Питат шефа за жена му и има ли имоти в чужбина

За да вземат заем по програма “Възстановяване” собствениците на фирми трябва да гарантират връщането на парите с цялото си имущество и да обяснят дали имат имоти зад граница, както и къде живее семейството им.

Правила за отпускане на заем по програма “Възстановяване”

Собственикът става гарант по кредита с цялото си имущество

За фирми без задължения към бюджета

За да вземат заем по програма “Възстановяване” на служебното правителство, фирмите няма да дават обезпечения. Но за сметка на това мажоритарният собственик ще трябва да гарантира връщането на заема с цялото си лично имущество, като стане поръчител на фирмата си. Това става ясно от изискваните документи при кандидатстване за заем по програмата, която беше представена като отпускане на кредити без обезпечение.

Освен това собственикът на фирмата трябва да даде доста подробни данни за семейството и имуществото си. Част от изискваните документи при кандидатстване за заем е удостоверение от мажоритарния собственик, че е местно лице, което се издава от НАП. В заявлението за получаване на това удостоверение собственикът на фирмата трябва да попълни през последната година колко дни и от коя до коя дата е бил в чужбина, като посочи и в коя държава е бил. Освен това трябва да посочи дали съпругата и децата му живеят в България или в чужбина. Трябва да посочи и има ли имоти в България и зад граница, както и кой е основният му дом.

Документът за местно лице се издава от НАП, като за целта собствениците на кандидатстващите за заем дружества трябва да подават искане за получаването му в качеството си на физически лица. Това може да стане по два начина - в териториалната дирекция на приходната агенция по постоянен адрес или онлайн с квалифициран електронен подпис (КЕП) или персонален идентификационен код (ПИК) през Портала за е-услуги на НАП.

Достъп до кредити по програмата имат само фирми, които нямат просрочени задължения към държавната хазна. Да вземат заем по програмата могат само микро, малки и средни фирми, които към края на 2019 г. не са били в затруднено финансово положение. Освен това фирмите трябва да осъществяват дейност от поне три години, а през една от тях да са били на печалба.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Бизнес