Пиенето на вода е цяла наука

Здравословната норма е 30-50 мл вода на килограм тегло.

Излишната течност натоварва сърцето и бъбреците

Дестилираната и преварената не са решение

Без храна човек може да издържи около месец, а без вода – няма и седмица (още по-малко в жегите). Това е разбираемо, защото тялото ни е почти 70% вода. Тя присъства навсякъде в него: най-много в белите дробове - 90%, най-малко в костната тъкан - 0,2%.

Основната роля на водата е да поддържа функционирането на тялото. Тя участва в много биохимични процеси: помага за нормализиране на храносмилането, поддържа телесната температура, намалява вискозитета на кръвта, прави ставите по-подвижни, мозъкът се нуждае от нея за нормална работа. Освен това водата е ключът към стегнато, стройно тяло: подобрява метаболизма, помага за премахване на отоци и поддържане на кожата еластична.

До какво води недостигът

Ако в тялото не достигат течности, всички процеси се забавят. Водно-солевият баланс се влошава, а това води до образуване на камъни в бъбреците и болки в ставите. Вероятността от развитие на артроза се увеличава, защото хрущялната тъкан става по-малко еластична. Кръвта става по-вискозна и гъста, рискът от образуване на кръвни съсиреци се увеличава, а с това и вероятността от инфаркти и инсулти.

Възникват проблеми с храносмилането: ензимите се произвеждат по-бавно, храната започва да се натрупва в червата, ферментацията се засилва и се появява запек. Увеличава се рискът от стомашни язви, защото стомашният сок става твърде концентриран. Страда пикочно-половата система: процесите на самопречистване се инхибират. 

Не по-малко важно е, че стареем по-бързо: както откъснатата ябълка се набръчква, така и кожата губи своята еластичност и придобива болезнен вид при нарушаване на водния баланс. 

Да не прекаляваме

Като правило се препоръчва да се пият 30-50 мл чиста вода на 1 кг телесно тегло. Нормата зависи от външната температура, физическата активност, здравословното състояние, възрастта, пола. Ако сте младо момиче, тежите 60 кг, спортувате редовно, тогава имате нужда от около 2,5 л вода на ден, ако навън е горещо. През зимата при минимална физическа активност са достатъчни 1,8 л.

Трябва ли да пиете, ако не ви се иска? От научна гледна точка трябва да го правите не когато изпитате желание, а много преди това. Жаждата показва дехидратация, която не бива да се допуска.

В това да се пие твърде много вода няма нищо полезно. Излишната течност увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания и натоварва повече бъбреците.

Чаят, подобно на кафето, съдържа кофеин, който има диуретичен ефект. Затова ограничете употребата им, особено в жегата. Напитките, съдържащи захар, косвено влияят на водно-солевия баланс, задържайки токсините и междуклетъчната течност в организма. Захарта има и диуретичен ефект - активира функцията на бъбреците и те започват интензивно да премахват влагата от тялото. Затова подсладените безалкохолни напитки не утоляват жаждата.

Различният избор

Учените все още не са стигнали до консенсус доколко е безопасно пиенето на дестилирана вода. В крайна сметка заедно с бактериите и вирусите от нея се отстраняват важни минерали. Въпреки факта, че дестилираната вода е една от най-чистите форми на течност, не се препоръчва да я приемате дълго време, в противен случай балансът на минералите ще бъде нарушен. Подходяща е за хора, които по медицински причини трябва да ограничат приема на минерали. Същото важи и за преварената вода – може да се пие, но защо? Няма полза от нея, по време на варене структурата й се нарушава.

Спорен въпрос е дали е безопасно да се пие от чешмата. Учените познават повече от 2100 химични съединения, които се намират в чешмяната вода. По-добре не я използвайте, ако тръбите в сградата са стари или водата идва от резервоар.

Симптоми на дехидратацията

Дехидратацията се отразява зле на кожата и косата. 

Жаждата е основният признак за липса на вода. Не трябва да се въздържате, по-добре е веднага да изпиете чаша живителна влага.

Кожата става суха, лющеща се, по нея могат да се появят обриви и бръчки.

Поради липсата на течност се нарушава слюноотделянето, устата изсъхва, появява се неприятна миризма.

Ако сте свалили 0,5 кг или дори 1 кг за ден, най-вероятно изпитвате дефицит на течности.

Тъмната урина показва, че е необходимо да се попълнят запасите от вода. Ако е светложълта, всичко е наред. Безцветната урина означава, че пиете твърде много вода – намалете количеството.

Ноктите се белят и чупят. Косата става суха и чуплива, с разцепени краища, пада интензивно.

Умора, разсеяност, раздразнителност, главоболие също са признаци на обезводняването.

Важни правила

Първата чаша – веднага след събуждане

Въздържайте се по време на тренировка

Спортуващите да пият вода 1,5-2 часа преди тренировка, за да не провокират излишно изпотяване. 

Изпийте първата чаша вода за деня на празен стомах след събуждане. Това ще помогне на тялото да се разсъни, да задвижи важни процеси, да попълни дефицита на течности, образуван през нощта, както и да подобри кръвообращението.

Пийте чаша вода половин час преди закуска, обяд, вечеря. Това намалява чувството на глад, запълва частично обема на стомаха, укротява въображаемия глад, който изпитваме при липса на течности. Тази мярка ще помогне за намаляване на количеството храна и подобряване на храносмилането.

Пийте вода 1,5-2 часа преди тренировка, а непосредствено преди нея можете да отпиете една-две глътки, за да намокрите гърлото си, но не и да източвате бутилката на един дъх, в противен случай потта ще хвърчи от вас като градушка. По време на тренировка можете да вземете малка глътка на всеки 15-20 минути и след това да изпиете чаша, но не повече, за да не провокирате повишено изпотяване.

Имайте предвид, че понякога нуждата от живителна влага нараства драстично. Това се случва в жегата, по време на пътуване със самолет, при повишена телесна температура, стрес, както и по време на бременност и кърмене.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве