Орлин Цветанов: Бадминтонът те учи на бързина на мисълта

Всеки спорт развива комплекс от качества, но бадминтонът изисква висока степен на интелигентност и бързина на мисълта – казва Орлин Цветанов, личен треньор на Петя Неделчева. - Представете си да хвърлите перцето, което лети с много голяма скорост и дори по-бързо от топката, да ударите с ракетата, да прецените траекторията... Всичко става за части от секундата. А тази бързина на мисълта след това много помага на нашите момчета и момичета да се реализират и в живота.

Преди 33 години Цветанов създава и ръководи един от най-успешните наши клубове „Левски – Люлин“, от който излизат десетки призьори от големи първенства и многократни шампиони. Нели Недялкова-Ботева играе на 4 олимпиади, а Диана Колева на три. Петя Неделчева пък става пета на игрите Атина 2004, както и на Мондиал 2006. А след края на състезателната кариера през 2016-а най-успешната ни бадминтонистка остава в клуба да помага на по-младите и поема поста на старши треньор в националния тим. За щастие приемствеността дава своите резултати и след ерата Неделчева.

На младежките олимпийски игри в Буенос Айрес през лятото Мария Делчева ликува с титлата при смесените отбори. Димитър Янакиев в дует с Алекс Влаар пък завършиха пети на европейските олимпийски игри Минск 2019. Тримата ще стартират и на континенталния шампионат във Франция от 11 февруари.

„За разлика от колективния спорт, индивидуалният те учи да разчиташ само на себе си, да си

уникален, креативен, да се справяш с различни ситуации - продължава Цветанов. -Няма как тези придобити умения да не ти помогнат и след това в живота.“

Способностите обаче започват да се градят с много тренировки, които не рядко са от 6,30 часа. „Случвало ми се е да започваме и в 6 сутринта – доверява Цвета

нов. - Това са ученици, студенти, които после имат часове, и искат да постигнат сериозни успехи. Самите те го искат. Друга голяма част от състезатели дори не се стремят към обвързване със спорта, а да поддържат форма.“

За разлика от много клубове у нас, „Левски – Люлин“ не се осланя на стари лаври и не разчита на финансиране от

държавата. А търси варианти да се самоиздържа и развитие. От 2018-а „сините“ в партньорство с италианци, работят по европейски проект, наречен „Обучение по предприемачество, базирано на спорт“ по младежката програма „Еразъм плюс“.

„С колегите от Болцано се познаваме отдавна, правим съвместни лагери – уточнява Цветанов. - В Италия проблемът с младежката безработица е много сериозен, много по-тежък отколкото у нас. Личността на младия човек е нещо комплексно и треньорът има голяма отговорност пред него. Често той е повече от учител и доверието е на 100 процента. С този проект искаме да им дадем ново поле за творчество. Изхождам от личен опит. Имало е години, в които за да оцелее семейството ми, се е налагало да се занимавам с различни бизнеси. Не се провалих, не потънах най-вече заради качествата, които имах от спорта. Но сега разбирам, че щеше да ми бъде по-лесно, ако предварително имах знания за функционирането на бизнеса. Затова отсега искаме да помогнем на младежите, като им дадем знания за развитието на предприемаческите умения.“

И признава, че най-голямото му удовлетворение са младите треньори в клуба, затова и приемствеността върви с пълна сила. А на игралното поле се надява скоро да се появи и новата звезда на българския бадминтон.

 

На първенството през февруари

Жените се целят в медал на Евро 2020

Сестрите Габриела и Стефани Стоеви отказаха да играят за България на европейското във Франция от 11 февруари. Шампионките от 2018-а обявиха, че имат други планове са сезона. Въпреки това новият старши треньорът Петя Неделчева обяви, че при жените тимът ще гони медал, а при мъжете – класиране на четвъртфиналите.

На първенството в Левин страната ни ще бъде с 12 състезатели. Сред тях са Мария Мицова, Мария Делчева, Линда Зечири, Димитър Янакиев, Алекс Влаар...

„Оказа се, че работата на треньора е доста по-трудна – призна доскорошната националка Петя Неделчева. - Изключително много организационна работа трябва да свършим. Всеки един състезател си има личен треньор, често няма коордитация между него, клуба и националния тим. Все проблеми, които предстои да решаваме. Нямаме и национален център. Да, на хартия го има, но не функционира, така както би следвало. Въпреки всичко смятам, че можем да излезем от групите на европейското.“

Продължава и битката за олимпийски квоти. Най-близо до визите са Мицова и Зечири, съответо 80-а и 84-а в световната ранглиста. В края на месеца най-добрите ни състезатели ще стартират и на държавния шампионат в зала „Европа“ в София.

 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Спорт