Пародия или шаблонно зрелище

Вижте излъчването на Ботев и неговите четници на тази картина със заглавие „Ботевата чета на Козлодуйския бряг” - худ. Димитър Гюдженов. Има ли нещо общо между тази героична аура и новия филм „Ботев” на БНТ на режисьора и сценарист Максим Генчев?!

Как ще има, като от 30 години бюджетът за култура върви надолу и надолу. Изчезна литературната и кинокритика, актьори се приемат на килограм в няколко театрални академии. Реалити шоута  произвеждат звезди за пет минути и внушават на публиката, че е достатъчно да си гримиран и вече си актьор. А от две години Министерство на културата работи само с пара в свирката... Особено след 7-месечната летаргия на Атанас Атанасов и жадния за скандали Минеков. 

Талантливите писатели едва оцеляват, режисьорите се бият със зъби и нокти за някакви смехотворни субсидии от НФК и Националния филмов център. А професионалното кино и ТВ продукциите на историческа тема изискват огромни средства, екипи от сценаристи и консултанти, модерен подход към целия снимачен процес. Отделен въпрос е, че много малко са талантливите писатели, които притежават майсторство да пресъздадат достоверно историческата фактология, но и да преплетат личното, интимното, човешкото страдание.

Такава авторка е Неда Антонова. Вместо да се влагат средства в тривиална и добре позната на всеки ученик хронология, беше редно да се направи сценарий по книгата на Неда Антонова „Баладата. Любовта на Ботев и Венета”. Тази книга притежава богата и калейдоскопична литературна канава, благодатна е и за епическото, и за интимното, и за философското интерпретиране... В добре композиран диалог се оглеждап ротивопоставянето на Великите сили в Европа, прокрадват се визионерските послания на Христо Ботев, чиято поезия не е поднесена като ученическа рецитация...

Но не! Пак ни се пробутват съмнителни, набързо скалъпени, шаблонни зрелища. Докога?

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Коментари