Паник атаките са лечими, категорични са медици

„В българското общество има стигма и страх към хората, които търсят помощ от психиатър. Често това е причина пациентите да търсят други специалисти – кардиолози, гастроентролози, дори алтернативна медицина. Това забавя с година-две посещението при психиатър, който може да им помогне”. Това призна психиатърът от Александровска болница проф. Вихра Миланова по Нова ТВ.

Според нея причината за паник атаките са различни при отделните пациенти. Паническите атаки са относително не редки – около 3% от населението за година е имало подобни атаки. За целия си живот между 9-11% от хората са имали панически атаки.

Според проф. Орлин Тодоров, специалист по психоанализа тревожността е чест гост в ежедневието ни. Добрият отговор на стреса помага на зебрата да избяга от лъва, цитира той известен пример. В същото време проф. Тодоров призна, че хората често не успяваме да се справим с психологически, морален, културен, работен стрес.

„Паническата атака е загуба на контрол. Губиш контрол, когато ти е писнало да контролираш. Хора, израснали в много контролираща среда, са по-уязвими от паник-атаки”, обясни проф. Тодоров.

„Юношите са много уязвими, те получават паник атака по време на класно, в училище. Ако пациент получи паник атака при шофиране, добре е да спре и да търси помощ. Паническата атака трае кратко, но може да се удължи от нуждата. Добре е те да поговорят с близък човек”, препоръча проф. Тодоров.

Той обясни, че паническите атаки са много свързани с дишането. „Паническите атаки са сякаш наблюдаваш себе си отстрани. Пациентите имат нужда да поговорят с някого. Паник атаките са абсолютно лечими”, категоричен е той.

Специалистът по психоанализа д-р Маргарита Тарейн разказа за нови методи за трениране и създаване на умения за авторелаксация.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве