Осем лева за преглед ще вземат джипита

Средната възраст на общопрактикуващите доктори гони 60 години

Личните лекари настояват да се плаща такса и за децата

800 000 българи нямат достъп до личен лекар

Да бъде увеличена потребителската такса от 2,90 лв. на близо 8 лв. настояват личните лекари. Те твърдят, че от повече от 10 години парите за преглед не с се променяли и припомнят, че преди това таксата бе фиксирана на 1% от минималната заплата. Общопрактикуващите доктори настояват да се върне именно това правило.

 “Не може лекар да преглежда на цената на един трамваен билет”, твърди д-р Николай Брънзалов, който е зам.-председател на УС на БЛС. Според него по-високата такса би повишила качеството на услугата, тъй като заради липса на средства част от лекарите нямат медицинска сестра.

Таксата от 2,90 лв. не покрива стойността на прегледа и остава за сметка на медика, казват от Сдружението на общопрактикуващите лекари.

“Като разделите бюджета за общопрактикуващите лекари върху 25-30 милиона прегледа, които ние регистрираме годишно средната цена на преглед като стойност е 8 лв. Това е преди да бъдат платени данъци или осигуровки върху тази сума”, коментира националния консултант по обща медицина доц. Любомир Киров.

Сега прегледите за пенсионерите са 1 лв., а за деца и младежи до 18 години - безплатни. Джипитата смятат, че таксата за петсионери също трябва да се увеличи и че е редно и за децата да се плаща определена сума.

Промените не могат да станат веднага, тъй като потребителските такси са записани в закона за здравното осигуряване, коментираха депутати.

От БЛС са изчислили, че в момента средната възраст на общопрактикуващите лекари е 58-59 гидини, а 25% са в пенсионна възраст. 800 хиляди българи от 3891 населени места у нас нямат достъп до личен лекар. Джипитата в България които работят по договор с НЗОК са 3950, като средно те лекуват по 1711 души.

Д-р Петко Желязков, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Бургас: Цената е замразена от 2012 г., и е крайно време да се актуализира

Таксата е определена през 2012 година и замразена. Тя има двойно значение за нас и пациентите. От една страна регулира потреблението на медицински услуги в някаква степен, и от друга страна има допълнително финансиране на практиките. Тази такса се заплаща и в специализираната извънболнична помощ, в ДКЦ-та, медицинските центрове, а не е само при личните лекари.

Тя е такса за потребление на медицински услуги.

Многократно, през годините, сме се обръщали към съответните институции, да актуализират тази такса. Сега отново е така, защото в крайна сметка тя не е променяна от 12 години. Както всичко в държавата, и тази такса, подлежи на актуализация. Крайно време е да се актуализира.

Д-р Светлин Митев, председател на РК на БЛС-Варна: Темата е чувствителна, зависи и от политическата воля

Промяна в потребителската такса трябва да има, въпреки че мненията в обществото и сред колегите са разнопосочни, каза пред “Труд News” д-р Светлин Митев, общопрактикуващ лекар и председател на Районната колегия на БЛС. “Таксата не е пипана 10 г. и вече се губи регулиращия ѝ характер. Смятам, че е добре размерът ѝ да се обвърже с този на минималната работна заплата”, допълни още д-р Светлин Митев. Темата е чувствителна, зависи и от политическата воля, първо трябва добре да се обмисли колко процента от минималната работна заплата трябва да е таксата, каза медикът. За да е налице регулиращата ѝ функция, би трябвало такава да има и за децата, тъй като педиатричните практики са претоварени, смята д-р Митев. Той съобщи, че след лекия спад от миналата седмица през последните дни във Варна има отчетлив ръст на пациентите с грипна симптоматика.

Д-р Мария Апостолова, общопрактикуващ лекар в община Симитли: Плащаме данъци, увеличени са цените на ток и консумативи

Потребителската такса в момента е обидна и унизителна, заяви пред “Труд News” д-р Мария Апостолова, общопрактикуващ лекар в община Симитли. Потребителската такса е такава от 2012 година и на практика не отразява нито вложения труд на джипито, нито реалните разходи. Децата дo 18 години, студентите, хората с хронични заболявания, които имат ТЕЛК - са освободени от такса. “А това ни е основната група пациенти, които идват при нас. Реално се получава, че ние изпълняваме социални функции. В същото време плащаме данъци, увеличени са цените на ток, консумативи, разходите за компютърните програми”, каза д-р Мария Апостолова. “Трудът ни е незаплатен и унизителен, затова и професията на джипито стана непривлекателна за младите лекари, а личните лекари застаряват”, посочи лекарката.

“Общите прегледи не ни се заплащат. Само преди Нова година, имам случай на един дядо, който е прегледан 80 пъти и какво от това? Левче ли струва труда ни, питам аз”, даде пример д-р Апостолова.

“Идеята преди време беше тази такса да възпре пациентите, които просто обичат да ходят при лекари без нужда. Но това не се случи, винаги има чакащи пред вратите”, коментира тя. И заключи: “Затова съм категорична, че или трябва да има твърда цена на преглед или връщането на 1 процент от минималната работна заплата, което е около 8 лева такса”.

Д-р Христо Димитров, общопрактикуващ лекар и председател на РК на БЛС във Велико Търново: За качествена здравна грижа трябва да се правят инвестиции

Проблемът с таксите е изключително важен и наболял. Нашите пациенти искат да им осигурим най-доброто медицинско обслужване, което е свързано и с финансовата устойчивост на лекарските практики. За качествена здравна грижа обаче трябва да се правят инвестиции в помещения, оборудване, сътрудници, медицински сестри и др. Всичко това са сериозни разходи. Този коментар направи пред “Труд News” д-р Христо Димитров, общопрактикуващ лекар и председател на Районната колегия на БЛС във Велико Търново. “В същото време преди десетина години с цел популизъм и на чужд гръб потребителската такса заедно с още над 50 социални плащания бяха “развързани” от едно правителство и замразени. Потребителската такса като част от финансирането на здравеопазването е и елемент на саморегулация на потреблението на здравна помощ и услуги. Потребителската такса има функцията да коригира свръх търсенето на услугата. Освен това всеки, който е здравно осигурен има грижата да участва в качеството на здравната грижа”, коментира още д-р Димитров.

Медикът споделя, че има лекари, които са работили като педиатри преди реформата и при тях всеки ден е стълпотворение от деца пациенти, а в края на деня не получават никакъв приход за огромния труд, който са вложили.

“Българинът иска безплатна и качествена услуга и то веднага. Никъде по света не може пациентът да отиде при личния си лекар, той да му назначи изследвания, да ги направи, да посети специалист, а и да постъпи в болница и всичко това да се случи за един ден. Въпреки това у нас обществото не е доволно”, посочва д-р Димитров. Той предупреждава, че през последните години броят на общопрактикуващите лекари в страната е намалял значително и след десетина години в България няма да има лични доктори.

По темата работиха: Светлана Василева, Даниела Фархи, Веселина Ангелова, Мария Кехайова

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве