Олаф Щолц - Хер Канцлер

Новият канцлер на Германия Олаф Шолц обеща приемственост в в управлението на страната, полагайки клетва като новия канцлер, слагайки край на продължилата 16 г. ера “Меркел”. Шолц доведе Германската социалдемократическа партия (ГСДП) да крехка победа на произведените в края на септември избори за Бундестаг и ще управлява начело на три-партийна коалиция с еколозите от “Зелените” и либералите от партията на Свободните демократи (СДП). Никога преди Германия не е била управлявана от подобна широка и шарена коалиция в цялата демократична история. Която заради цветовете на партиите в нея, политическите наблюдатели в земите на потомците на Бисмарк, нарекоха “Светофара”.

С подписаното коалиционно споразумение между трите партии, което премина през вътрешни гласувания на членовете им, кандидатурата на Шолц бе одобрена от Бундестага с тайно гласуване в сряда, с 395 гласа “за” срещу 303 “против”. Коалицията поема като ангажимент да се бори за социална справедливост, да засили усилията за намаляване на въглеродните емисии и да поддържа строга данъчна дисциплина в най-многолюдната държава на Европейския съюз и най-силната му икономика. Разбира се на първо място в дневния ред е кризата с коронавируса и новото правителство обяви готовността си да въведе сериозни мерки, за да се бори с пандемията, която отново набира скорост в Германия.

Международните наблюдатели са единодушни, че на Шолц се пада нелеката задача да заеме мястото на добилия най-много авторитет в световен план европейски лидер през последното десетилетие и половина, Ангела Меркел, която преведе страната си и ЕС през финансови, икономически и мигрантски кризи. С променлив успех, разбира се, ако питаш целия южен фланг на съюза, но така или иначе историята е там. С отказа си да се кандидатира отново за канцлер, партията на Меркел - Христиандемократичния Съюз (ХДС), отиде на изборите през септември с несъмено по-малко харизматичен нов лидер, Армин Лашет, който по никакъв начин не успя да се справи със задачата да убеди избирателите че би бил достоен приемник на Меркел и ХДС понесе първото си поражение без “Мути” начело на партията. С което актуално ХДС активно си търси нов лидер, за да е авторитетна опозиция.

Олаф Шолц, макар и от противоположния край на политическия спектър от германските консерватори, представи себе си като естественият приемник на доскорошния канцлер, заложи на същия скромен прагматичен стил, с който Ангела Меркел и не пропусна да подчертае същото послание по време на церемонията по встъпване в длъжност, където прие поста от своят предшественик.

Шолц припомни, че и двамата с Меркел произхождат от северните части на Германия, където хората са известни, че са много по-умерени в страстите от сънародниците си в по-южните части на страната.
“Бих желал да продължа със североизточният германски манталитет, който надделява тук досега. Много малко неща ще се променят в това отношение”, каза Шолц по време на церемонията, в присъствието на Меркел. И не пропусна да отбележи постигнатото от нея по време на времето ю като канцлер - в крайна сметка бе финансов министър на Германия под Меркел от 2018 г. Но да не избързваме.

Новата коалиция пое ангажимент да работи за силен Европейски съюз в глобален мащаб. Новият канцлер Олаф Шолц и първата в историята на Германия жена външен министър, Аналена Бербок, лидер на “Зелените” пътуват днес, петък, на първите си официални визити. Първо в Париж, а след това до Брюксел, за срещи с президента на Франция Еманюел Макрон, чията страна поема председателството на ЕС от 1 януари, и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Бербок ще продължи дипломатическата совалка с визита във Варшава, която наравно с Унгария е обвинявана от Брюксел и другите столици на съюза, в потъпкване на основните демократични ценности и върховенството на закона.

Но да останем върху Германия и новия канцлер. Олаф Шолц е роден 14 юни 1958 г. в Оснабрюк, тогавашна Западна Германия. Още в ранна възраст се присъединява към младежката организация на ГСДП. Завършва право в Хамбург и специализира в областта на правата на работниците и заетостта. За първи път влиза в Бундестага като депутат от ГСДП през 1998 г. и е избран за генерален секретар на партията през 2002 г. Влиза в първото правителство на “широката коалиция” на Ангела Меркел през 2007 г. като министър на заетостта и социалните въпроси. След като партията му напуска обединението след изборите през 2009 г., Шолц се връща в Хамбург и през 2011 г. е избран за кмет на града, на който пост остава до 2018 г.

 

Умерен срещу Русия и Китай

Много въпроси стоят що се отнася до това как ще успее новото правителство на Германия да плати за всичките си екологични политики, особено ако СДП успее да защити предизборното си обещание да няма увеличаване на данъците. Що се отнася до външната политика, някои от лидерите в коалицията дадоха сигнал за желание за по-твърда позиция спрямо Русия и Китай, но самият Олаф Шолц не е толкова остър.

Лоренц Герке, журналист, “Политико”

 

Съсредоточен върху климата

Канцлерът Шолц е особено съсредоточен върху климатичните изменения, особено в дома на Европейската автомобилна индустрия. Концепцията му за управление предвижда мащабни инвестиции, за да “озелени” допълнително индустриалната основа на икономиката на Германия. И в международен план да установи “климатичен хъб”, от нации с подобна политическа насоченост, за да се избегнат търкания в областта на търговията.

Фейзал Ислам, икономически редактор, Би Би Си

 

Меркел 2.0

Олаф Шолц може да е новият канцлер на Германия, но е познато и доверено лице в Берлин и Брюксел. Бил финансов министър и заместник на Меркел. Тази есен рекламираше себе си към жадните за промяна, но винаги внимателни германци като “Меркел 2.0”, но от друга политическа партия. Така че не е само въпрос на приемственост и приятели, и търговски партньори на тази богата и могъща нация ще го следят отблизо.

Катя Адлър, британски журналист

С всички международни предизвикателства

След совалката двустранни срещи във Франция и Полша, Шолц и Бербок ще проведат и среща с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг в щаб-квартирата на Алианс в Брюксел, с ясен знак че новото правителство на Германия е твърдо отдадено на силни трансатлантически отношения. Що се отнася до дългосрочните цели на новата коалиция, оглавявана от Олаф Шолц, германското правителство планира да закрие напълно всички въглищни централи на страната до 2030 г. или 8 години по-рано от плановете на предходното правителство на Ангела Меркел.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Силуети