По мнението на Вашингтон: „Турски поток“ и „Балкански поток“ са едно и също

Франсис Фенън, помощник-държавен секретар в Бюрото по енергийни ресурси към Държавния департамент на САЩ

За САЩ проектите за газопроводи „Турски поток“ и „Балкански поток“ са едно и също нещо.

Това каза Франсис Фанън, помощник държавен секретар и ръководител на Бюрото по енергийните въпроси на Държавният департамент на САЩ на среща с журналисти, след разговорите му в София с министъра на енергетиката Теменужка Петкова.

„За нас „Балкански поток е просто различен термин за „Турски поток“ „Турски поток“. Ние разбираме, че в България виждате някаква различна номенклатура между двата тръбопровода, но за нас представляват една и съща хватка на злонамерената руска енергийна политика, подчерта официалният представител на САЩ. Дори да не са в един и същи географски регион, по същия начин „Северен поток 2“ и „Турски поток“ са обект на едни и същи санкции, без оглед топографски или други различия, каза още Фанън.

Той подчерта че отношението на САЩ към руските енергийни проекти в Европа няма да се повлияе от вътрешнополитическите дебати в страната, в контекста на предстоящите на 3 ноември избори за президент, защото става въпрос за държавна политика, „която има пълната политическа подкрепа“ от двете страни на политическия спектър.

Двудневното му посещение на Франсис Фанън България идва на фона на визитата на американския държавен секретар Майк Помпейо, който бе в Гърция в началото на седмицата, и има за цел да потвърди ангажимента на САЩ към подкрепа на проекта за интерконекторната връзка между Гърция и България, и ангажимента на София за диверсификация на енергийните източници. Фанън обърна внимание на няколко пъти, че кандидатурите на американски компании за участие в енергийни проекти в България, които са предмет на санкции от страна на САЩ – подобно на „Турски поток“ или АЕЦ „Белене“ не означават промяна на държавната политика на Вашингтон по въпроса.

„Ако противоречи на външната ни политика, тези юридически лица трябва да напуснат съответната страна“, категоричен бе Фанън. Ще разговаряме с различните заинтересовани страни, за да преценим мерките, които ще предприемем. Целта ни не е просто да налагаме санкции и икономически щети, а да условията за промяна, подчерта помощник-държавният секретар на САЩ. Той не изключи възможността за реализирането на строежа на АЕЦ „Белене“, но подчерта, че според американската гледна точка сегашните параметри на закупените руски реактори са остарели, и България трябва да се възползва от наличните нови технологии и не да се обвързва с Русия за „още 50 години напред“. Той отново подчерта, че интересът на американски компании към търгове и обществени поръчки в конкретни държави, не означават промяна в официалната политика на Вашингтон към държавата.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Бизнес