Олаф Шолц - „черната овца“ и на НАТО, и на Русия

Русия предупреди Олаф Шолц, че вкарва Германия в украинската война.

Бившият британски министър на отбраната нападна грубо канцлера на Германия

В Москва изкараха социалдемократа, че вкарвал директно Берлин в украинската война

Швейцарски журналист пък го набеди за стар шпионин на Кремъл

“Олаф Шолц е най-неподходящият човек, на най-неподходящото място в най-неподходящото време”. Това каза в края на миналата седмица бившият министър на отбраната на Великобритния Бен Уолъс. Той обвини германския канцлер, че бил подкопал европейската сигурност, разкривайки подробности за личен състав и военно оборудване, изпратени в Украйна от съюзници в НАТО.

Така Уолъс влоши още повече и без това напрегнатите отношения между Великобритания и Германия, но засили и търканията в алианса. А в неделя в Москва направо изригнаха срещу Олаф Шолц, като Дмитрий Медведев го набеди, че готвел страната си да се меси пряко в украинската война. Въобще в рамките на няма и два дни германският канцлер изведнъж стана “черната овца” и на НАТО, и на Русия. Но с какво видният социалдемократ заслужи тази “висока чест”?

Гневът на изключително влиятелния сред английските консерватори Бен Уолъс бе предизвикан от факта, че по време на дебат в Берлин за евентуална доставка на крилатите ракети “Таурус” за Киев Шолц се разприказва на всеослушание за секретните задачи, изпълнявани тайно от френски и британски военнослужещи при бойни операции в Украйна. Нещо повече - канцлерът отиде по-надалеч като обясни, че и двете държави - Великобритания и Франция, помагали на място със специалисти под пагон на украински военни да изстрелват крилати ракети срещу руски цели. По-точно Шолц бе направил следното изявление: “Това, което англичаните и французите правят по отношение на определянето на целите и съпътстващите ги конкретни контролни действия, Германия не може да го стори”.

Германският канцлер отхвърли възможността за въоръжаване на Украйна с крилати ракети “Таурус”, ако има участие на германски войници.

Закономерен е тогава въпросът какво могат да направят французите и англичаните, а немците не могат да си го позволят? С две думи - не могат да изпратят инкогнито германски войници на украинска територия за управление на ракетите “Таурус”, тъй като за разполагането на хора на Бундесвера в Украйна е необходим мандат от Бундестага.

Значи германските парламентаристи ще трябва да одобрят командироването на личен състав от въоръжените сили на Германия в Украйна барабар с “Таурус”. А подобен дебат няма как да не бъде разкрит от обществеността и съответно нужната за случая дискретност ще се изпари. Виж, англичаните и французите нямат това парламентарно ограничение, но освен това те никога не биха обявили публично, че техни и въобще натовски военни са участвали в избора и поразяването от Украйна на цели в Русия.

Именно това обяснява гнева на Уолъс към Шолц, но също така и на куп депутати в Камарата на общините. Така например шефката на Комисията по външните работи там Алиша Кърнс каза, че “коментарите на Шолц са безотговорни и шамар за съюзниците от НАТО”, а консерваторът Тобиас Елууд заяви: “Това е крещяща злоупотреба с разузнаването!”. Все пак говорител на британското министерство на отбраната побърза да опровергае твърдението на канцлера, че британци са участвали в атаки на руски цели, заявявайки: “Използването от Украйна на нашите ракети “Storm Shadow” и процедурите за насочването им са въпрос от компетенцията и юрисдикцията на украинските въоръжени сили”.

В същото време правителството на Обединеното кралство отхвърли категорично твърденията, че било изпратило в Украйна бойни подразделения, но призна, че “малък на брой персонал от кралските въоръжени сили е в страната, за да подкрепяме украинските колеги”.

Критики срещу словоохотливостта на Шолц заваляха от Париж и някой други европейски столици, като в лоното на НАТО се завихриха ожесточени търкания и се пръкнаха за съжаление остри разногласия между най-важните европейски сили. По принцип те бяха разпалени още миналия понеделник от изцепката на Еманюел Макрон, че вече трябвало да се мисли за изпращането в Украйна на сухопътни войски на Алианса и в Москва отново раздухаха атомната заплаха. Естествено тези търкания и разногласия в никакъв случай не са добри за НАТО, а са в полза единствено на Русия и на нейния президент Владимир Путин, който отдавна прилага на практика принципа на Юлий Цезар “Разделяй и владей!”. Но на фона на предоставения от Шолц истински благодат за настъпателната руска пропаганда, изведнъж канцлерът бе нарочен за “черна овца” и от Москва, за неин кръвен враг. Случи се след като в края на седмицата бе разпространен записът на разговора между германски генерали и министъра на отбраната Борис Писториус, които обсъждат пътища за доставка под сурдинка на ракети “Таурус” на Украйна и целите, които могат да бъдат поразени с тях в Русия.

“Труд news” отрази професионално през празничния уикенд както въпросния разговор, така и изстреляното бързо, бързо от заместник-председателя на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев предупреждение, че Германия се подготвяла за война с Русия. Заслужава си единствено да се отбележи, че войнствената реакция на Медведев бе “обогатена” с изявлението на външния министър на Русия Сергей Лавров. Който не съвсем дипломатично първо обяви, че е “изненадан, но не много” от чутото в аудиото, а след това подхрани здраво теориите за германски и западни заговори за провокиране на пряк сблъсък между НАТО и Русия. От който според Лавров никой в Европа нямало да има полза, но може би най-вече вражеската открай време Германия.

Какофонията стана пълна, когато в някои западни медии се появиха намеци, че бурната руска реакция на разговора на германските генерали с Писториус била просто опит за прикриване на стария шпионин на Москва... Олаф Шолц! Източникът на това твърдение е известният във франкофонския свят с интервютата си швейцарски журналист Дариус Рошбен. Той публикува в социалните мрежи видео, в което се вижда как в средата на осемдесетте години младият тогава западногермански социалист и борец за мир Олаф Шолц се среща в Източен Берлин с лидери на източногерманската компартия. И в атмосфера на “непоколебим дух” те дружно осъждат милитаристичната политика на Маргарет Тачър и Роналд Рейгън. Само дето швейцарецът Рошбен не добавя, че още по онова време Шолц е бил вербуван да работи за СССР от работещия може би вече в ГДР под прикритие млад офицер от КГБ Владимир Путин...

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Коментари