От носа тече кръв - какво да правим?

Кръвта от носа трябва да спре за 10 минути.

Седнете и наклонете тялото напред, стиснете ноздрите

Причината може да е сърдечно-съдово заболяване

Има хора - и възрастни, и деца, на които от време на време без видима причина им потича кръв от носа. На пръв поглед това не е опасно, но родителите трябва да знаят, че може и да е признак на сериозно заболяване.

Кръвотечението от носа е два вида: от предните му отдели (разкъсване на кръвоносен съд, разположен непосредствено върху носната преграда), и от задните му отдели. При децата то обикновено е от предните отдели на носа. Характерното в този случай е, че кръвта тече от едната ноздра и в повечето случаи спира бързо. Може да се предизвика от пресъхване на лигавицата на носа в резултат на много сух и горещ въздух в помещението, а също от прах, цигарен дим, животинска козина, физическо напрежение, стрес.

Когато увреждането на съдовете е в задните отдели на носа, кръвта обикновено тече от двете ноздри, блика силно и трудно се спира.

В такъв случай може да се мисли за травма на вътрешни органи, нарушена съсирваемост на кръвта, артериална хипертония, заболяване на черния дроб, на кръвообращението или на сърдечно-съдовата система.
Какъвто и вид да е кръвотечението от носа, то трябва да бъде прекратено възможно най-бързо. За щастие, първата помощ не изисква особени умения. Какво да направим?

Сложете детето да седне с изправен гръб и леко наклонено напред тяло, главата отпусната надолу. Стиснете ноздрите. Дръжте в това положение не по-малко от 10 минути, без да се изкушавате да поглеждате дали кръвта още тече, или е спряла, като отпускате пръсти.

Докато стискате носа, е добре да сложите върху него лед или нещо студено. Освен това е полезно да дадете на детето да яде сладолед или да пие студена вода през сламка.

Погрешно е да вдигате главата назад - така кръвта няма да капе през ноздрите, а ще се стича по задната стена на носоглътката. Освен че детето може да се задави, няма как да разберете колко силно тече кръвта и дали е спряла.

Друга грешка е да се пъхат в носа памук, тампон и други “тапи”. Те няма да спрат кръвта, а само ще я попият. Тя ще се сгъсти и когато извадите тампона, има опасност да нараните лигавицата на носа и кръвотечението да започне наново.

Не слагайте детето в легнало положение. Ако кръвотечението е силно, то ще завърши с повръщане, което е много вероятно да доведе до задавяне.

Би трябвало произшествието да приключи за 10 минути от началото му, но ако то продължи и минат 20 минути, без кръвта да спре, потърсете спешна лекарска помощ. Обърнете се към медиците и ако кръвотечението е интензивно от двете ноздри или е съпроводено с такова от ухото, половите органи и др. Задължително се консултирайте с лекар, ако инцидентите се повтарят периодично - всеки ден, веднъж на 2-3 дни, един път в седмицата.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве