Пенсиите увеличават дела на сивата икономика

Сивата икономика в страната остава над средните за ЕС нива, каза председателят на АИКБ Васил Велев.

Бизнесът на светло нарасна до 78,40 на сто

Твърде голямото увеличение на минималната пенсия допринася за сивата икономика, каза председателят на АИКБ Васил Велев. Разкъсва се връзката между размера на пенсиите и осигурителния принос на всеки човек, обясни той.
Вдигането на минималната пенсия доведе до това половината осигурени да са на минимална пенсия, което не е стимул за хората да се осигуряват на реалните доходи. За сивата икономика допринася популизмът, надпреварата за гласовете на избирателите, която води до решения, които дългосрочно не са добри, смята Васил Велев. Увеличението на минималната заплата над възможностите на икономиката също води до увеличение на сивата икономика, заяви той.

През 2021 г. делът на сивата икономика в страната е 21,6%, показва индексът „Икономика на светло“, изчисляван от АИКБ. Икономиката на светло нараства до 78,40%, но оставаме на първо място в ЕС по сива икономика. На пазара на труда проблеми има при работата на второ място, където по-често има случаи да не се плащат налози.

От АИКБ изчисляват и индекс „Заетост на светло“, който през миналата година нараства повече отколкото общия индекс за „Икономика на светло. Според АИКБ основният фактор, който е повлиял за високата стойност на „Заетост на светло“, е антикризисната мярка 60/40, която беше въведена от правителството на Бойко Борисов. Тя е била силен мотиватор за голяма част от компаниите да покажат реалните заплати. Сред другите фактори, които Асоциацията отбелязва, са дефицитът на работна ръка и ръстът на заплатите. Намалявенето на ставката на ДДС за ресторанти и хотели също е допринесло за ограничаване на сивата икономика. Въпреки това обаче, именно в ресторантите и хотелите делът на сивата икономика остава най-висок.

„Нашата работодателска организация полага системни усилия за ограничаване на сивия сектор от 2010 г. насам. От тогава и изчисляваме композитния индекс „Икономика на светло“, с който оценяваме размера на сивия сектор. От 2010 г. светлата част на икономиката е нараснала с 15 процентни пункта – от 63,35% на 78,40%, респективно сивия сектор се е свил до 21,60%. Смятаме, че усилията не трябва да отслабват, докато не постигнем устойчиви стойности под 15%. Това означава още над 4 млрд. лв. приходи в бюджета при равни други условия“, заяви председателя на УС на АИКБ Васил Велев.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика