Паническите атаки могат да се избегнат

Научете се да се справяте със страха, за да победите паническата атака.

Три пъти по-чести са при жените

Научете се да дишате ритмично

Паническите атаки се случват внезапно, на всякакви места, но по често там, където има струпване на много хора – търговски центрове, концертни зали, оживени улици, летища, гари. Много пъти страдащите се чувстват зле, когато са затворени в самолет, автомобил, асансьор или някаква чакалня. Имат чувството, че умират, че сърцето им ще се пръсне, не им стига въздух и са заобиколени от опасни физиономии. Тези симптоми изпитват постоянно 2% от хората на планетата, като жените са три пъти повече от мъжете.

Паническата атака се развива по един и същи начин, затова може да се предусети. Започва с нарастващо напрежение и внезапен остър дискомфорт, прерастващ в страх, който може да продължи няколко минути. Започват силно сърцебиене, треперене, слабост, изпотяване, сухота в устата. Човек усеща болка или натиск в гърдите, липса на въздух, гадене, тежест или парене в стомаха, замаяност, дезориентация, деперсонализация - усещане за „извън тялото“, „земята изчезва изпод краката ви“, „всичко плава“. Логично следва силен страх от загуба на контрол, припадък, полудяване или смърт.

Когато преживява паническа атака, човек може да почувства, че това са „последните минути от живота“, страдайки през това време от натрапчиви и повтарящи се мисли, че полудява.

Паническото разстройство, което принадлежи към тревожните разстройства, само по себе си не е опасно за здравето и живота. Освен това не трябва да се смята за психично заболяване или лудост. Паническата атака няма да доведе до смърт или заболяване, но постоянното повтаряне на симптомите сигнализира за развитието на паническа невроза, която може да съсипе целия ви живот.

Хората, страдащи от панически атаки, често предпочитат да си стоят вкъщи и да избягват големи тълпи от хора. Те спират да летят на самолети, да плават на кораби и да се возят в асансьори. Животът им се превръща в рутина, безпокойството ги приковава към дома – там, където паническите атаки се появяват най-рядко. На фона на паническата невроза могат да се развият различни видове фобии - клаустрофобия, агорафобия, дори страх от насекоми и от лекари.

Жертвите на панически атаки са склонни да смятат проблема си за срамна слабост или проява на лудост, търсейки помощ едва когато неврозата стане хронична. Можете да живеете с паническа невроза в продължение на много години, като в същото време атаките се появяват все по-често, отслабвайки нервната система и влошавайки качеството на живот.

Все пак има добра новина – паник атаките са лечими чрез индивидуална или групова терапия. Вярно е, че лечението може да отнеме няколко години. Освен това някои психотерапевти са убедени, че можете сами да се справите с пристъпите на паника, като използвате принципа: „Предупреденият е предварително въоръжен!“

Можете да се подготвите и предотвратите паник атака, като обърнете внимание на сигналите – нарастваща тревожност, учестено дишане и пулс. Посрещнете паниката без страх, казвайки си: „Спокойно, идва атака и аз съм готов за нея!“.

Релаксацията и контролът на дишането ще помогнат за предотвратяване на атаката. Научете се на диафрагмено дишане: кратко вдишване, задържане и плавно дълго издишване, с отпускане на мускулите (отгоре надолу). Вдишването трябва да е по-кратко от издишването. Важно е да се поддържа баланс - да не се пренасища мозъкът с кислород (бързото дишане може да предизвика хипервентилация). Спазвайте стриктно ритъма: вдишайте, броейки до 2, задръжте 2, издишайте 3, задръжте 1 и т.н.

След като сте се научили да контролирате дишането и мислите си и сте се справили успешно с редица атаки, можете да отидете на „потенциално опасни места“. Когато се озовете на многолюдно място, вслушайте се в себе си, за да видите дали тревожността ви нараства. Ако почувствате приближаването на паническа атака, посрещнете я с готовност, като стар враг. Докато преминавате през всички етапи на атаката, коментирайте за себе си или разкажете на вашия спътник за вашите преживявания. Използвайте дихателни упражнения.

Преодоляването на трудностите ни прави по-силни. Новите преживявания ни правят по-мъдри. Само чрез преодоляване на дискомфорта, безпокойството и страха можете да се научите да се справяте с паническите атаки.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве