Паметна вечер за акад. Константин Косев в БАН

Акад. Константин Косев

В БАН представиха последната му книга „България под въздействието на геополитиката“

Българската академия на науките и издателство „Захарий Стоянов“ организираха на 21 юни паметна вечер, посветена на акад. Константин Косев. Големият наш историк почина на 83-годишна възраст в края на миналия ноември. По време на събитието беше представена неговата последна книга „България под въздействието на геополитиката“. 

„Голямата заслуга на акад. Косев се състои не само в издирването и систематизирането на огромен фактологичен материал, а и в предлагането на ясна концепция за хилядолетната историческа съдба на България, за възможностите за геополитически избор, за това доколко в крайна сметка сме били свободни като нация и държава да не зависим от великите сили и да имаме свой собствен път”, отбелязаха от БАН.

В големия салон на Академията се събраха десетки негови приятели, колеги и близки. Книгата е на издателство „Захарий Стоянов”, което в последните години издаде много негови творби изследвания.

„Това е лебедовата песен на този наш велик историк, последното изследване, посветено на мястото на България в последните 1000 години – от цар Симеон Велики до наши дни в геополитическите сътресения”, каза за „Труд” директорът на издателството чл. кор. Иван Гранитски. Академик Косев е известен като най-големия български специалист по българското Възраждане, десетки са неговите научни трудове. 

Историците акад. Георги Марков и проф. Николай Поппетров, които представиха изданието, подчертаха, че това е книгата, която е квинтесенция на неговите исторически усилия и изключително историческо прозрение в тези трудни и тежки проблеми, като драмата на България през тези превратности и векове. Освено това бе посочено, че акад. Косев е от съвременните историци, които имат най-силно присъствие и в световната научна общност с научно признание, притежава и един великолепен есеистично-писателски стил, който е неподражаем и го нарежда между една ярка фаланга български историци – от Васил Златарски през Петър Мутафчиев до акад. Илчо Димитров.

„След него остава празнота защото става дума не само за един от големите български учени, но той е изключителна личност, прекрасен човек – широко скроен, артистичен, благороден, винаги помагаше на стотици свои питомци, учени, докторанти, специализанти. Той създаде цяла фаланга модерни историци, с които България трябва да се гордее. Така че загубата на този човек е голяма и в неговия случай се вижда, че не е вярна фразата „Няма неземеними хора”. Защото академик Косев беше незаменима личност”, отбеляза Иван Гранитски.

През годините акад. Константин Косев е бил заместник-директор на Института по история на БАН и на Единен център по история на БАН (1973-1978). През 1990 година той бе министър на народната просвета и вицепремиер. Цели 11 години беше и  заместник-председател на БАН (1996-2007). 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура