По-скъпи газ и парно от юли

Най-голямо увеличение на цената на парното засега е предвидено за София - с 14,25 на сто.

Не го желаем, но сме принудени, заяви председателят на КЕВР Иван Иванов

Заложеното засега увеличение на топлото е с 2 до 14 на сто

Цените на петрола и синьото гориво на борсите продължават да растат

Сериозно увеличение на цените на газа и парното ще има от 1 юли. Това заяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов по време на открито обществено обсъждане на цената на газа за юли.

“Не го желаем, но сме принудени да го направим, тъй като трябва да отразим ценообразуващите елементи като цената на петрола и на природния газ на борсите, които непрекъснато се вдигат”, обясни Иванов.

По думите му засега предложението на “Булгаргаз” е цената на газа да стане 46,88 лева за мегаватчас от юли, но то е валидно според разчетите към 10 юни, когато е внесено заявлението. “Тази цена ще бъде коригирана нагоре. Въпросът е с колко”, каза Иванов.

Директорът на “Булгаргаз” Николай Павлов уточни, че цените на петрола и петролните продукти вървят нагоре заради нарасналото търсене на горива, което ще намери отражение и в окончателното предложение на дружеството, което ще бъде внесено на 1 юли. За 6 месеца цената на петрола се е повишила с над 50% - от 50 на 75 долара за барел. При газа на борсите поскъпването е с над 70% и цената му стига 28 евро за мегаватчас, посочи Павлов. Той напомни, че цената, която “Булгаргаз” предлага, е с 10% по-ниска от тази на европейските борси.

Засега, според доклада на КЕВР, който не включва повишението на цените на петрола и газа от последните две седмици, се предвижда поскъпването на парното и топлата вода от 1 юли да бъде между 2 и 14 на сто за различните топлофикации. Най-голямо увеличение е предвидено за София - с 14,25 на сто. Така при сегашна цена от 82,09 лв. за мегаватчас тя трябва да стане 93,79 лв. С близо 11 на сто повече трябва да плащат в Бургас и Варна за парно през следващата зима, като цената да стане съответно 78,70 лева и 93,43 лева за мегаватчас. За Пловдив прогнозата е за ръст с 8,9 на сто, като топлото да струва 95,67 лева за мегаватчас, а в Плевен - с 8,12% до 78,56 лева за мегаватчас.

Най-малко е заложено да поскъпне парното в Сливен - с 1,75%, до 76,66 лв. за мегаватчас. Близо 9 на сто повече трябва да струва топлото в Габрово и така цената там става най-високата в страната - 107,85 лева за мегаватчас.

Окончателно решение за цените на газа, тока и парното ще бъде взето на 1 юли на закрито заседание на КЕВР.

Сметки

И токът нагоре с 3%

Увеличението е неизбежно, твърди зам.- министър

От 1 юли българите ще плащат и по-високи сметки за ток. Според предложението на Комисията за енергийно и водно регулиране цената на електроенергията за бита трябва да се повиши средно с 3% за страната от 1 юли. Предвижданото увеличение за клиентите на ЧЕЗ е с 4%, а на ЕВН и “Енерго Про” - с 2%.

Преди дни заместник министърът на енергетиката Александър Николов заяви, че поскъпването на тока за бита е неизбежно. “Проблемът е, че ще продължим да плащаме повече, защото системата задлъжнява, лихвите не само се трупат, но и няма да изчезнат”, допълни той.

“КЕВР в момента се съобразява с това, което е на пазара, тя не може да си измисли начин да намали цената освен това да води до допълнителна загуба, което пак да се финансира от допълнително място”, каза Николов.
Това е и причината за тежкото състояние на държавния “ТЕЦ Марица изток 2”, който ще остане неконкурентоспособен поне докато се намери решение за спасяването му.

Намаляващите запаси в САЩ повишиха цената

Горивата стигнаха 2,13 лв. за литър

С 40 стотинки повече за година

Цените на горивата това лято са с 40 стотинки по-високи.

Цените на горивата стигнаха 2,13 лв. за литър в началото на ваканционния сезон. За последния месец бензин и дизел поскъпнаха с 0,02 лв. за литър. 

А за една година бензинът е поскъпнал с 0,43 лв./л (25,29%), докато дизелът с 0,39 лв./л (22,41%). Поскъпването на горивата следва световната тенденция, която е породена от няколко фактора. Единият е възстановяването на туризма след COVID пандемията и нарастващият процент на ваксинирани, които могат да пътуват свободно. Отделно цените на петрола се повишиха в четвъртък заради спада на запасите в САЩ.
Цената на сорта Брент се повиши до 75,29 долара за барел, докато американският лек суров петрол WTI поскъпна до 73,22 долара за барел.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения