По-висок акциз на газа убива икономиката ни

Европейската комисия предлага значително увеличение на минималните акцизи за газа.

Браншови организации алармират за проблема президента и премиера

Предложение на ЕК ще повиши инфлацията и ще намали потреблението

Вдигат налога до 25 пъти

Предложение на Европейската комисия (ЕК) за повишаване на акциза за газа ще доведе до инфлация, намаление на потреблението и ще влоши конкурентоспособността на българската икономика. За това алармират от Българска асоциация природен газ (БАПГ) и Българската петролна и газова асоциация (БПГА) в писмо до президента, премиера, министри, лидерите на партиите и медиите.

Европейската комисия предвижда увеличение на акциза върху енергийните продукти, както следва: природен газ, използван за моторно гориво - минимална ставка в диапазона от 7,17 до 10,75 евро за гигаджаул, или между 16 и 25 пъти над сега действащата ставка; природен газ за отопление - минимална ставка от 0,60 до 0,90 евро за гигаджаул, или между 2 и 3 пъти над сега действащата ставка; въвежда се и нова минимална ставка за природния газ като гориво за отопление за битови нужди в размер от 0,60 до 0,90 евро за гигаджаул; втечнен нефтен газ за моторно гориво в размер на 7,17 до 10,75 евро за гигаджаул, или трикратно и четирикратно по-голяма стойност от настоящото акцизно облагане.

В момент, в който фокусът на внимание на българската общественост е прикован върху здравната криза, предизвикана от пандемията от COVID-19, ЕК с непозната до момента бързина подготвя промени, които трайно и необратимо ще увредят икономиката ни, като планира тези изменения да станат факт през декември 2021 г., посочват от двете браншови организации.

Докато в Европа гражданите и бизнесът ще понесат сериозни негативи от увеличението на цената на енергоносителите в резултат на повишаването на акцизните ставки, Китай и САЩ се връщат към използването на по-евтините, но значително по-замърсяващи околната среда, въглища. Икономиките на страните от ЕС, особено по-слабо развитите, каквато е и нашата държава, ще бъдат още по-малко конкурентоспособни, пише в писмото. Същевременно, ползите за природата от промените са незначителни.

Затова от двете браншови организации настояват промените в директивата да не бъдат подкрепяни докато не се проведе обществено обсъждане на предложенията на Европейската комисия.

Факти

Дървата и въглищата замърсяват повече

Природният газ е най-екологичният енергоносител и предложенията на ЕК ще имат обратен ефект върху природата, от този който целят от Брюксел, посочват от БАПГ и БПГА. Според Световната здравна организация замърсяването на въздуха е най-големият риск за здравето в ЕС, свързан с околната среда, като фините прахови частици, азотният диоксид, серният диоксид и тропосферният озон са замърсителите, които са най-вредни за човешкото здраве. Основният източник на замърсяваният в ЕС и в България са домакинствата, и това е посочено в доклад на Европейската сметна палата. Причината за това са въглищата и дървата. Дървата емитират два пъти повече прах от въглищата, а природният газ от 900 до 3800 пъти по-малко от въглищата и дървата.

Може да има социално напрежение

Промените засягат най-екологичното гориво

Ще предизвикат криза

Колите на газ замърсяват околната среда много по-малко от тези на бензин и дизел.

Използването на втечнения нефтен газ (ВНГ) като моторно гориво намалява драстично замърсяването на въздуха в градовете, тъй като неговите емисии са многократно по-ниски от тези на конвенционалните петролни продукти и са пренебрежими от здравословна и климатична гледна точка, пише в отвореното писмо на БАПГ и БПГА до президента, премиера, министри и лидери на партии.

Предложеното от Европейската комисия за значително увеличение на акциза за газа, използван като моторно гориво от най-уязвимите части на българското общество, ще доведе до социално напрежение, ограничаване на мобилността и впоследствие - до сериозна криза в икономическата сфера, посочват от браншовите организации. Предложението на ЕК за изменение на данъчното облагане на енергийните продукти не е съобразено с настоящата социално-икономическа ситуация в света, ЕС и в частност в България, пише в писмото.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика