Отрязаха хората от автомати за лекарства

От “Пос фарма” съобщиха пред “Труд”, че не става въпрос за вендинг машини, а за изцяло роботизирано устройство, дистанционно управляемо от фармацевт в реално време.

Инвеститори изтеглиха проект за роботизирани устройства за продажба на медикаменти, търсят подкрепа от фармацевти и пациенти

Инвестицията е за 20 млн. лв.

1,5 млн. българи живеят в селища без аптеки

След като не проработиха мобилните аптеки, прокламирани по времето на Петър Москов, нито пък филиалите на аптеки в малките населени места на Кирил Ананиев, сега хората бяха лишени и от умни автомати, които да им осигуряват медикаменти. Ясно е, че разцветът на лекарственият туризъм ще продължи след като правителството отмени решението си за продажба на медикаменти през роботизирани устройства.

Министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов, съобщи пред bTV, че още в петък, два дни след като кабинетът одобри меморандум за разбирателство между правителството и “Пос Фарма” АД “за изпълнение на инвестиционен проект предвиждащ изграждането на Виртуален високотехнологичен център за контакти с клиенти в гр. София”, той е бил отменен.

От “Пос Фарма” АД съобщиха, че са стопирали проекта си и им предстоят разговори с фармацевтичния съюз и пациентски организации. “Към момента ние сме си стопирали проекта, искаме да го направим достояние първо на браншовата организация и на пациентските организации. Възнамеряваме да им го обясним в детайли, защото виждаме, че те не го разбират и чак тогава, ако срещнем тяхната подкрепа ще продължим.

Ако не срещнем разбиране, ще прекратим проекта за България.” Това съобщи пред “Труд” Емил Папазян, който е един от тримата акционери в “Пос фарма”.

Попитан от репортер на вестника как точно ще функционират вендинг апаратите за лекарства, Папазян отговори:

“Не става въпрос за вендинг машини. Никой не се поинтересува за детайлите. Признаваме си, че допуснахме грешка, трябваше да обсъдим проекта със съсловната организация.” Бизнесменът каза, че става въпрос за “изцяло роботизирано устройство, дистанционно управляемо от фармацевт в реално време”. “Единствените автоматични процеси са получаването, подреждането на стоката и следенето на температурния режим в устройството. Оттам нататък няма нищо автоматично. Фармацевтът е в основата на всичко”, коментира Папазян.

Проучване на “Пос Фарма” сочи, че около 1,5 милиона българи, които живеят в 4569 населени места, са лишени от постоянен достъп до аптека.

Проектът на “Пос фарма” “Виртуален фармацевтичен център за контакти с клиенти” предвижда изграждане на колцентър в “София Тех Парк”, в който като консултанти в реално време да работят 50 фармацевти. Инвестицията е на стойност 20 млн. лв., а предвидените от дружеството разходи за придобиването на земята във високотехнологичния парк са в размер на 3.75 млн. лв. Още 3.9 млн. лв. са необходими за изграждането на сградата, а за купуването на 120 устройства са калкулирани още 12.15 млн. лв. Очакваните приходи от експлоатацията на машините се оценява на 20.88 млн. лв. за 5-годишен период (2021-2025 г.), сочи бизнес планът на дружеството.

Димитър Маринов, секретар на Фармацевтичния съюз:

С вендинг могат да се продават само медикаменти без рецепта

От “Про фарма” поискаха среща с нас, вероятно ще се видим идната седмица. Проблемът е, че проектът не бе съгласуван с фармацевтичния съюз.

Ние не сме виждали проекта, прочетохме само решението на Министерски съвет за подписването на меморандума.

Фармацевтичният съюз излезе с позиция, в която посочваме, че по закон, мястото за търговия с лекарства са аптеки и дрогерии. Допускат се изключения описани в чл.232, само “когато в населеното място няма аптека” и в тези случаи лекарства могат да се получават, съхраняват и продават само от лекари и лекари по дентална медицина, които са получили разрешение за това по специално определен ред.

Към момента в чл. 234, ал.1 от ЗЛПХМ е въведен принципът, че продажбата на лекарствени продукти чрез автомати е забранена, освен на лекарствени продукти, посочени в списък, определен в Наредба 28 от 2008 за устройството, реда и организацията на работа на аптеките и номенклатурата на лекарствените продукти. За да се осигури безопасност на пациентите в този списък попадат само лекарствени продукти, които се отпускат без лекарско предписание (без рецепта).

Здравният министър Костадин Ангелов:

Подобен тип апарати има в САЩ и Канада

През Министерството на икономиката влезе предложение, изпрати се становище за инвестиционен проект, нашите специалисти с голям опит в областта на лекарствената политика разгледаха това предложение и направиха становище, че имат притеснения.

Притесненията им бяха, че такъв тип апарати може да има само когато се продават лекарства без рецепта. Продажбата на лекарства по този начин не може да се синхронизира с работата на Министерството на здравеопазването.

Нашето становище бе разгледано допълнително, включително от фирмата, и тогава фирмата изтегли този проект.

Правителството отмени решението в петък. Няма непрозрачност - дискусията минава през всички институции. Това не означава, че този проект, като бъде одобрен, от другия ден започва продажбата на лекарства по този начин. Такъв тип апарати съществуват в САЩ и Канада, но те са разположени в социални институции. Идеята на този инвестиционен проект тук е да се осигурят медикаменти в населените места, където няма аптеки.

Не е имало опит за обслужване на частен интерес. Законодателството нямаше да го променим - то не се променя от днес за утре. Поставя се на обществено обсъждане, такова обсъждане мина. Всички тези процеси са прозрачни.

Политиката на Министерството на здравеопазването е да реши проблемите на тези хора в населени места, които нямат аптеки. Лекарите да имат възможност да продават там, където няма аптеки. Медийните публикации не са повод за отменяне на решението на Министерски съвет. Поводът е широката дискусия, която ние проведохме заради закона.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения