Осем вихрени минути и симулация пречупиха "Левски" в Кипър

"Левски" падна тежко с 0:3 от АЕК в Ларнака в първи мач от втория предварителен кръг на Лига Европа. Апостолос Яну, Раул Руис и Хектор Хевел бяха точни за домакините пред 4000 зрители на "АЕК Арена". Нищо не предвещаваше обаче подобен развой до самия край на първата част. Тогава за втори жълт картон пресилено бе изгонен Живко Миланов, след като именно Хавал изигра рефера Тиаго Мартинс, че е бил фаулиран от десния бек на "сините". Това доведе до размествания в отбраната на гостите, оказало се и решаващо за крайния изход. Попаденията за кипърския тим паднаха в рамките на само осем минути - между 66-ата и 74-ата. Поражението означава, че почти сигурно 26-кратните шампиони приключват с турнира. Реваншът е след седмица в София, но пред празни трибуни, тъй като клубът трябва да изтърпи още един мач наказание.

Хубчев реши да изненада съперника, хвърляйки от първата мунита Дени Алар в нападение. Австрийският таран пристигна през лятото на „Герена“, но се контузи веднага и бе извън строя за старта на шампионата. Бившият играч на „Рапид“ (Виена) все пак дебютира с гол срещу „Ружомберок“, появявайки се на терена през втората част. Опитният футболист игра и срещу „Етър“, но отново бе използван като смяна. Това бе и единствената промяна, предприета от Хубчев в сравнение с мача във Велико Търново. На врата застана Милан Миятович, а защитата бе изградена отново от Живко Миланов, Нуно Рейш, Янис Каргас и Иван Горанов. В средата на терена Хали Тиам и Мартин Райнов действаха близо един до друг. По крилата столичният гранд разчиташе на Паулиньо отляво и Станислав Иванов, а Алар и Давиде Мариани оформиха нападателно дуо.

А Иманол Идиакес, треньорът на домакините, заложи на цели седем испански футболисти, двама македонци, австралиец и холандец в стартовия състав, разпределени в система 3-5-2.

Двубоят започна по мечтан начин за „сините“ - вместо домакински натиск, именно те изработиха първата опасна ситация.

В 5-ата минута Мариани изведе елегантно Алар зад отбраната на „жълто-зелените“, но нападателят избра да заложи на силата, а последвалият му удар попадна в обсега на стража Тоно. При изпълнение на ъглов удар секунди по-късно Каргас стреля, но встрани от целта. Последваха минути, в които АЕК все пак опита да притисне „сините“, но и отбраната на „Левски“ не се огъваше.

В 24-ата минута отново вратарят на домакините трябваше да се намесва решително. Станислав Иванов проби по крилото и центрира в наказателното поле, топката бе избита, но попадна на крака на Тиам, чийто изстрел от средна дистанция бе париран все пак от испанеца. След тази ситуация започнаха и проблемите за отбора на Петър Хубчев. Бранителят Каргас си изкара наивен жълт картон, а малко след това извърши ново грубо нарушение, но бе пощаден от рефера. На свой ред Живко Миланов влезе остро в краката на съперник и бе предупреден официално. В самия край на първото полувреме капитанът на „сините“ се поддаде на нервите, съпътствали двубоя, и влезе в единоброство с Хектор Хевел, а холандецът с испански паспорт преигра, за да изкара втори жълт и респективно червен картон на опитния играч.

На почивката Хубчев предприе двойна смяна – на терена се появи дебютантът Насиру Мохамед, а също и Илия Юруков. Теренът пък напуснаха Каргас и Алар. Рокадите доведоха до размествания във всички линии. Юношата на „сините“ зае мястото на Миланов, а Райнов се върна в сърцето на отбраната. Атаката бе поверена на Иванов, а дошлият от „Хекен“ офанзивен играч застана на дясното крило.

След почивката АЕК пое изцяло инициативата, а гостите разчитаха на бързи контраатаки. В 53-ата минута Паулиньо нахлу дълбоко в половината на домакините, но прибързаният му изстрел бе твърде неточен. Постепенно „жълто-зелените“ вдигнаха още оборотите, усещайки, че силите на своя съперник започват да привършват. В 65-ата минута Миятович направи страхотно спасяване, след като Яну стреля в далечния ъгъл на стража, но той се разтегна максимално, избивайки в корнер. И въпреки че сигналната лампа светна за „сините“, те не бяха подготвени за това, което последва. Минута по-късно отбраната на „Левски“ се разкъса, оставяйки непокрит Яну във вратарското поле. Австралиецът само насочи топката от непосредствена близост за 1:0. Четири минути по-късно АЕК удвои след нова грешка в защитата на „сините“, а автор на гола този път бе Раул. И за да бъде сътресението асолютно, Хевел, изработил червения картон на Живко Миланов, разстреля от дистанция Миятович за 3:0. Последваха сравнително спокойни минути, в които играчите на Хубчев опитваха да държат противника максимално далеч от вратата на Миятович. В 86-ата минута обаче Иван Тричковски бе оставен непокрит в наказателното поле, а ударът му с глава бе спасен с вещина от черногорския вратар. В крайна сметка нов гол не падна, но и този резултат дава достатъчно увереност на кипърския гранд преди реванша в България.