Петков: ЕК ще предложи варианти за покриване на разходите за бежанците от Украйна

В следващите дни ще се предложат варианти тези разходи, които всяка страна сама плаща в помощ за Украйна, да бъдат покрити от ЕК. Това заяви премиерът Кирил Петков, който е във Франция за провеждането на неформална среща на държавните и правителствените ръководители на страните членки на ЕС. По думите му европейската солидарност е много важна.

„Трябва да направим това по прозрачен начин, да се дава на всеки кабинет на ден за период от време. Обединихме се, че кризите могат да се борят по-добре, когато работим заедно и в синхрон”, каза още министър-председателят.

По думите му европейската солидарност е много важна в този момент и е получил голямо одобрение от останалите евролидери. През следващите дни Европейската комисия се очаква да предложи различни варианти.

"Успяхме да вкараме като идея и това, че трябва да го направим по много прозрачен начин - не да се дават едни пари на едни правителства, а да се дава на всеки един бежанец на ден за определен период от време", обясни Кирил Петков.

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен е заявила, че това е много добро предложение и ще работи в следващите дни, за да се върне с практични предложения по тази тема, уточни българският премиер.

На въпрос откъде ще дойдат тези пари Петков поясни, че те ще бъдат от остатъчни средства по всички други програми и не става въпрос за нов заем.

"Сумите, които се говореха, за начало са от рода на 10 милиарда за Европа. Всичко зависи от броя на бежанците, които ще влязат", допълни премиерът и отново изтъкна, че България е поела лидерството в тази дискусия и това е отчетено позитивно от всички евролидери.

Относно икономическите последствия от войната в Украйна той заяви, че в момента влизаме в една "не много положителна ситуация" на европейско ниво, при която има високи цени на петрола и газа, които покачват инфлацията, но едновременно с това намаляват растежа - т.нар. стагфлация.

"В тези периоди стратегията е много специфична - от една страна, Европейската централна банка ще намалява паричната маса в ЕС и едновременно с това всички правителства заедно трябва да стимулираме икономиките си, така че да има растеж", обясни още премиерът.

"Тези кризи могат да се борят много по-добре, когато работим заедно и в синхрон, отколкото всеки да се спасява сам. Това е добре за нас, защото сме малка икономика и със сравнително нисък стандарт на живот. Бидейки част от европейското семейство ни дава шанс да имаме по-добра позиция, отколкото ако трябваше да се справяме сами", на мнение е Кирил Петков.

https://www.facebook.com/btvnews/videos/653798545729076
Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България