Плащаме отделно за пластмасова чашка

Забраниха вилиците и чиниите за еднократна употреба

Слагат съдове за разделно събиране в парковете и на площадите

Нови надписи върху мокрите кърпички

При покупка на напитка в пластмасова чаша за еднократна употреба, задължително в касовата бележка трябва да бъде добавена на отделен ред цена за чашката. Това е записано в Наредба за намаляване на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда, която беше приета от Министерски съвет. Същото ще важи и при покупка на храна за вкъщи в пластмасова кутия за еднократна употреба. Промяната ще влезе в сила от началото на 2023 г., като за всяка чашка ще плащаме по 5 ст., а за кутия за храна - 25 ст. През годините тази цена ще расте и през 2027 г. ще плащаме по 25 ст. за чашка и 40 ст. за кутия.

Веднага след обнародване на наредбата в “Държавен вестник” влиза в сила забрана за продажба на пластмасови клечки за уши, прибори за хранене (вилици, ножове, лъжици), чинии, сламки, бъркалки за напитки, дръжки за балони и тънки пластмасови торбички с дебелина под 25 микрона. Но при наличие в магазините на такива стоки, те ще бъдат продавани до изчерпване на количествата.

Търговците, които предлагат напитки или готова храна в пластмасови чаши и кутии, ще трябва да поставят табели, които да информират клиентите за вредното въздействие на съдовете върху околната среда, както и възможните алтернативи за консумацията на напитките и храната. Освен това търговците ще трябва да предлагат и алтернативни варианти на клиентите, включително използване на съдове за многократна употреба на мястото на продажба за храната и напитките.

Въвеждат се и изисквания за пластмасовите бутилки. Капачките на бутилки с вместимост до три литра ще трябва да остават прикрепени към съдовете по време на употреба. Това изискване ще влезе в сила от 3 юли 2024 г.

Производителите на дамски превръзки, мокри кърпички и цигари с филтър ще трябва да поставят върху тях надпис, който информира потребителите за вредното им влияние върху околната среда, както и къде е добре да бъдат изхвърляни.

Производителите на пластмасови продукти за еднократна употреба ще трябва да създадат системи за разделното им събиране. Това включва най-малко поставянето на съдове за разделно събиране на площадите, алеите и парковете в населените места.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Бизнес