Печатат изборните бюлетини без контрол

Снимка: Цветан Томчев
Полиция и жандармерия пазят частния склад, в който се съхраняват машините за гласуване.

Постановление на Асен Василев елиминира служителите на финансовото министерство

Бившият финансов министър преди да сдаде властта променил наредбата за ценните книжа

Отмяната на постановление 197 на МС не е достатъчна

Без контрол оставил отпечатването на бюлетините за изборите бившият финансов министър Асен Василев. Това съобщи шефът на ЦИК Камелия Нейкова. Тя обясни, че промени в наредбата за ценните книжа снижават контрола върху техническия отпадък и това може да всее съмнение в честността на вота.

С промяната на Асен Василев, която влиза в сила от 1 септември 2022 г., отпада физическият контрол от служители на министерството на финансите. Нейкова подчерта, че с ЦИК не е била информирана предварително за промените в наредбата.

Асен Василев променил с постановление 197 е премахнал физическия контрол при печатане на ценни книжа.

Проверка на “Труд” установи, че измененията са обнародвани в брой 60 на Държавен вестник от 29 юли. От ЦИК неофициално обясниха, че въпросът за отпечатването на бюлетините без контрол бил повдигат на заседание на комисията от Севинч Солакова. Тя предупредила, че подобни текстове ще внесат допълнително напрежение и недоверие във вотът.

Експерти по изборите коментираха, че подобна промяна създава недоверие към изборите и съмнения за нерегламентирано отпечатване на бюлетини, с които да се контролира вота.

След скандала в Костинброд бе взето решение бюлетините да се печатат само в базата на БНБ. Изключение се прави единствено за местните избори, когато се възлагат поръчки и на по-малки печатници.

На извънредните парламентарни избори на 2 октомври ще се гласува с хартиени бюлетини в секциите под 300 души. Но се отпечатва пълен брой бюлетини като застраховка срещу неизправни машини.

По спешност вчера служебният финансов министър Росица Велкова се зае да оправя бакиите на Асен Василев. Предложено е отмяна на постановление 197 на МС, с което се създава Институт за стратегически анализи и прогнози. Именно създаването на този институт оставя без физически контрол отпечатването на ценните книжа, на което до сега са присъствали служители на финансовото министерство.

В доклад за отмяната на постановлението се посочва, че “отпадането на физическия контрол при отпечатването на ценните книжа може сериозно да затрудни изпълнението на ангажиментите на Министерството на финансите във връзка с контрола при отпечатването на бюлетини съгласно чл. 209, ал. 1 от Изборния кодекс, както и контролните функции във връзка със защитата на фиска.”

Юристи коментираха пред “Труд”, че отмяната на Постановление 197 на МС не е достатъчна. За да се възстанови контрола при отпечатването на ценните книжа отново трябва да се промени и наредбата.

Машините за вота продължават да се съхраняват в частен склад и да се охраняват от МВР. Централната комисия има договор за частния склад докато се намери държавен имот. Този договор вече е изтекъл, но все още държавен имот не е осигурен. “От началото на годината въпросът е поставян многократно”, подчерта шефът на ЦИК Камелия Нейкова. Тя изрази надежда, че служебното правителство ще намери подходящ имот.

Важните срокове за изборите

- До 17 август партиите и коалициите трябва да подадат заявление в Централната избирателна комисия за регистрация за участие в изборите.

- На 30 август трябва да са регистрирани всички листи с кандидат-депутати.

- На 2 септември се открива предизборната кампания.

- До 6 септември българите, които ще гласуват извън страната, трябва да заявят това писмено или чрез електронно заявление от страницата на ЦИК.

- До 17 септември избирателите, чиито постоянен и настоящ адрес са в различни населени места, могат да бъдат вписани в избирателния списък по настоящ адрес. Един ден преди изборите секционните комисии получават машините за гласуване и изборните книжа.

- На 2 октомври изборите започват в 7 часа сутринта и приключват в 20 часа.

Планът е замислен след вота на недоверие

За шеф на Института за анализи беше гласен кадър на ПП

Правителството в оставка на Кирил Петков решава да създаде с постановление Института за стратегически анализи и прогнози към министерството на финансите десетина дни след като в 47-ото Народно събрание беше гласуван вот на недоверие.

Очевидно беше, че след 22 юни животът на миналия парламент е кратък, но точно заради това Асен Василев е подготвил въпросния институт, през който да може да се наложи субективен контрол върху печатането и на изборните бюлетини, коментираха неофициално от Министерския съвет.

Още при приемането на въпросното постановление беше ясно, че за шеф на Института ще бъде назначен “емоционално близкият приятел на Василев - Георги Клисурски. Клисурски беше назначен като съветник на Василев още в първото служебно правителство през 2021 година, а после влезе и в Националния съвет на “Продължаваме промяната”.

Аргументът, с който правителството в оставка създаде Института е, че имало установена липса на единен център за изготвяне на стратегически микро- и макроикономически анализи по различни тематични направления - от фискална политика до здравеопазване. С измененията, с които се създаде Института за стратегически анализи и прогнози, беше заложено процесуалното представителство на държавата по международните арбитражни производства да се прехвърли от финансовото министерство в министерството на правосъдието.

Точно този казус обаче разбуни юристи, които тогава атакуваха скандалната промяна и директно обявиха, че Асен Василев се е прицелил в преместването на арбитражите, за да може да бъдат наети нови юридически кантори и вероятно да се облагодетелстват определени лица.

Необходими са между 2500 и 3000 IT експерти

За първи път ЦИК ще осигурява техниците

За първи път ЦИК ще осигурява IT специалисти за техническа поддръжка на машините и за инсталиране на софтуера на над 12 000 машини.

Проверка на “Труд” установи, че на този етап комисията няма решение как ще бъдат набирани специалистите. Членове на ЦИК коментираха, че имало два варианта- първия бил да поискат помощ от министерството на електронното упрамвление, а вторият да обявят обществена поръчка. Миналата година “Сиела норма” беше наела 2500 техници.

Срокът за инсталиране на софтуер на машините за гласуване обикновено е доста кратък - не повече от 5 дни. Експерти изразиха опасения, че имено при инсталирането могат да се направят не само грешки, но и манипулации върху устройствата за гласуване.

При последния вот през ноември, миналата година бе отчетено, че около при 60 устройства е възникнал проблем в деня на вота. Времето за отстраняване на проблемите е до час.

Към момента не е извършена проверка какво е състоянието на машините, не се знае и дали принтерите са изправни.

Борислав Цеков, доктор по конституционно право: Остава да обявят „първи частни избори“

Тревожно звучат фактите, които се изнасят официално от ЦИК. С промяна в регулациите на ценните книжа правителството на Кирил Петков е премахнало важен контролен механизъм, което поставя под риск от компрометиране отпечатването на бюлетини. С промяната отпада физическият контрол от служители на министерството на финансите. Това не е просто техническа подробност. Едва ли промяната е случайна. Очевидно някой се е подготвял за нещо.

Машините за гласуване пък продължават да си стоят в частен склад. Въобще, целият процес е аутосорснат - машини, софтуер, съхранение, поддръжка. Държавата абдикира. Остава да обявят “първи частни избори”. Нямам никакво доверие в такъв изборен процес.

Проф. Михаил Константинов: Намалява се доверието в изборния процес

Когато в един процес се занижи контрола се завишава вероятността от злоупотреби. А дали ще се стигне до злоупотреби, никой не знае.

Това, което са направили Кирчо и Кокорчо не ме учудва.

Дали ще има манипулация с бюлетините на вота, аз не знам, но със сигурност всяко занижаване на мерките за сигурност, предпоставя намаляване на доверието в изборния процес. Това е категорично.

Наталия Киселова, доцент по конституционно право: Предстои създаването на район „Чужбина“

През октомври ще излязат резултатите от преброяването. Те ще покажат намаляване на населението, респективно и на избирателите в страната. Това е обвързано със създаването на район чужбина. Следователно, предстои създаването на 32-ри избирателен район “Чужбина”.

Предстои да се види и колко българи са в чужбина, за да се изчисли колко мандата ще се дадат на този избирателен район, както и откъде ще се вземат. Т. е. ще се наложи “прекрояване” на МИР-овете в страната и корекции в мандатите.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения