Петър Николов: Кирил и Асен ще изтъргуват общественото доверие по най-добрия начин. Но без ГЕРБ няма да влязат във властта

Петър Николов, кандидат за депутат от ГЕРБ-СДС и бивш зам.-министър на образованието в интервю за "Гласове"

Петков и Василев са брокери, търговци, инвестиционни посредници... Те правят нещо като политическа пирамида

- Как си обяснявате успеха на “Продължаваме промяната”? Месец след обявяването на новия проект на Кирил Петков и Асен Василев, новата формация влезе в борбата за второто място в следващия парламент.

- Причината е в провала на т.нар. партии на протеста. След 12 години управление на Бойко Борисов една немалка част от избирателите желаят промяна и търсят носител, някой, който да я осъществи.

Първоначално тези очаквания бяха насочени към ИТН, "Демократична България" и коалицията на Мая Манолова, но с неадекватното си поведение и скандалите, които предизвикаха, тези формации се подиграха с общественото доверие. Нормално е то да търси нов пристан. В този смисъл, Петков и Василев предлагат нещо ново и различно – преди гледахме озъбените гримаси на Хаджигенов и Слави Трифонов и слушахме как ще ни чегъртат и вкарат в затвора, сега гледаме ухилените и леко инфантилни физиономии на момчетата от Харвард и слушаме обещанията им да си другаруват с всеки, който обещае да не прави повече така. Сменихме гаменчетата и хулиганите със спретнатите момченца от първите чинове, но като цяло си оставаме в прогимназията...

- Американски проект ли е “Продължаваме промяната”?

- Не смятам, че на някого във Вашингтон му пука особено за тях и за България въобще. "Продължаваме промяната" е проект на добре познатите ни кръгове, които от години са обрасли американското посолство в София, прислужват му и се надяват да им се подхвърли по някой цент. По времето на Тръмп това пихтиесто нещо се беше изпокрило, но сега са си върнали самочувствието. Опитаха с ДБ, не им се получи и затова погребват Христо Иванов и прехвърлят усилията си върху Петков и Василев. Жалкото в случая е, че от въпросните хора най-много страдат българо-американските отношения, но в крайна сметка американската администрация ги търпи и затова плаща високата цена на срива на репутацията си в България.   

- Имат ли шанс ПП да изместят ГЕРБ и СДС от първото място?

- Не. Каквито и грехове да е имал към българската политика, през последната година Бойко Борисов някак си успя да ги изкупи. На фона на всеобщата неадекватност, единствено той полагаше усилия да говори държавнически и да се държи не като партиен, а като национален лидер. Всичко това се вижда от избирателите и затова освен "Продължаваме промяната", нагоре в социологията вървят и ГЕРБ-СДС. Нещо повече, в момента ние, освен в политическа, сме на прага и на тежка енергийна, финансова и здравна криза и хората са уплашени как ще изкарат зимата. Единственият, който говори за тези проблеми, а не за чегъртане, е Борисов и това го реабилитира в очите на обществото. През последните 12 години българските граждани свикнаха да живеят в относително стабилна и постоянно увеличаваща стандарта си на живот страна, приеха го за даденост и затова станаха критични към други тежки проблеми – арогантността на властта, корупцията и пр. Затова и свалиха Борисов от власт, защото решиха, че останалите неща са даденост. Обаче шест месеца по-късно се оказа, че не могат да си платят сметките за тока. Според мен това ще върне много избиратели на ГЕРБ-СДС. Дори много повече, отколкото сега излизат в анкетите, защото все още да се декларира подкрепа за Борисов звучи непрестижно и той има потенциал за значим скрит вот.

- “Продължаваме промяната” все още не е обявила програмата си. Какъв е профилът на тази формация според Вас от това, което Асен Василев и Кирил Петков говорят? Ето и един цитат от тях: “Ще постигаме леви цели с дясна политика”.

- Това е тъп и евтин каламбур, който не казва нищо. Това, каква партия си, зависи от няколко неща – как се определяш самият ти, с кого партнираш в България, с кого партнираш в чужбина. Тъжно е, но е така. Управленските приоритети са следствие от политическото позициониране, а не го предхождат. Така че първият тест за ПП ще е след изборите. Ако те тръгнат да търсят коалиция с БСП, значи ще навлязат в лявото пространство, ако тръгнат с ГЕРБ и СДС - в дясното. Оттам насетне системата ще започне да ги притиска, ще ги поеме съответното от европейските партийни семейства, ще им напише програмата и пр.

- За гласовете на кои избиратели се борят двамата?

- За гласовете на ИТН и ДБ, тоест за гласовете, които искат промяна.

- Това президентска партия на Радев ли е според Вас?

- Не. Петков и Василев са брокери, търговци, инвестиционни посредници... Те правят нещо като политическа пирамида - идват, лъжат на поразия, който се хванал, хванал. Бяха хора на Росен Плевнелиев, после станаха хора на Румен Радев, утре ще пристанат на следващия – Борисов или някой друг. Създали са свой продукт - общественото доверие - и ще го изтъргуват по най-добрия начин.

- През седмицата Иван Костов атакува Кирил Петков и Асен Василев, като каза, че говорят неистини. Костов рядко се изказва. Защо го прави сега?

- Защото вижда, че унищожават "Демократична България" и че лидерите ѝ Христо Иванов и Атанасов, не са в състояние да окажат някаква съпротива. Те стоят като зайци на магистралата, гледат приближаващите фарове и повтарят „Дайте да бъдем приятели“. Затова, като излезе да нападне двамата от Харвард, Костов нашамари и собствените си протежета за неспособността да поставят бент, който да спре електората им да изтича към новия проект. Малко късно според мен...

- Не са ли “Демократична България” естествен съюзник на “Продължаваме промяната”?

- До изборите ДБ са плячка и ПП ще направят всичко възможно да ги оглозгат до кокал. След изборите – не знам. Но ми се струва, че ПП е проект, създаден с единствената цел бързо да влезе във властта, а власт без ГЕРБ или ще е математически невъзможна, или ще е самоубийствена. Затова ПП ще тръгнат натам, а ДБ ще предпочетат да останат верни на избирателите си и ще останат в опозиция. После центробежните сили в ДБ ще надделеят и коалицията ще се разпадне зрелищно.

- Вярвате ли, че ГЕРБ могат да управлява отново след изборите, въпреки изолацията, в която са изпаднали?

- Убеден съм. Въпросът дали ГЕРБ ще се върне в управлението, вече зависи само от един човек и това е Бойко Борисов. Като минат изборите и поутихнат страстите, той ще сложи на везните двете опции и ще си прецени. Ако усети, че има достатъчно доверие, за да състави стабилен кабинет, ще си намери партньори за 24 часа. Ако види, че не му е дошло времето – опитен политик като Борисов ще продължи да си стои в „изолация“ и ще остави опонентите си да вадят горещите картофи от огъня.

- Мислите ли, че управлението на ГЕРБ и стила на Бойко Борисов са най-голямата причина хората да харесват Кирил Петков и Асен Василев?

- Не, казах го вече – Петков и Василев са алтернатива не толкова на Борисов, колкото на целия негативизъм, който ни владя последната година и половина. Обратното на бръснатата глава на Трифонов, на черното му кожено яке и на татуировките... До вчера танцувахме в ритъма на „Копелета гадни бяхме всичките...“, а днес в нещо като „Аз съм само цвят лилав...“. Бони и Клайд така да се каже, просто сипват шепа шербет в кацата с катран.

- Преобладаващото мнение е, че и двамата бяха много успешни министри в служебния кабинет. Каква е вашата оценка, като се опитате да се абстрахирате от принадлежността си към СДС? Вие бяхте зам.-министър на образованието и имате поглед за властта отвътре.

- Нямам компетентността да оценя ресорите им, дано положителните оценки са справедливи. Като човек, който професионално следи политическите процеси обаче, мога да заявя, че това, което стана с гражданството на Кирил Петков, е огромен скандал. Склонен съм да приема, че в началото той наистина е вярвал, че е прав. Много бързо обаче стана абсолютно ясно, че бърка. И какво направи той? Можеше да се извини и да си подаде оставката, а вместо това започна да лъже и да маже. Какво направи и президентът Радев? Същото. Лъжеше и мажеше, а накрая прати в Конституционния съд онзи юридически „шедьовър“, в който се казва, че като правителството е сменено, най-добре хич да не се занимаваме вече със случая. Това е скандал, както за министъра, така и за президента. И ясен знак за каква липса на скрупули в политическия ни елит всъщност става дума.

- Проф. Николй Денков е част от техния екип. Той добър министър ли е според Вас?

- Работил съм с Николай Денков в продължение на четири години и смятам, че е изключителен учен и човек, напълно отдаден на каузата на българското образование. Разбира се, намирам решението му да бъде в една компания с хора като Бойко Рашков, Стойчо Кацаров, Комитова и т.н. за тежък политически грях. Не знам дали той въобще осъзнава в параван на какво се е превърнал.

- От Иван Костов, който бе избран с огромно мнозинство през 1997-а до днес, мнозина очакват силната фигура, която да оправи България. След него беше царят, после Бойко Борисов, после Слави Трифонов. Сега Кирил и Асен. Макар и в низходящ тренд, това гласоподаване все още е доста устойчиво. Защо?

- Не виждам проблем в това. Иван Костов направи реформи, които никой преди това не смееше да проведе. Въпреки корупционните скандали, които оставиха тежък отпечатък върху оценката за него и въпреки характерологичните му особености, за мен той е един от големите десни лидери в българската история и винаги ще остане такъв. При Симеон II бяха финализирани големите стратегически приоритети на Бълагрия - членството в НАТО и Европейския съюз, така че и неговата роля е несъмнена. За Борисов няма какво въобще да се говори, защото финансовата и политическата стабилност, която той донесе, беше оценена от самите избиратели, които го направиха победител в пет поредни парламентарни вота. Аз не мисля, че ни е проблем, че сме вярвали в нашите държавници, а точно обратното - че като паднат от власт, сме склонни да ги отречем напълно и да ги залеем с отрова. Обхваща ни някакъв изключително примитивен бяс, сякаш искаме на всяка цена да видим довчерашните авторитети стъпкани в калта.

Що се отнася до Слави Трифонов или Петков и Василев, не мисля че те все още са фигури от този ранг. По-скоро в момента сме в някакъв интеррегнум, отколкото да сме открили следващия национален лидер.

- Преди година и половина хората излязоха по площадите, за да протестират срещу Бойко Борисов, а Румен Радев открито се противопостави на ГЕРБ. После дойде “Магнитски” с директната намеса на Америка в българската политика. Последваха редовни и предсрочни парламентарни избори. Сега предстоят още едни. След година и половина се очертава следната картина - Радев пак ще стане президент, Борисов ще спечели изборите, Пеевски отново ще е в парламента. Какво се промени?

- Не е съвсем вярно, все пак Пеевски отслабна... (смее се). Ще ви поправя само в едно - вярно е, че се очертава Борисов да спечели изборите, а много вероятно и изпълнителната власт. Но не мисля, че ситуацията пред Радев е чак толкова безоблачна. Единственото сигурно засега е, че той ще спечели първия тур на президентския вот, но втория... Според мен него го очаква много тежка битка и краят ѝ въобще не е предизвестен. Имайте предвид, че изборите ще се проведат на фона на все по-очевидния провал на втория служебен кабинет – спрените инфраструктурни проекти, европейската изолация, незапомнената от времената на Виденов инфлация, енергийната криза. Под краката на Радев клокочи вулкан, който като нищо ще изригне и ще го помете.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта