Отстраняват Гешев в услуга на политиците

Пленумът на ВСС бърза, защото валят имунитети

Ако процедурата не свърши до месец, тя трябва да спре и да чака решение на Конституционния съд

Пускат в действие механизма за разследване

Независимо дали в четвъртък Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) ще започне да гледа искането за освобождаване на главния прокурор Иван Гешев, той трябва да бъде махнат до месец. Иначе процедурата може да спре, без ВСС в този му състав да е изпълнил поръчката на политиците да спре исканията за имунитети, постъпващи в 49-ото Народно събрание, обясниха юристи пред “Труд news”.

В понеделник Пленумът на ВСС прие да гледа заедно двете искания за предсрочното прекратяване на мандата на Гешев.

Същият ден главният прокурор внесе в Конституционния съд (КС) искане да се произнесе дали така наречените Крумови закони за промени в НПК и Закона за съдебната власт противоречат на Конституцията. Сред атакуваните норми бе и тази, че главният прокурор, за разлика от председателите на Върховния и Върховния административен съд, се освобождава с 13, вместо със 17 гласа от членовете на кадровия орган.

Ако Конституционният съд се произнесе, че искането на главния прокурор за тълкувателно решение е допустимо и образува дело, ВСС ще бъде длъжен да спре започналата процедурата по “импийчмънт” на Гешев до произнасянето на КС. И ако обичайната практика за произнасяне по допустимост е около един месец, няма никакъв начин да се предвиди за колко време КС е готов с тълкувателното си решение. Може и да не е тази година, пресмятат юристите. И допълват, че вече в 49-ото НС се говори за конституционно мнозинство, което означава, че ще се намерят и две трети от депутатите, за да изберат членове за попълване на на състава на ВСС. И настоящият състав, чиито мандат е изтекъл още миналата година, може да си замине, а процедурата за махане на Гешев така и да си остане неприключена.

Тогава в услуга на политиците вероятно ще бъде задействана резервната опция - механизмът за разследване на главния прокурор. Някой “Боец” ще внесе сигнал, че Гешев е прокопавал тунел от Мумбай до Калкута, ще бъде назначен съдия като прокурор да го разследва, а после още един съдия като прокурор, който да се произнася по актовете на по-долния прокурор. И тези съдии-прокурори няма нужда да чакат произнасянето на КС, защото дори Крумовите закони да бъдат обявени за противоконституционни, решението няма обратно действие и може да се окаже важно само за бъдещия главен прокурор. С други думи - “механизмът” е бил приет от законодателите да сработи само за Гешев. А после, като дойде друг главен прокурор, за него може да се приеме и друг механизъм.

Така или иначе точката за освобождаване на Гешев не фигурира в утрешния дневен ред на Пленума на ВСС, но тогава ще е първото заседание, което ще се води от новия министър Атанас Славов. Има вероятност да бъде предложена и приета. Но е изключено само за едно заседание съдебните кадровици да разгледат всички приети то самите тях доказателствени искания, да изслушват записи, да разпитват свидетели. Идната седмица пък Гешев обяви, че ще пътува в Брюксел, където е поканен от евродепутатите да разказва интересни факти и обстоятелства по делото “Барселонагейт”. В негово отсъствие ВСС може да гледа някакви технически въпроси по процедурата, но не и да нарушава правото му на защита да участва лично в заседанието. А е и много възможно част от членовете на ВСС, ангажирани с политическата поръчка за отстраняването на главния прокурор, да чули предупреждението му към тях от понеделник: “Не си мислете, че няма да дойдат и за вас и за всеки свободно мислещ магистрат. Аз избрах и няма да мълча. Сега изборът е за вас и за хората, които са ви избрали да защитавате съдебната власт, европейските ценности и съдебната независимост”.

Внесени в парламента

Нови материали по „Барселонагейт“

Главният прокурор изпрати в Народното събрание допълнителни материали към внесеното искане за сваляне на имунитета на Бойко Борисов. Материалите са във връзка с досъдебно производство на Софийска градска прокуратура, известно като “Барселонагейт”, и съдържат доказателства, относими към предмета на разследване. Сред тях са протокол за претърсване и изземване на имот, одобрен с определение от Софийски градски съд, с който са иззети веществени доказателства - документи и електронни устройства. Приложени са още протокол за доброволно предаване, справка от проверка на СДВР по повод възложени оперативно-издирвателни мероприятия и молба за правна помощ до Турция.

Искането за свалянето на имунитета на лидера на ГЕРБ бе внесено преди дни. Борисов заяви, че няма да се откаже от него. “Нямам никакви притеснения по въпроса. Никакви. Не съм имал, нямам и няма да имам никакъв имот в Испания!”, категоричен бе бившият премиер.

След институционен надзор

Искат имунитета на Кирил Петков заради канадското гражданство

Софийската районна прокуратура предложи вчера на главния прокурор да внесе мотивирано искане до парламента за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Кирил Петков - бивш министър-председател и депутат в 49-ото Народно събрание.

“Предложението е изготвено във връзка с досъдебно производство относно декларация за гражданство, подадена на основание чл.110 от Конституцията на Република България с неверни данни. От доказателствата, събрани в хода на разследването, може да се стигне до извода, че в подадената пред президента на Република България декларация, е затаена истина - наличие на двойно гражданство, и е потвърдена неистина, че лицето отговаря на условията за избиране на народни представители”, казаха от прокуратурата.

През декември 2021 г. прокуратурата официално отказа да се занимава с казуса като обяви, че няма престъпление. По информация на “Труд news” до образуване на досъдебно производство се стигнало, след институционен надзор. Прокурор от ВКП е отменил постановлението на СРП за отказ за образуване на досъдебно производство. Самият Кирил Петков обяви, че ще изчака да се състави парламентарна комисия и ще се откаже от имунитета си доброволно. По случая Конституционният съд обяви за противоконституционен указа на президента за назначаване на служебно правителство в частта, с която за служебен министър на икономиката е назначен Петков.

Липса на мотиви

Отказаха се от искането за Делян Добрев

Главният прокурор Иван Гешев върна преди дни предложението за искане за снемане на имунитета на депутата от ГЕРБ Делян Добрев. Това стана повече от седмица, след като Софийската градска прокуратура предложи да бъде свалена защитата Добрев заради старо дело за АЕЦ “Белене”. Той е разследван в качеството му на бивш министър. Според Иван Гешев искането не е достатъчно мотивирано и не е придружено с необходимия обем материали, даващ основание за сезиране на Народното събрание

Заради опит за принуда

Радостин Василев с обвинение

Депутатът Радостин Василев получи обвинение за опит за принуда към бившия народен представител от ИТН Христинка Иванова да напусне парламента. До това се стигна, след като главният прокурор му поиска имунитета в началото на този парламент. Василев отрича вина и определя обвинението си като “шантаж” и “сплашване”. Преди дни той напусна “ПП-ДБ” и пусна скандален запис от от заседанието на Националния съвет на ПП.

По дело за хулиганство

Разследват двама от „Възраждане“

В понеделник главният прокурор Иван Гешев внесе искане и за сваляне на имунитета на депутатите от “Възраждане” Ангел Георгиев и Веселин Вешев. Срещу двамата има внесен обвинителен акт в Софийски районен съд (СРС) за извършени хулиганство и нанасяне на телесни повреди. Георгиев и Веселин Вешев бяха задържани преди време на протест пред Министерството на регионалното развитие и обвинени в причиняване на лека телесна повреда на полицаи, съпротива срещу орган на властта и хулиганство. Двамата обаче твърдят, че те са били бити от полицаи, които дори употребили електрошок.

По процес за търговия с влияние

За 7-и път без защита за депутат

Прокуратурата за седми път внeсе искане в парламента да бъде свален имунитетът на депутатът от ДПС Димитър Аврамов. Разследването е за търговия с влияние и то започна през 2012 година, когато той беше депутат от ГЕРБ. През 2016 година Софийският градски съд го оправда, но година по-късно Софийският апелативен съд отмени присъдата му.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения