Питка с мед, почит и жертва за здраве - празниците през декември

Декември месец е изпъстрен с обичаи от народния календар на българите. От Игнажден, който е начало голямата поредица Коледни празници започва нов цикъл и заслужава специално внимание. Затова първоначално ще се спрем на обичаите, свързани със здраве в дните от месеца преди това.


Още днес започват големите празници. Всички сме чували популярното изречение: „Св. Варвара меси, св. Сава пече, а св. Никола яде”. На 4 декември православната църква отбелязва паметта на св. великомъченица Варвара. Българският етнограф Димитър Маринов (1846–1940) записва обичай в с. Брястовица, Перущица и някои родопски села, при който се месят пресни питки  и се мажат с мед или рачел. Хората излизали на пътя и ги раздавали на минаващите. Всеки, който минел се прекръствал и си вземал залък с благословия: „Да дава Господ живот и здраве вам, на челяд, на добитък и на всички!”. Денят се празнува за здраве на децата и добитъка.


Един от любимите български празници, който предстои на 6 декември е Никулден. На денят се почита св. Николай Мирликийски или св. Никола. Всички знаят, че на този ден се яде риба. В миналото това е било шаран и той е имал значението на жертва, която принасяла всяка къща. Светецът е смятан за покровител на водната стихия, морета, реки и езера, закриля хората от тях. Затова в негова чест се извършва жертвоприношение под формата на сготвен шаран, месят се питки, пеят се песни, извършват се обреди.


Костите от шарана също са били натоварени със специални сили. Според записано поверие в село Балван, Търновско, местните хора взимали от главата на шарана кост от темето. Те я наричали кръхче (кръстче). Тази кост пришивали към шапките на децата, защото вярвали, че предпазва от уроки.


Специално почитани са и по-малко популярни светци. На 12 декември българската православна църква отбелязва паметта на св. Спиридон. Той е считан за закрилник от опасна кожна болест в миналото, наричана струпи. Според народното вярване светецът лекувал и предпазвал от нея. На този ден се месели колаци и се раздавали за здраве на съседите.


С особена почит се е ползвал и св. пророк Данаил, чиято памет църквата отбелязва на 17 декември. Празнували го всички млади жени, които имали малки деца или им предстояло да раждат. Има поверие и че светецът предпазвал децата да не падат в огъня или във вряла вода.


На 22 декември се почита св. великомъченица Анастасия. Димитър Маринов е записал обичай в село Рупчос в Родопите да се отбелязва задължително празника на светицата, защото се вярвало, че тя се разпореждала кой ще живее. За да са живи и здрави, всяка къща почитала нейната памет.


В края на декември предстоят едни от най-топлите и хубави дни през годината, свързани с празника на Рождество Христово. Светло да е в душите, да са живи и здрави всички, за да им се радваме пълноценно с цялото семейство.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл