Пенсиите замразени

Решението за промяна на пенсионния модел в страната беше отложено за следващите месеци.

Повишават минималната заплата и максималния осигурителен доход

Отложиха увеличението на парите за възрастни хора за средата на 2022 г.

Запазват швейцарското правило

Пенсиите ще бъдат фиксирани на сегашните нива поне до средата на 2022 г. Това стана ясно по време на поредните преговорите между ПП, БСП, ИТН и ДБ за политиката на евентуален нов кабинет.

Първоначално от БСП предложиха механизъм за актуализиране на пенсиите. Но по време на дискусиите стана ясно, че промените не могат да бъдат направени сега, най-малкото защото не е ясно колко са необходимите средства. Освен това дори да има разчети, няма да има достатъчно пари в бюджета. “Остойностяване на нови мерки в бюджета за 2022 г. е почти невъзможно”, заяви Асен Василев от ПП.

Затова Асен Василев предложи в програмата на евентуалното бъдещо правителство да запишат, че от 1 януари 2022 г. пенсионерите няма да получават по-малко отколкото в момента. Сега минималната пенсия е 300 лв., но дават и допълнително по 120 лв. на всеки пенсионер заради кризата. Така пенсионерите взимат общо поне 420 лв. Предишният парламент реши от 25 декември 2021 г. минималната пенсия да стане 370 лв. Освен това коефициентът за тежестта на всяка година трудов стаж при определяне на пенсиите да нарасне от 1,2 на 1,35. Това ще доведе до повишение на пенсиите с 12,5%, но ще отпаднат допълнителните 120 лв. Затова от началото на 2022 г. много пенсионери ще взимат по-малки суми, ако действащите в момента правила не бъдат променени. Но какво ще бъде направено, така че парите за пенсионерите да не бъдат намалени от януари, не стана ясно по време на преговорите. Възможно е ново увеличение на минималната пенсия и индексиране на останалите пенсии. Или да продължи отпускането на суми към пенсиите.

Да бъде запазен досегашният модел за индексиране на пенсиите по швейцарското правило, предложи Асен Василев и никой от присъстващите не възрази. Това означава, че от средата на 2022 г. пенсиите ще бъдат увеличени както досега - с 50% от инфлацията и 50% от ръста на средния осигурителен доход за предходната година.

Същевременно всички евентуални промени в пенсионната система ще бъдат отложени. Участниците в дискусията се обединиха около идеята в рамките на шест месеца да бъде направен анализ на пенсионната система и да бъдат предложени промени, така че плащаните по време на трудовия стаж осигуровки да имат по-голямо значение за размера на пенсията, а същевременно пенсията за замества по-голям процент на доходите на човек преди пенсиониране. В момента средно за ЕС пенсиите са около 70% от доходите на хората преди пенсиониране, а в България са само 35%. Как може да бъдат осъществени и двете цели не стана ясно.
Но беше приета конкретна идея, която да стимулира хората да работят и след като навършат годините за пенсия. Ща се увеличи тежестта на всяка година трудов стаж след като човек получи право на пенсия.

Минималната заплата да бъде процент от средната заплата за страната, решиха още участниците в дискусията. Максималният осигурителен доход също ще бъде определян от размера на средната заплата и ежегодно ще расте с повишаване на възнагражденията. Същото ще важи и за минималното обезщетение за безработица. Тези промени да влязат в сила след консултации със синдикатите и работодателите, решиха участниците в срещата. Но работодателите вече заявиха, че са против увеличение на минималната заплата и на максималния осигурителен доход.

Предложение на Асен Василев от ПП

Въвеждат затвор за пари под масата

Засилват контрола

Да се криминализира даването на пари на работници без договор, предложи Асен Василев. 

Да бъде криминализирано даването на пари на работници под масата - без договор и без за тях да са платени данъци и осигуровки. Това предложи Асен Василев от ПП по време на преговорите за политиките за евентуален нов кабинет. 

Като затвор да бъде предвиден не само за работодателя, който дава парите, а и за работника и за счетоводителя. Освен наказателна отговорност, за нарушителите ще има и глоби. Целта е на светло да излязат неофициалните доходи в страната.

Асен Василев имаше и друга идея - социални помощи да не получават хората, които са трудоспособни - ако човек може да работи, да работи, а не да получава социални помощи. Но Георги Гьоков от БСП обясни, че и сега е така - който е регистриран в бюро то труда не може да отказва работа, а ако човек не е регистриран в бюро по труда не може да получава помощи. Затова участниците в дискусията решиха да се затегне контролът при отпускането на социалните помощи.

Различия

Не се разбраха за помощите за майките

Няма яснота за 9% ДДС

Не е ясно дали ДДС за ресторантите ще остане 9%.

Участниците в поредните преговори между ПП, БСП, ИТН и ДБ не се споразумяха по редица ключови въпроси. Големи различия се оказа, че има по отношение на майките. От БСП предложиха например да бъдат давани еднократни помощи от 10 минимални заплати за второ и трето дете на майки, които са били осигурени поне 24 месеца преди раждането.

От ДБ пък поискаха мерки, които да връщат по-бързо майките на работното място. Накрая решенията за майките бяха отложени, а анализ какви да бъдат помощите за тях трябва да бъде направен до три месеца. Все пак от БСП настояха в програмата на евентуален кабинет да се запише, че през втората година от майчинството майките ще получават по една минимална заплата всеки месец.

В туризъма също останаха много нерешени въпроси. 

В папката за обсъждане остават идеите на БСП ваучерите за храна да нараснат до 100 лв. на служител и да могат да се ползват за почивки в България, както и ДДС за ресторантите да остане 9% до края на пандемията. За обсъждане остава и идеята на “Демократична България” туристически данък да се налага на всички бизнеси в туристическите курорти.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения