По-малко и по-скъпа пшеница тази година

Сушата провали реколтата от зърно

На борсата цената за тон стигна 260 евро

Най-засегнат е районът на Добруджа

Част от реколтата от пшеница е провалена заради сушата през есента и ниските температури през пролетта. С всеки изминал ден ситуацията в страната става все по-зле, заяви пред „Труд“ председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Костадин Костадинов. Някои стопани ще приберат с до 40% по-малко пшеница, при други ще има напълно провалени площи, но още е рано за обща прогноза, посочи той. Засушаването е засегнало най-силно част от Добруджа, районът от границата до Балчик, Каварна, Кайнарджа и Силистра. Същото е състоянието на посевите от Нова Загора в посока Бургас, както и част от Враца.

Вече не говорим за редукция на добиви, а за оцеляване на стопаните в тези райони, защото зърнопроизводителите са направили разходи по 80-90 лева на декар, които няма как да си възстановят, каза Костадинов. Земеделското министерство е направило обследване на площите, но ние настояваме за ново, защото нещата се влошават с всеки изминал ден.

Според него дори да завали, на места реколтата няма да бъде спасена. Той е категоричен, че няма опасност да останем без зърно за хляб и за изхранване на животните. Годишно произвеждаме 5-6 млн. тона пшеница, а потреблението се нуждае от 1,2-1,5 млн. тона. Не е нужна и забрана за износ на зърно, въпреки че такава въведоха Румъния и Русия. Заради кризата с коронавируса и очакваната по-ниска реколта в целия свят цената на пшеницата стигна връх от 260 евро на тон на борсите, което е висока цена спрямо минали години, посочи Костадинов.

Проблемът с пшеницата идва от сухата есен и липсата на сняг през зимата, което не позволи на почвата да се влагозапаси заяви пред „Труд“ зърнопроизводителят Ангел Вукодинов. Той даде за пример Добричко, където средното количество на падналите валежи от 1 септември до сега е около 150 литър на кв. м при норма от 450-600 литра или с 3-4 пъти по-малко.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика