Павел Виденов - Бащата на СОТ-а

В понеделник - на 15 ноември, своя 80-и рожден ден посреща инж. Павел Виденов, създател, собственик и управител на “СОТ 161” - най-голямата охранителна фирма в България. За да го поздравят, част от колегите му от централния офис на столичния булевард “Черни връх” се събрали на една поляна, снимали се и ще му подарят снимката.

“Знаем, че той ще я види и ще се развълнува. Знаем, че сме само шепа хора от всичките над 4700 служители в цялата страна. Няма как на тази снимка да са и стотиците от нас, които са дежурни в Националния оперативен център или в автопатрулите, на смяна са по охрана на обекти, превозват инкасо, или пътуват с линейките ни за неотложна медицинска помощ. Но водещо за фирмата ни е чувството ни за общност, за семейство, защото всеки един от нас през годините е усещал бащинското отношение на инж. Виденов към хората, независимо на каква позиция са”, сподели един от служителите пред “Труд”.

В момента фирма “СОТ 161” охранява 110 000 обекта в страната и към края на годината се очаква те да надминат 150 000. Това са както банкови клонове, молове, търговски вериги, предприятия, офиси и складове, така и множество частни жилища. В страната денонощно дежурят над 110 автопатрула за реакция при алармен сигнал или паник бутон. 47 от автопатрулите са в София - така частната фирма има доста повече от столичната полиция, която разполага с 18 патрула плюс още 18 в резерв по 9-те РПУ-та. Стремежът е автомобилите на “СОТ 161” да бъдат разположени така на картата на близо 2-милионния град, че времето за реакция след получаване на сигнала да бъде в рамките на 3 минути, като в последните години отчетеното средно време за София е 2 минути. С охранителната фирма е свързана и компанията “Сектрон” - лидер в търговията със системи за сигурност и комуникации. Неин управител е неговият син Георги Виденов.

Инж. Павел Виденов е роден през 1941 г. в София. Баща му е от Сливница, а майка му от Софийско и през 30-те години на миналия век семейството се заселва в София. Завършва две висши образования - инженерно-техническо и по социално управление. От 1962 г. работи последователно в Слаботоковия завод в София, в Научно-изследователския и проектно-конструкторски институт по радиоелектроника (НИПКИРЕ) и в Института по специална оптика и радиоелектроника.

През 1975 г. постъпва в МВР, където е ръководил Научно-производствена лаборатория към Оперативно-технически отдел (ОТО). Регистрирал е 5 изобретения. Негов патент е датчик за периметрова охрана, който различава телата по обем - например дали засича човек, домашен любимец или гризач и се използва и досега в алармените системи.

Напуска МВР през 1990 г. и на 3 юли регистрира фирмата “Сектрон” за внос на охранителна техника и изграждане на системи за сигурност. Заминава за Израел, където специализира в KP Electronics systems - една от водещите фирми в сектора. На 1 август 1992 г. инж. Виденов пуска в експлоатация първата в България радиосистема за охрана, изградена за Столична дирекция на МВР. След по-малко от година - на 1 април 1993 г. “Сектрон” ООД стартира и първата частна радиомрежа за централизирана охрана на обекти. На 7 януари 1994 г. инж. Виденов регистрира дъщерна фирма “СОТ - сигнално-охранителна техника” ЕООД, в която се отделят служителите от патрулите за реакция и от командния център, получаващ сигналите. Тя става известна като СОТ 161, защото получава този трицифрен номер за бързо набиране от едновремешните градски телефони с шайби.

Охранителната фирма на гардове с черни униформи се появава в период, когато в България действат мутрите с анцузите. Въоръжени с бухалки, те предлагат договори за охрана на току-що отворените магазинчена по гаражи и приземни етажи на блокове и кооперации. На този фон “СОТ 161” бързо изпъква като коректен и точен партньор, а гардовете нямат нищо общо с дебелите вратове, златните ланци и рекета. Всъщност повечето от първите момчета, които стават частни охранители в тази фирма не са нито ранно пенсионирани или напуснали полицаи и военни, а започват кариера в една напълно нова у нас професия, за която още няма правила.

Отначало лицензите се дават по наредба на МВР от 1994 г., а първият Закон за частна охранителна дейност (ЗЧОД) е гласуван 10 години по-късно - през 2004 г. Инж. Виденов участва, а често и ръководи неравната схватка на фирмите от бранша с държавата в лицето на разноцветни политици и правителства. Чак през 2018 г. са приети правилата за централизирана охрана на обекти с техника и патрули от гардове, които реагират по сигнали за тревога.

Някои от онези момчета от 90-те години още са във фирмата, други са пенсионери, а на тяхно място в патрулните коли работи едно ново поколение. В “Сектрон” е назначена внучката на инж. Павел Виденов, а в “СОТ 161” - 25-годишният му внук. Но и те, и техните връстници също спазват правилата на занаята, наложени преди десетилетия от създателя на фирмите. От Бащата на СОТ-а в България.

 

Аз бях първият клиент

Когато фирмата “СОТ 161” започна своята дейност, аз се явих като първия є клиент. Тогава работех в Германия и често бях свидетел на търгове, които немската полиция провеждаше, можехме да закупим 30-40 автомобила от тях и да ги внесем в България. Та аз предложих на Павел Виденов тогава съдружие, но, изглежда, любовта ми към цирка надделя и сега Виденов пази апартамента ми, къщата ми и цялата циркова база. Кой каквото умее...

Александър Балкански, основател и собственик на цирк “Балкански” 

 

Един много истински приятел

Познавам го отдавна и мога да кажа само изключително хубави неща за него. Много готин човек, Господ здраве да му дава. Бяха много близки с моята майка и Павел Виденов много помагаше на семейството ни. Брат ми работи при него още от началото на фирмата и досега. Един много истински приятел и добре, че ми се обадихте, защото аз можех нещо да се разсея и да пропусна да го поздравя на точния ден.

Катерина Евро, актриса

 

Човек, който е пример за нас

Павел Виденов е доайенът на охранителната дейност в България и той е заслужил това място като личност, като човек, който е дал много за развитието на сектора. Винаги е бил пример за нас не само и не толкова като собственик, управител, мениджър, който развива своята фирма в различни посоки, а като мъдрец, който се е докоснал до всичко и не пести да споделя своя дългогодишен опит. Всяка фирма от сектора носи по малко от Павел Виденов. Да, ние сме различни търговски дружества и конкуренти на пазара, но той многократно е заслужил уважението ни. От сърце му пожелавам да е здрав и още дълги години да раздава от своята мъдрост, от която се вдъхновява професионалната общност.

Д-р Татяна Иванова, Индустриален клъстер “Сигурност”

Пусна седем линейки за 86 000 абонати

Преди 11 години “СОТ 161” става първата, а и досега е единствената охранителна фирма, която създава свой медицински център за неотложна помощ в София. Отначало линейките са 3, а в момента “Медицински център 161” е самостоятелен, има 7 линейки и денонощни лекарски екипи, които се грижат за 86 000 абонати - фирми с техния персонал и клиенти, както и частни лица. Инж. Виденов е горд с този център, защото е съчетание между опита на охранителите да пристигат максимално бързо на сигнали за спешни повиквания и опита на лекарите да спасяват човешки живот. Преди години инж. Виденов излезе с предложение до Министерство на здравеопазването да се откаже от логистиката на Спешната помощ, да възлага тази дейност на фирми, които от години се занимават с “бързо реагиране”. Разбира се, че чиновниците не го чуха.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Силуети