Пламен Киров, професор по конституционно право, пред "Труд": Събирането на 120 подписа би било едно самоцелно занимание

Снимка: Архив

"Вече не става въпрос затова да се преценява дали е добър или лош проектът за нова конституция. Тук става въпрос за чиста математика, тъй като решенията във всеки колективен орган се вземат с мнозинство от гласовете. Ясно е, че дори и ГЕРБ да мобилизира партньорите си да събере 120 гласа, за да внесе проекта за конституция в НС, няма как да се стигне да исканите промени", коментира пред "Труд" Пламен Киров, професор по конституционно право, след като ДПС обяви решението си да не подпише проекта за нова конституция и да не гласува за свикване на Велико народно събрание.

"БСП и ДПС вече декларираха, че са против, а това означава блокиране на квалифицираното мнозинство от 2/3. Следователно, дори и да се обсъжда проектът за нова конституция, внесен от ГЕРБ, в крайна сметка когато се стигне до гласуване за ВНС, няма да се съберат необходимите гласове. Това слага край на мечтите на управляващите да свикат ВНС", добави проф. Киров.

"Ако все пак ГЕРБ тръгнат да събират 120 подписа, това би било едно самоцелно занимание. Защото дори и да ги съберат това означава, че в парламента ще стартира една процедура за разглеждане на внесения проект. Така на всички ще стане ясно, че единствената цел на вносителите е да печелят време", посочи той.

"Разбира се, ако започнем да броим сроковете ще влезем и в бюджетната процедура, т.е. правителството е длъжно да внесе в НС бюджета за 2021 г. Това става втората половина на октомври, до началото на ноември. Задачата е нелека, при съществуващата икономическа криза, която пълзи без особени препятствия към България. Особени усилия да се предотврати тази криза не се наблюдават. Това е мнението на политолози икономисти и нещата могат много да се объркат около нова година. Важно е какъв бюджет ще бъде гласуван от парламента, за да има държавата стабилна финансова рамка.

Оттук нататък всичко зависи какво ще реши правителството – дали ще продължи да изпълнява своите функции, дали ще се стигне до оставка и до опит за формиране на ново правителство на ГЕРБ. Не бива да забравяме, че процедурата започва от най-голямата по численост парламентарна сила. Хипотетично е напълно възможно формирането на второ правителство. Друг е въпросът доколко то няма да бъде подложено на същия натиск и с какво доверие в обществото ще се ползва", обясни проф. Пламен Киров.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика