План на реформа за милиони написа МОН

STEM центрове да има в 2243 училища е една от заложените цели.

Близо милиард лева за дигитална транформация, модерно преподаване и оценяване, и STEM среда в училищата

МС трябва да одобри документа до края на годината

Облачна среда - до края на 2022 г.

План за действие как и в какви срокове да се случи планираната комплексна реформа в образованието е разписан от МОН и качен за обществено обсъждане. Документът за периода 2022-2024 г. предлага конкретни стъпки и сумите за тях, и трябва да бъде приет от Министерски съвет до края на тази година.

Въпросната реформа на предучилищното, училищното образование и ученето през целия живот е залегнала в Плана за възстановяване. Това налага разработване и приемане на План за действие към Стратегическата рамка за развитие на образованието в Република България (2021-2030), уточняват от министерството.

Сред целите, които се поставят с плана и стратегията, е да се работи за ранно детско развитие, компетентности и таланти, мотивирани учители, сплотени училищни общности, иновации, учене през целия живот и др.

Сред дейностите в плана, за които ще отидат най-много средства, е създаване на национална STEM среда с бюджет 576 151 000 лв. Сега такива центрове имат 263 училища, които според документа до 2028 г. трябва да станат близо десет пъти повече или 2243.

Дотогава трябва и методите на преподаване и оценяване да бъдат модернизирани, за което са предвидени 125 000 000 лв. Разработване на обучително съдържание и материали за въвеждане на STEM в преподаването и обучението на ученици, интердисциплинарно обучение на ученици и осъществяване на междупредметни връзки, както и разработване на изпитни материали за национално външно оценяване са част от заложените цели тук.

С 246, 4 млн. лв. трябва да се случи дигитална трансформация на училищното образование, включително в професионалното. До 2027 г. по този точка трябва да има 202 839 подкрепени деца и ученици. До края на тази година трябва да е готова и облачната среда, както и внедрена платформата за образователни услуги и съдържание. За това са отделени над 103 млн. лв.
52 млн. лв. струва модернизация във висшите училища до 2023 г. - с фокус към приоритетните професионални направления, чрез въвеждане на компетентностен модел, мултидисциплинарност и интердисциплинарност, дигитално образователно съдържание, електронни ресурси и облачни технологии в образователния процес.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование