Пациенти от цялата страна се организират в подписка в подкрепа на фармацевтите

Пациенти от цялата страна се организират в подписка, в защита на аптеките и в подкрепа на техните искания. Подписите ще се събират в здравните заведения, съобщи председателят на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България Аделина Любенова. 

Причината за недоволството е, че промените в Наредба 4 ще доведат до значителни затруднения в отпускането на лекарствата по Каса за фармацевтите и пациентите, а именно: болните ще трябва да обикалят и да търсят лекарствата си в различни аптеки, а аптекарите ще получат за труда си само част от предвидената такса. 

Те се опасяват от невъзможност да осигурят финансови средства  за всички 100 % безплатни лекарства и респективно от фалит на 1200 самостоятелни аптеки в страната, които са подписали договор с НЗОК, ако влязат в сила новите промени в цитираната наредба.

В същото време от Българската асоциация за закрила на пациентите изпратиха писмо до здравния министър д-р Галя Кондева. То е подписано от Пламен Таушанов, който е председател на пациентската организация, която има структури във всички 28 области в страната. В него се казва, че предлаганата промяна води до задължение за предписващите да въведат неограничен брой продукти за неограничен брой заболявания в едно предписание. Липсата на яснота колко са случаите на хронично болни пациенти с няколко заболявания и право на напълно заплатени от бюджета на НЗОК лекарствени продукти ще предпостави изпълнението от аптеките на до десет лекарствени продукта в едно предписание потенциално.

“Ако проектът бъде приет е възможен спад в броя на аптеките, които отпускат напълно заплатени от бюджета на НЗОК лекарствени продукти. Към момента има над 120 населени места, в които има една аптека, която работи по договор с НЗОК. Отделно от това през 2023 година в 22 общини няма аптека, а в още 42 общини пък има само една. Предложените изменения ще задълбочат кризата с осигуряване на достъп до фармацевтична грижа и аптеки в страната, като същевременно ще доведат до засилване на позициите на големите участници на пазара, които са вертикално свързани с търговци на едро и производители. Процесът по окрупняване на пазара е необратим и тежки труднопредвидими последици за българското население. Веднъж окрупнен пазара на търговия на дребно, държавата няма да може да осигури по – равномерен териториален достъп. Пациентите ще бъдат принудени да чакат до 30 минути и повече за отпускане на лекарствени продукти, заплащани от бюджета на НЗОК. Ще се създаде значително социално напрежение”, се казва още в писмото на Българската асоциация за закрила на пациентите. 

В него председателят на организацията Пламен Таушанов казва, че проектът следва да предвиди минимум четири месеца отлагане на влизането в сила на новите разпоредби.

“Считаме, че с предлаганите промени, се създава възможност в едно предписание да се обединят неограничен брой лекарства и лекарствени продукти (и повече от 9), е невъзможно да се осъществи по-прецизна и по-пълна оценка на лекарствената терапия, по отношение на взаимодействие на отделните продукти и предотвратяване на полипрагмазията. По същество, няма същински и адекватни мотиви, които да отразяват необходимостта от промяна на съществуващата нормативна уредба, а без липса на адекватни мотиви, наредбата следва да бъде оттеглена от обществено обсъждане в този вид. В противен случай, липсата на мотиви ще доведат до отмяната й от Административния Съд.”, казват още пациентите в писмото си до здравния министър.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве