Пет признака, че сте в хроничен стрес

Научете се да освобождавате стреса, вместо да го трупате в себе си.

В огледалото

Изпъкналият корем и мускулните спазми издават състоянието

“Свиването” на стомаха се дължи на хормона кортизол

Стресът е естествена реакция на тялото към неблагоприятни обстоятелства, която сме наследили от далечни предци. В древни времена тя е помогнала на хората да спечелят в битката срещу животното, да избягат от опасност. Днес реакцията “бий се, замръзни или бягай” е без значение. Човек натрупва стрес в себе си, без да го освобождава. Всичко остава на ниво биохимични процеси, които предизвикват опасни заболявания като миокарден инфаркт и захарен диабет. Понякога човек не осъзнава, че е в състояние на хроничен стрес. Как да го разпознаем? 

Лоша стойка, “спасителен пояс”

Специалистите въведоха понятието “кортизолов корем”. Оказва се, че стресът може да създаде “спасителен пояс” от мастни клетки около корема.

При стрес дишането се променя, става по-често и повърхностно. Тъй като цялата механика е различна, в крайна сметка може да се образува слабост на предната коремна стена, тъй като налягането вътре в корема не се разпределя равномерно. Резултатът е изпъкнал корем.

Съществува т. нар. стресова поза: шията тръгва напред, ние се привеждаме. Ето защо е толкова важно правилно да държите телефона на нивото на очите и да не навеждате главата си надолу, превръщайки се във въпросителен знак.

При постоянно напрежение тялото заема стойката на въпросителен знак.

Проблеми със стомашно-чревния тракт

Мнозина вероятно усещат как преди важни събития стомахът им се свива от вълнение. Основният виновник за това е кортизолът. Той спира чревната подвижност, може да доведе до нарушения на изхождането. Този хормон е виновен и за “яденето под стрес”. Той повишава апетита, желанието за сладко, за да може тялото да получи повече енергия.

Сам по себе си кортизолът повишава нивото на глюкозата, спрямо която се освобождава инсулин. Ето защо стресът може да играе роля в развитието на диабета. Освен това при стрес тялото настройва метаболизма си да трупа запаси и става все по-трудно да се сбогуваме с излишните килограми. Пептичната язва е друга последица от стреса.

Слаба памет

Ако хормоните на стреса редовно присъстват в тялото, те могат да увредят невроните - клетките, които са отговорни за предаването на импулси. Хората трудно се концентрират, вземат решения, научават нови неща и стават по-емоционални.

Главоболие

Кортизолът активира мускулите, привеждайки ги в състояние на напрежение. Това е автоматична реакция на тялото. Когато опасността изчезне, опорно-двигателният апарат се отпуска. Ако напрежението само нараства, възникват спазми на мускулите на врата и раменете, което води до главоболие.

Апатия, депресия

Дългосрочните ефекти на кортизола върху централната нервна система са, че човек няма достатъчно вътрешни ресурси, за да остане в състояние на постоянна готовност. Той “замръзва”, изпада в апатия. Възникват депресия, раздразнителност и невъзможност за адекватно възприемане на реалността.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве