Парламентът изпраща доклада за Gemcorp на службите (обзор)

“Най-голямата стойност на този доклад е, че всички ще кажем категорично, че никой не може да си позволява такова национално предателство, надявам се, че виновните ще понесат освен политическата, и наказателна отговорност”, заяви председателят на временната комисия Десислава Трифонова по адрес на Кирил Петков и Асен Василев по време на дебатите по приемането на доклада.

С Меморандума за 1 млрд. долара са нарушени редица закони и Конституцията, установи временната парламентарна комисия

Кирил Петков три месеца не е казал на министрите си за констатации на ДАНС

Национално предателство

Скандалният доклад за Меморандума с Gemcorp Holdings Limited и IP3 Corporation, подготвен без всякакво участие на служители от енергийното министерство и “Българския енергиен холдинг”, отива в ДАНС. Това решиха депутатите след многочасовите дебати по приемането на доклада на временната парламентарна комисия по казуса. Стратегическият документ за 1 млрд. долара не е бил известен нито на министри от правителството на Кирил Петков и Асен Василев, нито на лидерите на партиите от четворната коалиция от времето на кабинета на “Промяната”, обяви от парламентарната трибуна председателят на временната парламентарната комисия за разследване на Меморандума.

Заключенията на комисията са на база анализирани документи и информация и се препоръчва докладът да бъде изпратен на МВР, на Държавна агенция “Национална сигурност” и на Министерския съвет на Република България за запознаване и предприемане на действия в рамките на компетентността им. Докладът съдържа изключително притеснителни констатации за нарушения на Закона за енергетиката, Конституцията на България, чл. 103 от Договора за Евратом, Устройствения правилник на Министерския съвет, наредби и други нормативни актове.

Експертите на МЕ и БЕХ не са били уведомени и не са взели участие при изготвянето на Меморандума, респективно никой не е искал тяхното експертно становище, включително оценка дали са налице рискове за България, отчитайки, че сектор енергетика има стратегическо значение за икономиката ни, част е от критичната инфраструктура и е пряко свързан с националната сигурност на страната, констатират народните представители.

С подписания меморандум се дава възможност на фирмите, страна по него, да придобиват информация, да изразяват становища и дефакто да имат съществена роля при определяне посоката на развитие на стратегическия за българската икономика и национална сигурност сектор енергетика.

Близо три месеца - от издаването на доклада на ДАНС на 20.04.2022 г. относно сключването Меморандума, въпреки констатациите в него, не са били предприети действия от тогавашния премиер Кирил Петков за неговото прекратяване.
Меморандумът е изготвен и сключeн без да е спазен принципът на публичност и прозрачност, констатира комисията за Gemcorp. И още: “Не са защитени в максимална степен финансовите и имуществените интереси на България”.
Временната комисия установява, че Меморандумът не е бил прекратен до 28.11.2022 г.

Всички твърдения на “Продължаваме промяната”, че Меморандумът има необвързващ характер са разбити от текстовете на документа - чл. VI от Меморандума. Там пише, че всички спорове, произтичащи от Меморандума или във връзка с него, се решават окончателно съгласно Арбитражните правила на Международната търговска камара, а мястото на арбитража е в Париж, Франция. Нещо повече, въпросният чл. VI “остава в сила и след прекратяването или изтичането на срока на действие на Меморандума по каквато и да е причина за период от 2 години след прекратяването или изтичането на срока на действие на Меморандума.

Тази клауза дава възможност на някоя от фирмите, която е страна по Меморандума, да предяви претенция към България в следващите две години независимо, че са предприети действия за неговото прекратяване, показва заключението на временната комисия.

Част от изводите на депутатите

Риск за енергийната и националната сигурност на България

- С подписания Меморандум са създадени потенциални условия за настъпване на риск за енергийната, респективно националната сигурност на Република България.

- Меморандумът e в нарушение на нормативно установения ред, в т. ч. нарушение на чл. 85, ал.1, т.5 от Конституцията на Република България, чл. 103 от Договора за Евратом, Устройствения правилник на МС.

- Риск от Арбитраж: В Меморандума има клауза, която дава възможност на някоя от фирмите, която е страна по Меморандума, да предяви претенция към България в следващите 2 години независимо, че са предприети действия за неговото прекратяване.

- Съгласно чл.176, ал.3 от Закона за енергетиката, сделките с краткосрочни стандартизирани продукти и с продукти с период на доставка, по-малък от или равен на една година, се сключват на организиран борсов пазар на природен газ, а не чрез пряко договаряне, каквото очевидно е било намерението в конкретния случай. В Меморандума има писмена кореспонденция между Булгаргаз ЕАД и Gemcorp от 25.02.2022 г. с искане Gemcorp да предостави оферта за доставка на 500 000 MWh природен газ за м. март 2022 г. на терминала за втечнен природен газ на Ревитуса (Гърция).

- Кирил Петков не е възлагал проверки на компаниите, с които е подписан меморандумът на ДАНС преди или след подписването му.

- В обхвата на меморандума е включено изпълнението на дейности по разработване и представяне на търговски решения за съществуващия проект за Топлофикация София за подобряване и разширяване на системата. Министърът на енергетиката не е принципал на Топлофикация София и няма право да урежда изпълнението на каквито и да било дейности, свързани с общинското дружество.

- Подписването на Меморандума без да е информирана ДАНС излага на риск енергийната, респективно националната сигурност на страната, особено предвид новите данни, изнесени от ДАНС на закрито заседание на 29.11.2022 г.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов настоява закриването на Маришкия басейн да бъде предоговорено

„Промяната“ са искали светкавично да заграбят енергетиката

Щетите от управлението им е като COVID кризата

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и енергийните експерти на ГЕРБ Жечо Станков, Теменужка Петкова и Делян Добрев призоваха служебния кабинет да предоговори сроковете по закриването на Маришкия басейн.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира скандалния парламентарен доклад за Меморандума с Gemcorp и заяви, че по време на кабинета на Кирил Петков от “Промяната” са искали светкавично да заграбят енергетиката. “Има нарушения на законодателството. Аз си спомням, че нашият парламент прие решение за Маришкия басейн. Кой си позволи да наруши решение на парламента? Този, който нарушава този закон е Асен Василев”, каза Борисов. И настоя служебното правителство да отвори отново Плана за възстановяване и ангажиментът за закриване на Маришкия басейн да бъде предоговорен.

“Щетите от гръцката криза бяха 4 процента от БВП, щетите от COVID бяха около 4 процента от БВП, щетите от Кирил Петков и Асен Василев само за въглищните централи са 4 процента. Шест месеца управление на “Промяната” ни струват колкото няколко години COVID криза”, подчерта Борисов.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България