От „Барса“ до Джибути

Чували ли сте отбор с име „Арта Солар 7“? Едва ли и най-тънките познавачи на футбола с лекота биха казали нещо за този клуб. Напълно нормално – „Арта Солар 7“ е тим от първенството на Джибути, страна на източния бряг на африканския континент. Но вече е световноизвестен, защото привлече футболист, блестял с екипите на „Арсенал“ и „Барселона“.
Александър Сонг дълго време беше под светлината на прожекторите. Преди осем години подписа договор с „Барселона“ – тогава безспорно най-силният отбор в света. Миналата седмица парафира с „Арта Солар 7“, след като от март така и не успя да си намери тим. Сонг не е престарил. Да, вече е в графата „млад ветеран“ на само 33 години. В последния му клуб „Сион“ си тръгна като уволнен. Редом с още седем футболисти отказа да преподпише договора си при по-ниска заплата и видя вратата. Но дори този миг в кариерата едва ли някой би предвидил преди една декада, когато Сонг се славеше като един от най-известните камерунци по света заедно със Самуел Ето’о.
През 2012 година „Барселона“ плати 15 милиона паунда на „Арсенал“. В предния сезон 24-годишният тогава Сонг изигра 34 мача във Висшата лига, даде 11 асистенции, а „артилеристите“ завършиха трети в класирането. Вече беше извървял дългия път от юноша във френския „Бастия“ и период под наем в „Чарлтън“.
След като подпиша петгодишен договор на „Камп Ноу“, Сонг каза пред телевизията на „Барса“: „Много съм щастлив, че съм тук. Сега съм в най-добрия отбор в света. От дете мечтаех да играя в „Барселона“. Ще продължим да побеждаваме. Ще спечелим всичко.“
Сезон 2011/2012 не бе сред най-успешните за „Барса“, но все пак клубът спечели Кралската купа, световното клубно първенство, суперкупите на Испания и Европа. В Примера дивисион остана втори, а отпадна на полуфинал в Шампионската лига. Затова и каталунците видяха в Сонг отлично попълнение, който може да помага на Серхио Бускетс, но и да бъде опция за централен защитник. Тогавашният спортен директор Андони Субисарета, вратар от „дриймтима“ на Йохан Кройф, обясни, че Хавиер Масчерано и Рафаел Маркес са примери как един футболист може да се преквалифицира от халф в бранител. Треньорът Тито Вилянова опита няколко пъти да използва Сонг, но камерунецът не блесна. Три месеца след дебюта той вкара първия си гол след асистенция на Лионел Меси и веднага се затича да го прегърне. В края на сезона Сонг имаше 17 мача в актива си, а „Барса“ си върна титлата с 15 точки преднина пред „Реал“. Повече обаче се започни с неща извън терена. Например с награждаването за шампион. В куриозна ситуация опита да вземе купата от Карлес Пуйол, подаващ я на Ерик Абидал, който се върна след трансплантация на черен дроб.
Вторият сезон на Сонг беше още по-малко успешен. „Барса“ спечели само суперкупата на Испания, а халфът започна едва 12 мача. Когато Луис Енрике дойде като треньор, веднага даде да се разбере, че камерунецът не влиза в плановете му. Не му даде да изиграе дори минута в предсезонните контроли. Сонг не чака повече сигнали и отиде под наем в „Уест Хем“, където изигра 34 мача. В началото камерунецът впечатли и „чуковете“ бяха трети на Коледа. Оттогава до края на сезона спечелиха само 3 мача и останаха 12-и. През сезон 2015/16 се случи дежа вю за Сонг – при треньора Славен Билич игра само 12 пъти и стана ненужен. Завърна се в „Барселона“, само за да разбере, че му прекратяват договора. Така Сонг отиде като свободен агент в руския „Рубин“. Животът в Казан не му понесе и след година му скъсаха договора. Дълго време „Рубин“ и Сонг се съдиха заради огромната му заплата, възлизаща на 10 милиона долара. Накрая чрез ФИФА футболистът си взе парите. На всичкото отгоре „Рубин“ го накара да живее на базата и не му даде апартамент.
„Прекарах цялото време в една стая – разказа Сонг. – Не пусках лампите. Не пусках телевизора, защото имаше само руски програми. Единствено гледах в компютъра ми. Целият ви живот беше лаптоп и телефон – това не е здравословно.“
През август 2018 година „казармата“ приключи и отново като свободен агент Сонг отиде в „Сион“. „Трудно ми беше, защото повече от 12 месеца не бях получавал пари – твърди камерунецът. – Загубих цяла година от кариерата си в Казан. Отидох в „Сион“, за да играя футбол.“
Този път удар нанесе пандемията от коронавирус. Заедно с бившия си съотборник от „Арсенал“ Йоан Джору той повече бунта срещу ръководството заради желанието за намаляване на парите. Президентът Кристиян Константин обяви, че дава най-много по 12 000 евро месечно. Сонг отвърна, че ще даде „Сион“ на съд. „Адвокатът ми има грижата да спечелим във ФИФА – обясни той. – Играхме контрола на 20 март. Трябваше да се видим с президента в понеделник. Не дойде. После във вторник – пак. Получихме съобщение по телефоните, че трябва да подпишем документи за намаляване на заплатите до следващия ден на обяд. Никой не ни даде обяснение. Аз съм футболист, от това разбирам. Има си хора, които трябва да преглеждат документи. Няма как да подпиша без преговори.“
Колко беден е Сонг? В „Арсенал“ получаваше по 55 000 паунда седмично. „Барселона“ му вдигна заплатата на 70 000. Признава, че е отишъл за пари и че не е помислил „два път“. Но затова и не се притесняваше в социалните мрежи да показва колекцията си от скъпи автомобили. Сега вече е в „Арта Солар 7“. Не се знае каква заплата ще получава. Сигурно е, че Джибути е на 185-о място в ранглистата на ФИФА от 210 държави. От Африка единствено Сомалия, Сейшелите и Еритреа са по-ниско класирани. През миналия сезон „Арта Солар 7“ спечели купата на Джибути, но остана четвърти в първенството. Сега ще играе в Купата на конфедерациите – втория по сила турнира на континента. В предварителния кръг съперник е египетският „Араб Контракторс“. Звездата на мача ще е Сонг – с №17. „Подписах договор за две години и се надявам да промотирам Джибути по света“, надъхва се камерунецът. Ръководството на клуба му постави още една цел – да надзирава школата. Там поне Сонг може да учи малките как трябва да се учат от грешките му.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Футбол Свят