Петя Илиева рисува върху влакове и трамваи

Петя Илиева

Изкуство без граници

Теснолинейката Септември-Добринище пътува с картини от 19 държави

Творби на художничката стигнаха чак до Антарктида

По повод Европейската година на железопътния транспорт, за каквато е обявена 2022-ра, единствената действаща у нас теснолинейка потегли в края на 2021 г. от гара Септември в необичаен вид – изрисувана с мотиви от 19 държави от пет континента. Освен 12 европейски страни, са представени САЩ, Израел, Мароко, Индонезия, Аржентина, Азербайджан, Република Южна Африка.

„Всяка от участващите с изображение страни е важен стратегически или икономически партньор на България. С много от тях през 2021-ва и 2022 година отбелязваме кръгли годишнини от дипломатическите отношения“, обяснява художничката Петя Илиева, създател на инициативата Art4Diplomacy („Изкуство за дипломация“), междукултурен диалог, който събира на едно място и представя пред българска публика културите на народите от цял свят.

Повече еднакви, отколкото различни

„За да насочим вниманието към единствената действаща теснопътна железница в България от алпийски тип - техническо постижение за времето си, ние изработихме и монтирахме изображения, с които да запознаем широката публика с елементи от културата на близки и далечни страни – обяснява Петя. – Посланието на тази инициатива е, че всички хора, всички народи сме повече еднакви, отколкото различни, а в различията трябва да виждаме красотата. Да търсим националните духовни богатства, а не противоречия и конфликти. Изкуството, културата и информираността са сигурните мостове между народите.“

Идеята се родила, когато Петя видяла влакчето с четирите зелени вагончета и веднага си го представила като ярка цветна приказка, която привлича вниманието на хората и ги кара да се усмихват. Сключва споразумение с БДЖ и те й предлагат безвъзмездно външните части на вагона-бистро. Заедно с дипломатическите мисии на 19 държави изработват и монтират изображения, за да запознаят местните жители и туристите с елементи от културата на близки и далечни страни, сравнявайки ги с българските. 

Дания например представя върху влака руническите камъни Йелинг (паметник на ЮНЕСКО), историята на първия викингски крал, който приема християнството, и митично същество от онова време. Върху вагона има хармоничен колаж на певици от Южна Африка в традиционно облекло и български родопски певици. Аржентина участва с традиционното облекло пончо. Десенът му е с мотиви, които са характерни и за нашите килими. А между прозорците на вагона са нарисувани навуща, елемент от традиционното българско мъжко облекло.

През 2021 г. се навършиха 100 г. от решението и първата копка на единствената останала теснолинейка в България, както и 95 г. от нейното функциониране. Общата дължина, която тя изминава, прекосявайки Родопите, Рила и Пирин, е 125 км. Пътят й стига до най-високата гара на Балканите – „Аврамово“, на 1267 м надморска височина.

Привличат я необичайните места

Железопътните вагони не са първите превозни средства, вдъхновили Петя. Миналата година тя изрисува един столичен трамвай по повод 120-годишнината на българския електротранспорт и един тролей по случай 80-годишнината от пускането на тролейбусите у нас. Сега наред е родопската теснолинейка.

Рисуването върху необичайни места не е нещо ново за художничката. През 2019 г. под името „Повече еднакви, отколкото различни“ тя превърна в цветни пана 32 електроразпределителни кутии по улиците на София, сравнявайки близостта на български фолклорни мотиви с такива от цял свят. През 2020 г. Петя Илиева организира ревю на традиционни костюми и музика – спектакъл в градината на двореца Врана, наречен „Красотата в различността“.

Тази година художничката ще празнува 50-годишен юбилей. Тя е завършила Националната художествена гимназия „Илия Петров“ в София, а после „Живопис и естетика“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Специализирала е реставрация на стенопис във Виена. От 1998 до 2010 г. реставрира множество стенописи в църкви, обществени и частни сгради в Австрия. През 2019 г. получава докторска степен с дисертацията „Българското изкуство и фолклор като международни мостове и културна дипломация“, защитена в Нов български университет.

Интересно място, където е правила самостоятелна изложба, е Антарктида – о. Ливингстън. Там подреждат нейни винилни платна през януари 2016 г. Тя е първият български художник, представил творчеството си в Оман. Отбелязала е присъствието си в четири града в Индия – Делхи, Курукшетра, Харяна и Нойда – през октомври 2015 г. През април 2016 г. има три самостоятелни изложби в САЩ – две в Чикаго и една в Ню Йорк, а през пролетта на 2017 г. – четири в Ню Йорк и две във Вашингтон. Три пъти е гостувала в Япония – в Токио и Йокохама. Груповите й участия са повече от 60 – в национални и международни изложби, както и в 22 международни пленера в Европа, Африка и Азия.

В момента е съсредоточила вниманието си върху създадения от нея ежегоден фестивал на културите на народите Art4Diplomacy, част от който е и последният й проект - „Галерия на колела - мостове между народите”, върху теснолинейката Септември-Добринище. Рисуваните мотиви върху вагона бистро ще пътуват до 7 април.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Изкуства