Пейо Майорски, Асоциацията за защита на потребителите: Нормализиране на цените в средата на годината

"Цените на стоките няма да скочат с 30%, защото всеки производител трябва да изчисли точно какъв процент от ценообразуването е самият фактор. В България основният енергиен източник е електроенергията, която е поскъпнала драстично. Ще се отрази неминуемо в увеличаване на цените и потребителите ще го усетят. Има увеличения с 10-15% и се очаква да поскъпват още. Нормализиране на цените може да очакваме в средата на годината - през юни-юли", заяви Пейо Майорски от Асоциацията за защита на потребителите пред Bulgaria ON AIR. 

И подчерта, че всички поскъпвания се плащат от джоба на потребителите, а цените вече се увеличават тенденциозно. Той очаква хората да намалят потреблението или да прибегнат до по-некачествени стоки. Майорски изтъкна, че е неизбежно потребителската ни кошница да се изтъни.

"Веднага след отпадането на мораториума ще усетим това, което се случи с газа. Неминуемо е КЕВР да поиска увеличаване на цените на електроенергията", предупреди гостът на Мария Константинова. 

По думите на Майорски най-сериозното поскъпване е при зеленчуците, защото сме в сезон, в който те се отглеждат оранжерийно. При краставиците скокът за по-малко от 4 месеца е над 30%. Има такава тенденция и при доматите. 

"Част от сектора ще пострада доста и може да се стигне до фалити. Голяма част от преработката на млечните продукти е свързана с газа, там се очаква поскъпване с 10-12%. В почти всяка една услуга се използва електроенергия. Във фризьорските салони със сигурност ще има увеличение", каза още Майорски.

Председателят на Националния съюз на градинарите (НСГ) Мариана Милтенова алармира, че ситуацията в сектора е доста тревожна, особено при хората, които произвеждат оранжерийна продукция. Голяма част от тях въобще не са заложили производство. 

"Изключително много се повишиха цените на торовете и препаратите за растителна защита, това ще оскъпи много стойността на продукцията, поради което тя не може да се продава на тази цена", обясни Милтенова.

От НСГ искат от държавата компенсации за пострадалите в сектора, където има и сериозни проблеми с работната ръка. Много хора от бранша напускат България. 

"Нашият сектор за две години не получи никаква помощ за работната ръка. Нито мярката "60/40" беше приложима, нито компенсациите са достатъчни да покрият загубите, които реализират колегите. Производството върви изключително много надолу. Вносът на плодове и зеленчуци се увеличава, защото много наши производители се отказват да работят", коментира председателят на НСГ.

"Стряскащо е, че вместо да увеличим българското производство и да се подпомага този сектор, увеличаваме вноса на чужда продукция, защото е по-евтина от произведената в България. Дълги години този сектор е бил неглижиран и трябва да бъде подпомогнат", категоричен е Пейо Майорски.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Вашите пари