Остеопорозата настъпва след менопаузата

Гръбнакът, бедрената шийка и китката са най-чупливите части от костната система.

Внимание, чупливо!

Застрашени са и мъжете над 70

Не само хора без медицинско образование, но за съжаление и някои лекари продължават да поддържат твърдението, че остеопорозата не е болест, а естествен процес на остаряване, и че счупванията в резултат на изтъняване на костите са нещо нормално с годините. Всъщност болестта е толкова често срещана, че в глобален мащаб на всеки три секунди се получава по една фрактура. По данни на Българското дружество по ендокринология над 426 000 жени в зряла възраст у нас страдат от остеопороза, а в света с намалена костна плътност са близо 200 млн. дами.

“Приблизително една от всеки три жени и един от всеки пет мъже над 50-годишна възраст получават остеопоротична фрактура до края на своя живот - казва д-р Родина Несторова, ревматолог. - Най-опасни са бедрените фрактури. Две трети от тях са при жените, а една трета - при мъжете.

Смъртността от бедрени фрактури при представителите на мъжкия пол обаче е по-висока. Всяка четвърта жена и всеки трети мъж умират в рамките на една година, след като получат бедрена фрактура. Рискът от счупване на бедрото при жените е по-висок от опасността от развитие на рак на гърдата, ендометриума и яйчниците, взети заедно. 60% от пациентите с бедрена фактура остават до края на живота си в нужда от чужда помощ, а 20% - с тежка инвалидизация. Но има спасение. Това е ранната диагноза и ранното лечение.”

Голяма част от хората не следят състоянието на костите си. Има и много пациенти с поставена диагноза, които по една или друга причина прекратяват лечението си. Този процес се задълбочи по време на пандемията от COVID-19. Ето защо специалисти стартираха нова платформа за пациенти, наречена krehkikosti.bg. Тя съдържа информация за заболяването, методи за диагностика, както и полезни съвети за поддържане на добро костно здраве, като тези например, че наред с лекарствата, пациентите трябва да приемат и достатъчно калций.

Необходимото количество за ден е 1000-1200 мг, а при жени в менопауза - до 1500 мг. Най-добрите му естествени източници са млечните продукти, морските дарове и рибата, някои листни зеленчуци, бадемите, лешниците. Освен калций, трябва да се приема и витамин Д - около 800-1000 единици дневно. Той се синтезира в кожата под въздействието на слънчевите лъчи, но може да се добавя и чрез храната - яйчен жълтък и мазна морска риба като скумрия и сьомга. Алкохолът, цигарите и кафето ускоряват намаляването на костната плътност. Ранната менопауза (преди 45 г.) и ниското тегло (под 57 кг) също са рискови фактори за остеопороза.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве