Писатели от Турция гостуваха на СБП

Бюлент Елиток и Боян Ангелов подписват договор за сътредничество между СБП и Синдиката на турските писатели – гр. Бурса

Беше подписан договор за сътрудничество

Като продължение на добрите отношения между Съюза на българските писатели и Синдиката на турските писатели – гр. Бурса, в София пристигна делегация, водена от Ахмет Емин Атасой (българо-турски поет) и включваща утвърдените автори от Турция: Бюлент Елиток –  поет, сценарист, драматург, собственик на издателството „СУУС Китап“, Фехми Енгиналп – есеист, мемоарист, литературен критик, собственик на издателство „Алп Яйънларъ“, Хилми Хашал – поет, издател на списанието „Елиз едебият“. Трите издателства са обединени в сдружение, които работи за популяризиране на съвременната турска и европейска литература, като много често наши автори се появяват в техните издания.

В рамките на три дни (25 – 27 май 2023) гостите и домакините от СБП проведоха ползотворни разговори и се включиха в съвместни инициативи. Боян Ангелов – председател на СБП, и Бюлент Елиток – председател на Дружеството на турските писатели – гр. Бурса, подписаха договор, в който акцентът е поставен на сътрудничеството в областта на литературата: организиране на взаимни посещения на писатели; общи презентации на книги и автори; съвместни конференции и семинари; превод и публикуване на литературни произведения на езиците на двете страни, вкл. и в уебсайтове; осигуряване на бази за писателски резиденции на ротационен принцип. 

На този знаков акт на добросъседство присъства и Мехидин Кадиров – кмет на гр. Опака, поканен специално от своя съгражданин Ахмет Емин Атасой.

Гостите посетиха Къща-музей „Дора Габе“ в София, собственост на СБП, където се запознаха с експозицията от автентични вещи, портрети и архиви на голямата ни поетеса. Боян Ангелов разказа за влиянието на Дора Габе върху развитието на родната поезия. Последва рецитал по нейни стихове на български и турски език в превод на Ахмет Емин Атасой. 
На 25 май вечерта в Българския културен център (ул. „Веслец“ 13) се състоя литературна вечер, на която беше представено творчеството на турските писатели – фокусът беше новата книга на Ахмет Емин Атасой „Отдаденост“ (изд. „Богианна“, 2023), за която говори редакторът и автор на предговора Атанас Капралов – директор на Националния литературен музей: „Поезията не може и не бива  да се разказва – Атасой никога не е тичал след метафорите като ловец, а самата муза разтваря пъстрите му хоризонти, откъдето се изсипват нежно словата небесни... Отделните цикли на книгата включват извечните теми за несретника и родината, за приятелството и дълга, за изцеляващата природа, за успокояващото море, за зигзагите на съдбата, за извисяващата любов и, разбира се, гадае тайните кодове на неразгадаемия от векове творчески акт“.

Вечерта се водеше от писателя Христо Славов, който подчерта, че се днес се срещаме с автори, уловили логиката на времето, отговорили чрез творчеството си на важни философски въпроси. В обобщение Боян Ангелов каза: „Сътрудничеството ни навлиза в нова фаза, две братски литератури продължават по възходяща линия своето опознаване“.  
„България ми е родина, но Турция е моят спасителен остров, който в 1989 г. ми даде хляб. Тези неща не се забравят!“ – призна Ахмет Атасой и прочете няколко творби от новата книга. Водещото стихотворение „Отдаденост“ завършва така: „...Когато нямам лист, най-често / със перото на фантазията своя, / смея да пиша стихове на небето, /за да ги четат звездите на воля“. 

В последвалия рецитал прозвучаха есе от Фехми Енгиналп и стихове от Бюлент Елиток и Хилми Хашал (в оригинал и превод). „Изкуството е душевен подтик, ние трябва да го ценим – докато има изкуство, ще има радост на този свят“ – каза Бюлент Елиток.

Турските писатели благодариха за възможността да се представят пред българска публика, а присъстващите поети им отправиха поетичен поздрав, в който се включиха Атанас Капралов, Анжела Димчева, Мая Панайотова, Петър Андасаров, Стоянка Боянова, Минко Танев, Георги Атанасов, Венко Евтимов, Елисавета Шапкарева, Хайри Хамдан, Атанас Звединов и Боян Ангелов. 

Гостите бяха очаровани от посещението си на знакови в столицата места – близо час те разглеждаха Къща-музей „Иван Вазов“, посетиха археологическите останки в Ларгото на София, храм-паметника „Александър Невски“, изложбата на техния съгражданин Зиятин Нуриев в Музей-галерия „Анел“; бяха специални гости на церемонията на „Медийни награди – 2023“, връчвани от Патриция Кирилова и агенция ВИП Комюникешън. Сред наградените бяха журналистите от „Труд нюз“ Анжела Димчева и Славяна Манолова. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура