Павлина Панова - Първата

Стоят ли нови възможности, изяви и компетентности пред Конституционния съд. Отговори на този въпрос търсим от новоизбрания председател съдия Павлина Панова. Тя е първата жена на този пост, който от 1991 г. насам са заемали светила на правото като Асен Манов, Христо Данов, Живко Сталев, Румен Янков, а последен бе проф. Борис Велчев. За повече от 30 години от създаването си, съдът е мястото, където най-видните ни юристи слагат венец на кариерата си. Те имат 9-годишен мандат, а на всеки три години се провежда избор за председател.

Следващият мандат начело на КС е поверен на Павлина Панова. Тя ще бъде “пръв сред равни”, каквито са 12-е конституционни съдии. Казва, че основата, която за нея е водеща, е да отстоява независимостта на този съд, да пази авторитета му и той да работи спокойно и мъдро, така че наистина институциите, които имат право да сезират КС, да имат доверие в него.

Изключително фин човек и в същото време безупречен юрист, доказан в наказателното правосъдие, е оценката на колегите ѝ. И до днес те я търсят за съвет в работата си, тя пък казва, че следи практиката на ВКС, всички промени в законодателството, които касаят наказателното правораздаване.

Съдия Панова признава, че ѝ липсва работата в съдебната система, в която работи повече от 30 години.

Преди да стане конституционен съдия през 2018 г. от съдийската квота, тя се кандидатира за председател на Върховния касационен съд, но Висшият съдебен съвет тогава избра Лозан Панов. Дълги години Панова е съдия ad hoc в Европейския съд по правата на човека в Страсбург.

Сегашната ѝ работа в Конституционния съд определя като много по-различна и като маниер, и като материя. “Всяко дело е изключително предизвикателство, защото носи своите проблеми, съответната правна рамка и дава по-голяма широта на познанията”, разказа Панова.

Важното за нея като председател е да върша добре работата си, да отговаря на изискванията на позицията, да ръководи не толкова съдиите, колкото администрирането на съда, който е висшата институция, поставена извън системата на съдилищата и имаща специална юрисдикция извън рамките на съдебната власт.
Затова и смята, че “първата жена” начело на съда, е популистки израз. Както в България, така и в международен мащаб има прекрасни примери за това как се увеличава процентът на жените в професиите, които допреди време са се считали за типично присъщи на мъжете, отбелязва Панова.

За хоризонтите пред КС и делата, които през последните години се увеличават, казва, че очевидно всяко от тях е породено от сериозен проблем. Въпреки това не се колебае да приеме което и да е предизвикателство в работата.

Относно идеята някой ден индивидуалната частна жалба да стане факт в КС, Панова прогнозира, че рано или късно това ще се случи, но се надява да не бъде прибързано, а да бъде добре обмислено - така че пред КС се задават нови възможности, нови изяви и нови компетентности, посочва тя.

Всъщност достъпът на гражданите до конституционното правосъдие е до голяма степен знак доколко една държава е правова и се грижи за интересите на гражданите си, но те трябва да разбират нейния смисъл, а не да я възприемат като четвърта инстанция на вътрешните съдилища.

“Само идея е индивидуалната частна жалба да бъде приета, налага се промяна в Конституцията, така че трябва да има единомислие на народните представители, до голяма степен да се обединят около тази идея и моделът, който ще възприемат, ще зададе и нашите компетентности”, казва още председателят на КС.

 

Човек с висока независимост

Познавам от над 20 години съдия Панова и съм убедена, че с интелектуалния си капацитет, богат и разнообразен професионален опит, и с цялото си поведение, тя достойно ще допринесе за действената закрила на конституционните ценности. Тя е човек с безспорни лични и професионални качества, с много висока степен на лична независимост. С ясна визия за перспективите и начините на усъвършенстване на конституционните практики.

Галина Захарова, зам.-председател на ВКС

 

Открива живия проблем във всяко дело

Колегата Павлина Панова е професионалист, който олицетворява представата ми за съдия в пълния и собствения смисъл на това понятие. Като юрист тя е не само прецизна, задълбочена и широко скроена, но при нея се откроява и способността да открие живия проблем, който стои в основата на всяко дело, и да намери неговото справедливо решение. В този смисъл, формалният подход ѝ е чужд, а това е много важно качество за един съдия.

Като човек е безкрайно диалогична, внимателна, коректна и дипломатична. Един чудесен избор на достоен човек, който ще съумее да съхрани и авторитета, и независимостта на Конституционния съд.

Красимир Влахов, конституционен съдия

 

Реагира на секундата на предизвикателствата

Изключително високо ниво професионалист, с огромни познания, огромна аналитичност при подхода и възможности да реагира на секундата на всяко професионално предизвикателство. Това, което прави огромно впечатление, е, че тя е с безкрайна работоспособност и няма нищо, което да я уплаши.

Лада Паунова, ВКС

Избира правото пред медицината

Павлина Панова е родена във видинския град Грамада през 1967 г. Завършва езиковата гимназия във Видин. Не е от семейство на юристи, но интересът ѝ към хуманитарните науки наклонява везните към медицината и правото. Надделява интересът ѝ към втората специалност, която завършва в Алма матер. Оттам тръгва пътят ѝ като прокурор и съдия, който в крайна сметка логично я отвежда в Конституционния съд.

И досега обаче обича да се среща с приятели и колеги от времето преди да стане конституционен съдия. Разходките и пътуванията също определя като любими неща, но откакто е баба, почти цялото време извън работата посвещава на мъничката си внучка.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Силуети