Още едно разобличение на македонизма

Меморандумът до Франклин Делано Рузвелт

През 1944 г. емигрантите в Америка се афишират като българи

На 23 април 1944 година ЦК на „Македонската политическа организация в САЩ, Канада и Австралия“, обединяваща в своите редици българските изселници от Македония, провежда в град Акрон, щат Охайо - САЩ разширено заседание. Присъстват представители на всички местни патриотични структури и на настоятелствата, управляващи българските православни енории в Северна Америка. Разисква се въпросът за следвоенното бъдеще на Македония. Българите зад океана вече преценяват, че Втората световна война върви към край, който няма да е благоприятен за тяхната „стара родина“. Поради това е решено да се отправи призив към президента на Съединените щати - Франклин Делано Рузвелт, да се застъпи за създаването в бъдеще на една нова държава на Балканите, наречена „Свободна Македония“. Проблемът е описан в специален, художествено оформен „Меморандум до Франклин Делано Рузвелт - президент на Съединените щати“.

Тъй като текстът е предназначен за държавния глава на САЩ, той естествено е написан на английски език. На страница втора там се посочва, че в новата държава - „Свободна Македония“ трябва да живеят, по правилата на демокрацията „българи, гърци, албанци, турци, евреи и румънци“. /В края се имат предвид скотовъдците куцовласи/. В документа изобщо не става дума за наличието на някаква отделна „македонска нация“, която е имала „собствена древна история“, чиито представители говорят някакъв естествено възникнал „македонски език“. Българите в това ново политическо образувание се сочат на първо място като етническа реалност в областта, тъй като те са мнозинството от „близо три милионното население на Македония“. (Тук се има предвид и Егейският дял).

Важността на този документ произтича от следните безспорни факти: Първо, македонските българи в Новия свят заявяват по най-официален начин, пред възможно най-високата политическа трибуна за тях в Белия дом, че в Македония няма „македонска нация“. Второ, това те правят само три месеца преди македонските комунисти да се съберат в манастира „Прохор Пчински“, през август 1944 година, за да решават как да се създаде със сила някаква нова, политическа „македонска нация“. Трето, за високото равнище на българското национално самосъзнание на емиграцията от Македония, изселила се в Северна Америка, говори фактът, че тези хора се афишират открито като „българи“ пред държавния глава на велика сила, с която през април 1944 година Царство България все още официално е в състояние на война.

И четвърто, особено ценни са печатите поставени след текста на документа. Те доказват категорично, че всичките 10 православни черкви, създадени от македонските българи и функциониращи в Детройт, щат Мичиган, Торонто - Канада, Лорейн, щат Охайо, Акрон, щат Охайо, Иист Янгстаун, щат Охайо, Гранит сити, щат Илиноис, Стилтън, щат Пенсилвания, Индианаполис, щат Индиана и Янгстаун, щат Охайо се наричат или „Македонобългарска православна църква“, или „Българомакедонска православна църква“, или дори „Българска православна църква“.

Това самоидентифициране на македонските българи в Новия свят е направено на 10 000 километра от родината. И то не само без въздействието, а дори и без знанието на официалната власт в столицата на България - София. Така че анализираният документ е още една абсолютно безспорно разобличение на фалшивите теории на македонизма, наложени само три месеца след политическата акция на българската патриотична емиграция в Америка. Зад тези църковни печати-символи стои стохилядната българска емиграция от Македония, изселила се в Северна Америка. Тези хора са изградили черквите си, издържат финансово своето духовенство и финансират цялата дейност на българската църква в новия свят.

Зад църковните печати-символи стои стохилядната българска емиграция от Македония, изселила се в Северна Америка.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Коментари