Олександър Усик - Давид на ринга

Историята как Давид победил Голиат е една от най-вдъхновяващите в историята. Да, понякога по-малкият може да събори великана в прахта, въпреки че му отстъпва по ръст или сила. Но още по-важни от физическите размери са мъжеството и куражът, а Олександър Усик показа, че има от тях в излишък. Определено му трябваха, за да излезе пред над 60 000 англичани и да детронира любимеца им Антъни Джошуа насред Лондон. Но тези качества са само лавровият венец на шампионската му статуя, чиято основа се състои от гигантски талант и дългогодишен труд.

Не, че новият шампион в тежката категория на профи бокса е дребосък. Висок е 191 см, а на кантара за първи път в кариерата си бе с трицифрено тегло в килограми - 100,7. Малко по-тежък и с десетина сантиметра по-висок от Майк Тайсън във времената, когато Динозавъра бе страшилище. Но до Джошуа изглеждаше някак смален, както и повечето му съперници - невероятно атлетичният британец сякаш побеждаваше още на снимките преди мачовете. На ринга на “Тотнъм Хотспър Стейдиъм” обаче беше време за един от онези моменти на истината, в които става ясно защо не всичко е такова, каквото изглежда. А боксът наистина не е конкурс за красиво тяло или любимец на публиката, а комбинация от жесток юмручен бой и сложна тактическа игра. И грешките в нея се наказват с удар в лицето.

В момента Усик е отличникът на световния боксов ринг. Кариерата му и до този момент беше перфектна, но вече рекордът му е изключителен. Първо, украинецът обедини всички титли в полутежка категория и когато видя, че на хоризонта няма сериозни предизвикателства, реши да се премести при най-тежките. Ходът бе подложен на съмнения от специалистите, тъй като ръстът и размерите му отстъпват на гигантите, властващи понастоящем в “клетката на големите зверове”. Джошуа е 198 см и поддържа състезателно тегло около 110 кг (108 кг за мача с Усик), Тайсън Фюри е 206 см и е доста над 110 кг дори, след като свали тегло за мачовете, Дионтей Уайлдър пък е 201 см, а по-ниското си тегло компенсира с унищожителен удар, който му е донесъл невероятния процент нокаут в кариерата. С триумфа си над Джошуа обаче Усик доказа, че e истински майстор, който владее занаята си, може да “опитоми” дори по-едри “хищници” и даде заявка за неформалния статут на най-добър боксьор за всички категории, който по традиция специалистите дават на по-бързите и леки майстори в долните класове за сметка на големите и бавни гладиатори при най-тежките.

Върховият, поне засега, миг в кариерата на 34-годишния украинец обаче идва като логично продължение на невероятната му кариера в предишните години. Започва с футбола и едва на 15 години се мести в бокса, вече като ученик в местното спортно училище. Това са двата спорта, в които украинската школа е водеща сред страните от бившия СССР, а успехите на братята Кличко вдъхновяват много момчета да тръгнат по техния път. Олександър дебютира на 19 години на европейско първенство и стига полуфинал, на 21 минава в категория “лека-тежка” и печели купа “Странджа”, а същата година участва и на олимпийските игри в Пекин. Там вече е при полутежките и стига четвъртфинал, където губи от Клементе Русо - един от италиански майстори, които така и не опитаха кариера на профи ринга. В следващите години отново се колебае между категориите и става европейски шампион в “лека-тежка” и световен до 91 кг, с което се класира и за олимпиадата в Лондон. Там побеждава последователно бъдещата звезда при професионалистите Артур Бетербиев и Тервел Пулев, за да вземе реванш от Русо на финала и се окичи със златото.

Ден по-късно своето злато пред родна публика печели и Джошуа. Той също е влязъл късно в бокса, като преди това се е занимавал с футбол, както и с лека атлетика. За разлика от него обаче Усик има гигантски опит на аматьорския ринг - 335 победи и 15 загуби. След олимпийското злато обаче е време за големите пари при професионалистите. Украинецът първо опитва силите си в сериите на WSB, където влиза при най-тежките като част от отбора на “Атаманите” и печели всичките си 6 мача. След това подписва договор с промоутърската компания на братята Кличко - К2, които ръководят отлично кариерата му. След няколко убедителни победи идва първият бой за титла - с южноафриканеца Даниел Брюър в Киев, а нокаутът в 7-ия рунд прави Усик шампион на Световната боксова организация (WBO). В следващите години Олександър обединява и останалите пояси, за да дойде лятото на 2018-а, когато на Олимпийския стадион в Москва се изправя срещу местния герой Мурат Гасиев. Победата с единодушно съдийско решение го прави безспорен шампион при полутежките - статут, който е защитен веднъж срещу британеца Тони Белю в Манчестър.

Така се стига до момента, в който в полезрението му влиза “по-едра плячка”. А след преодоляването на първото недотам сериозно препятствие в лицето на американския ветеран Чаз Уидърспун, идва мачът с друг опитен съперник - британеца Дерек Чисора. Усик печели по точки, което му носи интерконтиненталната титла на WBO, а организацията го признава за задължителен претендент за пояса на Джошуа. Критиците му обаче твърдят, че успехът над залязващия съперник не е достатъчно убедителен и с такова представяне няма шанс срещу шампионите. 11 месеца по-късно настроенията бяха същите, поне в началото на мача. След първия рунд се появиха колебания. А след 12-ия вече всички са съгласни, че Усик може да постигне всичко!

 

Би се много умно

Поздравления, умник! Отличен бой, много умно преведен. Изключително съм щастлив за него, сигурен съм, че всички в Украйна също. След брат ми Владимир той е вторият украинец с четири пояса в тежка категория.

Виталий Кличко, бивш световен шампион

 

Горд съм, че съм делил ринга с него

Страхотен мач, Усик показа как се играе бокс с акъл и умения за пореден път! За мен беше удоволствие да наблюдавам играта му срещу мощния физически Антъни Джошуа. Винаги съм знаел, че няма за какво да съжалявам за загубата на олимпиадата от такъв боксьор като украинеца. За мен е чест, че съм делил един ринг с такъв боксьор като Олександър Усик и не ме е срам, че съм загубил. Това е боксът, затова е велик спорт, затова му казват “сладката наука”. Затова тежката категория е несравнима с никоя друга и затова боксът е най-използваният спорт във филмите.

Тервел Пулев, бронзов медалист от Лондон 2012

 

Бъдещето на тежката категория

Поздравления за новия крал! Сега Усик е бъдещето на бокса. “Ела и ме стигни” - това може да каже на всички в тежка категория. Той е типичен левичар - “ако не ме удариш, имам награда за теб”. Джошуа сякаш беше изплашен, загуби идентичността си.

Джордж Форман, бивш световен шампион

 

Велик шампион, винаги намира пътя

Усик победи по този начин, по който можеше - използва ловкостта си, беше неуловим, надхитри Джошуа. Трябваше да се движи много, за да избегне десния ъперкът, който Антъни много обича да използва, или да му позволи да го направи, но при своите “условия”. Спечели с крака, той е велик шампион, който винаги знае как да намери пътя към победата.

Теди Атлас, треньор по бокс и коментатор

“О” или “А”

Усик хвърли в сериозно учудване британските репортери, които поискаха да уточни как точно се пише малкото му име. “Олександър е на украински, а Александър на руски - обясни боксьорът. - Аз съм украинец, но съм Александър.” Това, а и решението на Усик да се бие в Русия с руски съперници, както и фактът, че не говори украински, му докара куп критики от страна на украинските националисти. Иначе самият боксьор твърди, че е украински патриот и посвещава победите на “нашия Господ Исус Христос”.

“Едно време в нашата страна е имало смели воини - казаците - казва още шампионът. - Моята прическа е като техните, искам да им отдам почит. В днешно време много хора забравят корените си, но според мен трябва да ги пазим.”

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Спорт