Писани с восък яйца - кандидати за ЮНЕСКО

В България техниката се развива от втората половина на XVIII век и през целия XIX век, когато яйцата, освен чисто декоративна, имат и много силна обредна функция.

В музея на Велинград е единствената експозиция

Изографисват се със специален инструмент, предварително се прави разчертаване

Черен восък се използва за бели яйца

Великденските яйца, писани с восъчна техника, да влязат в националната листа на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство. Тази инициатива е подета от Историческия музей във Велинград, където се намира единствената постоянна експозиция на писани яйца у нас.

Дълговечна традиция е съхранена почти във всяко семейство, а в музея от го­­дини организират ателиета за деца и възрастни.

Характерно за “писаните” яйца е, че се изписват с помощта на восък и специален инструмент за писане с восък (писалка), накрайникът на който представлява конус, през който изтича разтопеният пчелен восък. Използват се основно две техники.

При едната яйцето предварително се разчертава на няколко части, след което с помощта на писалката и восъка се нанасят орнаментите, яйцето се потапя в боя и накрая восъкът се изтрива. По този начин яйцето е цветно с бели шарки. Или пък яйцето се боядисва два пъти - един път с жълта боя, а след нанасянето на восъка - с червена, и след свалянето на восъка се получава червено яйце с жълти орнаменти.

За белите яйца се използва специален черен восък и една характерна техника с точици.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони