Пламен Юруков, член на Националния съвет на СДС, пред „Труд“: Трябват преговори между поне три партии за кабинет

Слави Трифонов не иска да прави безумни компромиси, от които ще има дългосрочни негативи

Разговаряме с г-н Пламен Юруков, бивш лидер на СДС, по най-актуалните въпроси от днешния дневен ред на България. Той смята, че ходът на Слави Трифонов, обявявайки състав на негов проектокабинет още преди официалните резултати от изборите, не бива да се омаловажава. Пламен Юруков споделя и своето мнение за предложения за премиер Николай Василев. Събеседникът ни мисли, че доста време се бавят другите, освен на Радев, кандидатури за президентските избори наесен. Както и че реваншизмът отклонява от обективността и поставя личното отмъщение пред обществения интерес.

- Г-н Юруков, вие продължавате да сте изкушен в политиката. Как ще коментирате заявеното намерение от Слави Трифонов да направи правителство на малцинството?
- При сегашната ни избирателна система са необходими поне три партии, за да се сформира кабинет. Това означава да се водят преговори. А те се водят от позиция или от интерес. Смята се, че първият подход е грешен, а вторият - верен. Слави Трифонов е опитен преговарящ. Аз съм преговарял с него и знам от първо лице това. Приемам с усмивка коментарите, че така не се правело, че това нямало да доведе до добър резултат за него и партия ИТН. Той прилага един разумен подход, който в науката за преговорите се знае като Take it or leave it deal (приемаш моето предложение, или напускаме сделката). Това се използва често, когато едната страна много добре осъзнава, какви са нейните ресурси и нейните интереси. Когато имате 6000 лева бюджет за кола и отивате в автокъща, където цените са по-високи, вие избирате една с табела 7000 лева и казвате на продавача. Имам само 6000 лева, правим ли сделката, или не я правим? Не приемам тълкувания, че Слави Трифонов прави това предложение от самочувствието на 65 мандата. Той не иска да излезе от зоната на интереса на неговата партия и да прави безумни компромиси, от които ще има дългосрочни негативи. При него има доста хора, които знаят как преговаря Иван Костов и как е обучил ученици от ДБ. Напълно разумно от негова страна е да не влиза в съюз с хора, които само ще използват за себе си властовите позиции, за които се борят и ще прехвърлят отговорността от управлението към него.

- Но веднага последваха коментари, че Слави не е бил прав с действията си...
- За подобна ситуация Петър Дънов изказва мъдрата мисъл, че не трябва да бъдем като селските моми. Всички харесват най-личния ерген, но когато той избере само една от тях, останалите започват да го оплюват. По този начин постъпиха от ДБ в изказванията си по предложението за правителство от ИТН. Много го харесваха, но когато ИТН поиска сама отговорността, оплюванията и дори обиди на лично ниво започнаха да валят от тях. Слави им каза директно: поемам отговорността, но няма да правя компромиси поради жаждата ви за власт. На тях естествено не им хареса и прислужните им коментатори започнаха обидни тиради по медиите.

- Бихте ли казали своето мнение за предложения проектокабинет на партията на Слави Трифонов. Познавате ли хора от анонсираните имена?
- Не познавам много и с никой не съм близък. В него има имена с опит в българското управление, но и идеята за кастинг на интелигентни хора за политици, също се вижда, че е приложена. Това се експлоатира и от ДБ, но там се прави по-натрапчиво и самохвално. Това е естествено действие на махалото. От едната крайност на политици, които не знаят чужди езици, се отива към такива, които знаят. Съвсем скоро махалото ще приеме равновесно положение, някъде по средата. Езиците помагат и трябва да бъдат вече нещо естествено, а не да са най-важното знание, за да управляваш публични институции. Не мога да не спомена и примера с Гърция. Там по традиция в правителството се назначават образовани в световни университети гърци, които дори идват от много по високи позиции, отколкото това, което се предлага днес у нас. Това не попречи Гърция да фалира, не попречи да изпрати фалшиви отчети преди включването u в еврозоната. Криворазбраната цивилизация е актуална и днес.

- Какво мислите за Николай Василев? Все пак имаше доста постове и изяви в две правителства (б.р. - интервюто е взето преди оттеглянето на кандидатурата му).
- Николай има изключително добро образование и голям опит с работата на българската държавна администрация. Той няма нужда да възклицава от удивление, както прави министър Кирил Петков, когато установява, че там има способни и отдадени на работата си служители. Той все още не е представил визия за икономически растеж, за привличане на инвестиции. Важно е да разберем от него администрацията за бизнеса ли ще работи, или ще го брули с глоби и чиновнически тормоз. Има ли идея как България би могла да излезе от капана на средните доходи? Това е световен проблем. За последните 50 години само Южна Корея е успяла да поеме по този път. Това, което икономистите на ДБ споменават, че премахването на корупцията автоматично ще доведе до излизането от този капан, не е убедително. Ясно е, че ако бъде гласувано правителството в този вид, то ще е принудено да балансира между много интереси и различни политики. Николай Василев ще трябва да прояви умения на опитен въжеиграч за да удължава непрекъснато дните му. Това ще отнема голяма част от времето му и дано не попречи и на другите му задължения.

- Имате възможност да развиете пред в. „Труд“ вашите виждания как трябва да върви страната ни оттук нататък. Притеснява ли ви нещо?
- България има институционни проблеми. При прехода от тоталитаризъм и планова икономика към либерална демокрация и пазарна икономика ние запазихме старите институции. Това е големият ни проблем. Между другото, той не е само наш. Всички бивши социалистически държави го имат. Чехите са щастливи от географското си местонахождение и леко го компенсират. Стотици хиляди техни фирми работят за огромната немска промишленост. Ние сме по далеч и не можем да се възползваме и сме в челото на страните, които ни заобикалят, но само това не е достатъчно.

- Не станаха ли изборите прекалено много само в рамките на една година. От какво са уморени хората, избирателите? Имаме рекордно ниска избирателна активност...
- Няма критерий за това, кое е правилно. Често ли да бъдат или по-рядко? Правилата на демокрацията изискват избор на властта и без тях не може. Ниската активност се дължи и на това, че сегашните партии не се приемат като представители на идеите на много голяма група от гражданите. Оптимизмът тук е в това, че има място за модерни политически субекти. Песимизмът, че това едва ли ще се случи.

- Много е интересна ролята на президента Румен Радев. Смятате ли, че всичко е въпрос за спечелване на следващ президентски мандат? И защо основните му опоненти в лицето на ГЕРБ не обявяват своята кандидатура. Да не би да е някоя нова „Цецка Цачева“?
- Следващият президентски мандат е част от пъзела, но не най-важната. Преди 30 години ни се струваше, че позицията на президента е рудиментарна, но практиката показа (и при Желю Желев и Петър Стоянов), че тя запълва празноти непредвидени дори от тези, които писаха тази злополучна конституция. Малки промени в неговите права, дори биха помогнали за гарантиране на преходност на законодателството. Това се посочва и в мнения от Венеция. Президентските избори са сериозни и изискват подготовка, оттам и време. Забавянето на кандидатурите според мен е грешка.

- Наши автори, както и анализатори, смятат, че в сегашното служебно правителство има хора, които търсят директен реванш. Това правилно ли е?
- Реваншизмът отклонява от обективността. Той поставя личното отмъщение пред обществения интерес. В този смисъл той повече пречи отколкото помага и поради това се използва като негативна окраска. Но това все пак трябва и да се докаже.

- Как ще коментирате призоваването на Бойко Борисов в МВР на разпит. Това проява на какво е? Още повече, че става дума за някакъв сигнал по информоция, дочута по време на джогинг през 2009 година. Не олеква ли прекалено българското МВР. Пък и доста шум се вдигна, всички телевизии бяха на мястото...
- По време на кампанията много сериозни адвокати изразиха мнение, че МВР е започнало да задържа, като едно време. Когато имаме претенции за правова държава, трябва да се спазват правата на всички граждани и органите на реда действат съгласно тях. Всякакви отклонения от това, са незаконни или най-малкото неприемливи действия. Нашата чувствителност по тази тема е притъпена и изисква бързо изостряне и граждански действия. По случая от сутринта в четвъртък става ясно, че няма разследване, по-скоро е институционно заяждане. Напълно излишно е. Може дори да доведе до ефект обратен на търсения за тези, които са го инициирали.

- Въобще, не смятате ли, че вглеждането в близкото, в онзиднешното минало, пречи на погледа към „прекрасното“ бъдеще?
- Няма как да не се вземат пред вид факти и поуки от миналото, когато се работи за бъдещето. Напълното му забравяне би довело до безнаказаност на лоши постъпки, което много трудно ще направи изискването за законно и почтено поведение в бъдещето.

- Може ли да се повтори моделът „Любен Беров“ в управлението на страната?
- Винаги може да имаме модел на прикрити партийни и лобистки интереси зад „експертно“ правителство. Ролята на политическите партии от тяхното им създаване между 1810 и 1830 година почти едновременно в Англия, САЩ и Франция, е да са филтъра, който предпазва определена клика да контролира цялата власт.

- Като бивш лидер на СДС ви питам, защо остатъците от тази формация се вляха, „пристанаха“ на Бойко Борисов и ГЕРБ?
- Не приемам тази дума „пристанаха“. СДС има подписано споразумение с ГЕРБ за съвместно явяване на един пълен цикъл избори. Започнахме от изборите за европейски парламент и го приключваме с президентските избори.

- За финал - не губим ли от тези боричкания за власт, отлагат се важни приоритети - бавим Плана за възстановяване и стабилност, бавим влизането в Шенген. Да не би да забавим и приемането на еврото?
- Никой не е загубил от действаща и бурна демокрация в дългосрочен план, това е моят отговор на въпроса ви.

Нашият гост
Пламен Юруков е роден в София през 1964 г. Има две магистратури - по философия от Алма Матер, и от Тандърбърд - Бизнес университет по глобален мениджмънт в Аризона (САЩ). От 2007 до 2009 г. е председател на СДС. Сега е член на Националния съвет на синята партия. Председател е на Българската айкидо федерация, има VI дан по айкидо. Владее английски, френски и руски езици. Женен, има две дъщери.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта