Питат ни имаме ли роботи вкъщи

От преброяването на населението ще стане ясно колко домакинства имат кола, вила и велосипед.

Посочваме притежаваме ли автомобил, велосипед и вила

Събират информация за използвани услуги като интернет радио и мобилен телефон

На някои въпроси може да не отговаряме

Дали в дома си имаме умни устройства и роботи е един от въпросите, на които трябва да отговорим в преброяването на населението, което стартира утре, 7 септември. На този въпрос трябва да дадем положителен отговор, ако домакинството има устройства, които се управляват от разстояние посредством мобилно устройство. Това са например климатик или прахосмукачка, които могат да бъдат включени с мобилен телефон.

За да бъдат събрани данни за материалната осигуреност на домакинствата, трябва да посочим дали имаме компютър, гараж, вила или апартамент за сезонно ползване, велосипед и автомобил - лека кола, джип, миниван или микробус. Дори само един член от домакинството да може да използва служебна кола за лични нужди, в преброителната карта трябва да се отбележи, че семейството има автомобил.

От преброителната карта е отпаднал въпросът дали имаме телевизор, защото вече почти всички домакинства притежават такъв уред. Но са включени много въпроси за използваните от домакинствата услуги. Като например дали ползвате интернет, мобилен телефон, сателитна телевизия, ефирно или интернет радио.

Специално внимание е обърнато на достъпността на сградите за хора с увреждания. Трябва да посочите дали живеете в сграда с вход, който е на прилежащия терен, дали има рампа за хора с увреждания и дали има асансьор, достъпен за тях.

Има и няколко въпроса, на които можете да посочите, че не желаете да отговорите или нямате точен отговор. Сред тях са какъв е майчиният ви език, какво е вероизповеданието ви и дали сте религиозен.

Има и въпрос, на който с “да” или “не” трябва да отговорите дали сте грамотен. В указанията за попълване на формуляра специално е посочено, че за грамотен се счита човек, който може да чете, да пише и да извършва прости аритметични операции - събиране, изваждане, умножение и деление. При преброяването обаче никой няма да проверява дали знаете таблицата за умножение. Но специално е посочено, че за неграмотен ще се счита човек, който не разбира смисъла на написан текст и не може да напише кратко изложение за ежедневните си дейности.

Броим и тъщата в дома си

Посочваме адреса, на който реално живеем

Почнете от главата на домакинството

С една онлайн регистрация се броят всички членове на домакинството.

Най-лесно домакинствата може да се преброят сами онлайн, като срокът, в който може да стане това, е от 7 до 17 септември. След това преброители започват да минават по домовете. При онлайн попълване на данните за домакинството трябва да попълните адреса, на който реално живеете, а не, където сте регистрирани. Ако живеете на няколко места, трябва да посочите адреса, на който пребивавате повече - където спите и където си почивате след работа.

При преброяването с една преброителна карта се брои цялото домакинство - т. е. хората, които живеят на един адрес и споделят общ бюджет. Като трябва да попълните данни за всеки човек в жилището. Добре е да започнете с главата на домакинството или друг пълнолетен човек. Попълват се имената на хората и техните ЕГН-та, като трябва да се определят отношенията на всеки от домакинството към останалите хора в жилището - напр. ако в едно жилище живеят семейство с две деца и баба, а глава на домакинството е мъжът, отношението на жена му към него е съпруга, на децата - син/дъщеря, на бабата - родител (ако му е майка) или друго неродствено лице (ако му е тъща).

Правят моментна снимка на заетостта

Трябва да дадем оценка на здравето си

Отчитат дистанционната работа

Как пътуваме до работата и колко често ходим в офиса ще стане ясно от данните от преброяването.

Как най-общо оценявате здравето си трябва да отговорите в преброяването, което стартира утре. Възможните отговори варират от много лошо до много добро. Но може да посочите, че не може да определите състоянието си или не желаете да отговорите.

Колко често ходите на работното си място и как пътувате - например пеша, с кола, велосипед или влак, са сред въпросите в преброителната карта. Така ще стане ясно каква част от хората се трудят дистанционно или имат работа без постоянно работно място.

Ако работите, трябва да посочите в коя фирма или учреждение, както и длъжността и професията си. А ако работите на няколко места, трябва да посочите основната си работа. За да бъде направена точна снимка на заетостта, има и въпрос дали сте работили поне един час в седмицата преди преброяването. А ако не работите, трябва да посочите дали имате възможност при наличие на работа да започнете веднага.

Стандарт

Казваме дали стоим на студено през зимата

Сред въпросите в преброяването на населението са колко стаи от жилището отоплявате и дали имате монтирани радиатори за парно. Тези въпроси са включени, тъй като много хора нямат възможност да отопляват цялото си жилище, а пускат парно или печка само в една от стаите.

Много подробен е въпросът каква енергия използвате за готвене, отопление и за затопляне на вода.

Възможните отговори са над дузина, като сред тях са ток, парно, въглища, дърва, газ и слънчева енергия. Като можете да посочите различни източници на енергия за готвене, за отопление и за топла вода. Например много хора имат парно, но са на бойлер.

Наличието на вътрешна или външна изолация в жилището, както и на енергоспестяваща дограма, са сред въпросите, на които от националната статистика искат отговори.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България