Османи: Докато България не даде съгласие, не може да има преговори с ЕС

Политиката по разширяването на Европейския съюз се определя при пълен консенсус. Ако няма съгласие на всички 27 страни-членки тогава не може да започне самият процес. Докато България не даде съгласие на предприсъединителната рамка и провеждането на първата междуправителствена конференция, това означава, че няма консенсус и самият процес не може да започне. Това каза македонският министър на външните работи Буяр Османи.

"Предполагам, че в този контекст е поставен и въпросът с България, а не като условие на ЕС, тъй като 26 държави-членки подкрепиха текста на преговорната рамка през последните месеци и началото на преговорите през декември, а единствено против беше Република България", каза Османи.

По думите му засега няма нищо ново по отношение на разговорите с България.

"Нашият фокус в момента е работата по договора с България, за който имаме някои различия, но политиката в София е фокусирана върху техните вътрешни проблеми и изборите, които ще се проведат скоро", заяви външният министър.

Този период, според него, трябва да се използва за това Комисията по исторически и образователни въпроси да приеме годишния доклад за работата си и този документ, заедно с плана за действие, който е почти съгласуван, са предпоставки за провеждането на заседание.

"В момента, в който имаме годишния доклад на Комисията, планът за действие и фокуса на българската политика върху тези въпроси, мисля, че можем да определим дата за Комисията. Това няма да реши нещата, по които имаме различия, но все пак ще създаде по-високо ниво на доверие, за да продължим с общите теми", допълни Османи.

Еврокомисарят по разширяването Оливер Вархели заяви преди три дни на форум в Тирана, че страната е предприела стабилна стъпка в изпълнението на реформите на ЕС, особено по отношение на основните условия, но че е "важно бързо да се намери взаимно приемливо решение на двустранните въпроси между Северна Македония и България."

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа