Пандемията срина раждаемостта в Италия

Снимка: Pixabay

Кризата с коронавируса удари и без това исторически ниската раждаемост в Италия, разкриват нови прогнози на националната агенция за статистика, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.

Миналата година Италия вече е регистрирала най-малкия си брой раждания за 150 години - 420 000, но числото може да падне до 408 000 през 2020 г. и 393 000 през 2021 г., според Istat.

Прогнозите бяха представени от шефа на Istat Джан Карло Блангиардо пред парламента.

„Климатът на страх и несигурност, както и финансови затруднения ..., причинени от скорошни събития, ще имат отрицателен ефект върху плодовитостта на италианските двойки", каза той.

„Демографската рецесия, която засегна Италия от 2015 г., е значителна и се превръща в истински колапс, който няма еквивалент в италианската история, освен ако не се върнем към 1917-18 г., с Първата световна война и драматичните ефекти от испанския грип“, каза Блангиардо.

Жените и младите хора са особено силно засегнати от кризата, причинена от коронавируса, който за първи път засегна Италия по-рано тази година, предизвиквайки икономически осакатяваща национална блокировка.

Особено хотелиерската индустрия все още страда в резултат на националния вечерен полицейски час и ранното затваряне на барове и ресторанти, въведено за спиране на нова вълна от инфекции, докато в регионите с най-голям риск са въведени още по-строги ограничения.

Заетостта сред жените е спаднала с 1,9 процента между февруари и септември тази година, в сравнение с 1,1 процента при мъжете, тъй като хората са по-склонни да загубят работата си по време на заключване и да видят по-бавно възстановяване, според Istat.

Има и предупреждение, че кризата „засилва съществуващото неравенство на пазара на труда".

Пандемията унищожи 80 процента от работните места, спечелени от жени след финансовата криза от 2008 г.

Между 2008 и 2019 г. Италия регистрира допълнителни 602 000 работни места, заемани от жени. Но отне само 3 месеца - между април и юни тази година - за да загубят 470 000 от тях.

В Италия само половината от жените работят, в сравнение със 73 процента в Германия, 62 процента във Франция и 58 процента в Испания. Само Гърция има най-лошото ниво на заетост сред жените в Европа - само 47 процента.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа