Парите от емигранти намаляха с 25%

Спадът на парите от емигрантите през второто тримесечие на годината ще бъде с над 30%.

Изпратиха 227 млн. евро

Най-много идват от Германия

Трябва да бъде направена преоценка на помощите, каза финансистът Румен Гълъбинов

Емигранти изпратиха на своите близки и роднини в България 227 млн. евро през първите три месеца на годината, показват данните на БНБ. Това е спад с близо 25% на годишна база.

В поечето страни от ЕС ограничителните мерки срещу разпространението на COVID-19 бяха въведени през март. Те действаха през целия месец април и до средата на май, а в някои страни продължиха и до края на май. Затова за второто тримесечие можем да очакваме спадът на изпратените пари от емигранти да достигне 30 или над 30 на сто, коментира за „Труд“ финансистът Румен Гълъбинов. Според доклад на Световната банка преводите на емигрантите в целия свят през 2020 г. ще намалеят с близо 20%.

Най-много пари през първото тримесечие са изпратили българските емигранти в Германия – близо 47 млн. евро. Причината е, че Германия въведе най-добрия социален пакет за справяне с кризата, каза Румен Гълъбинов. „Дори мярката 60/40 България взаимства от Герания. Но не я взаимствахме още в самото начало и загубихме около месец докато я адаптираме“, допълни той. Освен това Германия въведе и директни социални помощи за хората, извън тези за безработица. В Германия ДДС беше намалено от 19% на 16%, за да бъде стимулирано потреблението. Още през март предложих намаляване на ДДС у нас като мярка срещу коронавируса, припомни Румен Гълъбинов. Мерките срещу кризата в Германия ще бъдат финансирани с нов дълг. Но и през второто тримесечие вероятно най-много пари идват от емигранти в Германия, каза Гълъбинов.

В САЩ безработните надминаха 40 млн. души. „Президентът Тръмп разписа чек на почти всеки американед от по 1200 долара, но очевидно това беше недостатъчно. Затова очаквам парите, които ще изпращат българите в САЩ през второто тримесечие, да са по-малко отколкто от Германия“, каза Румен Гълъбинов. Кризата удари сериозно и Италия и Испания.

Изпратените пари от емигрантите са повече от преките чужди инвестиции в страната, които от януари до март са 254 млн. евро. Парите на емигрантите влизат директно в потреблението и подпомагат българската икономика. „Затова при този спад на парите от емигрантите трябва да се направи преоценка с какво да бъдат компесирани хората, които досега са ги получавали. А това са основно възрастни хора, защото дъщерята и синът изпращат пари на родителите си“, каза Румен Гълъбинов. Или пък емигрантите изпращат пари на децата си, които са оставени при бабата и дядото. Според него данните трябва да ни подскажат към кои групи от населението да бъдат насочени помощите в страната. Трябва да се помисли на пенсионерите ли да се даде еднократна сума като помощ, или на бабите и дядовците, които гледат децата на родители в чужбина, коментира Румен Гълъбинов.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика