Пет куршума в гръб за Къро Дебелия

Димитров е застрелян точно пред входа на ресторант „Вини“.

Близо 17 години разследването е в задънена улица

Версиите за убийството на бившия волейболист са за дългове или контрабанда 

Не се боял от никого, ходел без охрана

21 ноември 2006 г. е работен ден и привечер хората бързат да се приберат вкъщи. Около 20.00 ч. на столичния бул. „Цар Борис Трети“, на който се намира заведението „Вини“, задръстването е приключило. Към ресторанта в тъмнината бърза бившия волейболист на „Славия“ и националния отбор Красимир Димитров-Къро Дебелия. Той паркира джипа си „Шевролет“ и тръгва към вратата заедно с приятел, с когото е пристигнал да вечеря, когато телефонът му звънва. Спира да поговори и след секунди засвистяват куршуми. По-късно експерти ще установят, че в него са попаднали 5 от тях, които попадат в тила и гърба му.

На мястото на екзекуцията почернява от полиция, идват и шефове от МВР и СДВР. Криминалисти дълго ще търсят мотива за тежкото престъпление, така и няма да го открият. Къро Дебелия не е криминалнопроявен, не е замесен със силови групировки, въпреки че се познава с някои от мутрите покрай спорта. Публикации в медиите го свързват с шефа на ВИС Георги Илиев, с когото били близки, но Къро не бил висаджия.

„Убитият не е част от нито една активна престъпна група“, категоричен е тогавашният главен прокурор Борис Велчев. Димитров не се страхува, че някой ще му посегне. Въпреки че върти сериозен бизнес, той ходи без охрана и никога не е споделял, че се страхува за живота си. Димитров не е конфликтен, познатите му го обичат, той е душата на компанията. Криминалисти започват да нищят бизнеса на бившия волейболист. Той държи столичния хотел „Славия“. Спортистът върти търговия, има дялове в две казина в Слънчев бряг, а по-рано е и концесионер на плажна ивица. Името му фигурира в регистрациите на дружествата Крал Интертрейдинг, където с Юротрейд ЕООД държат по 50% от дяловете, Крал ЕООД и Мидас Интертрейдинг ЕООД.

Къро Дебелия бил душата на компанията и познатите му го обичали.

Версията, по която работят разследващите покушението е дълг от близо 1 000 000 евро, които волейболистът взел от гърци, за да разшири хазартния си бизнес. Самият той обичал да залага не само в България, но и в чужбина и друга версия гласи, че е задлъжнял на знакови имена от ъндърграунда, които организират залагания на черно. Запознати твърдят, че истинската причина за убийството е нелегалния внос на цигари, с които се занимавал Къро Дебелия.

В полицейските разработки нямало такива данни и тази версия звучи несериозно, смятат криминалисти. Странна случка обаче свързва името му с един от босовете на СИК – Поли Пантев. През лятото на 1994 г. Поли имал задача да отвлече спортиста именно заради участието му в контрабандни сделки. Нападението било планирано да стане пред дома на Димитров в столичния кв. „Симеоново“, когато той се прибира вкъщи. Акцията се планира до най-дребни детайли. Жертвата трябвало да бъде закарана с качулка на главата в промишлена сграда в София, където да бъде затворена в неработеща хладилна камера.

Планира се похитеният волейболист да бъде държан 4 денонощия, докато се смачка физически и психически и склони да излезе от този бизнес. Заради нелепо стечение на обстоятелствата отвличането се проваля. Отнася го съпругата на Къро, която е нападната дни по-късно пред дома си, докато се прибира. Група мъже я пребиват жестоко и й чупят няколко ребра. След това се качват на джипа й и изчезват. С това обаче Пантев няма нищо общо, побоят е бил поръчан от друг силов лидер.

След убийството от МВР уточняват официално, че Къро Дебелия е засичан в разработки през 1998 г. за контрабанда, но не като основен играч. През 2003 г. бившият волейболист е проверяван за измама. След като подозренията не се подплатяват с доказателства, досието му остава чисто. Близо 17 години след смъртта на Димитров обаче, няма дори една зацепка кой може да е поръчал смъртта му и кой е стрелецът пред ресторант „Вини“.

Започва бизнес година след промените

Не става шеф на федерацията заради скандал с черна каса

С Любо Ганев, с когото са съотборници в националния тим по волейбол.

Красимир Ангелов Димитров е роден на 25 май 1964 г., а върхът на спортната му кариера е Европейското първенство по волейбол през 1987 г., когато заедно със съотборниците си в националния тим - Любо Ганев, Борислав Кьосев, Петьо Петков, Асен Гълъбинов и Петко Драгиев, класират България на 11-о място.

Той влиза в бизнеса през 1991 г., когато с Николай Маринов Радулов и Живка Стоянова Сарачинова регистрират в Пернишкия окръжен съд ДФ КАД, която се занимава с всичко, което не е забранено със закон. Година по-късно регистрира в София второто си търговско дружество - ЕТ КАД - 92 - Красимир Маринов, а през 1993 г. с колегата си от националния отбор по волейбол - Петьо Петков, и със Славчо Георгиев Червенков, регистрират Рунитекс Интернационал ООД.

В края на март 1999 г., Красимир Димитров е вицепрезидент на БФВ и главен претендент за поста президент на федерацията. Точно по това време обаче Държавен финансов контрол приключва една ревизия във федерацията и огласява най-важното от ревизионния акт. А то, горе-долу, звучи така - във волейболната централа е открит сейф, чието съдържание не е описвано в касовите и счетоводните книги. Наличието на безотчетна черна каса в Българската федерация по волейбол обаче остава недоказано.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право