Повратна точка - какво знаем за новия чатбот ChatGPT?

Чатботове водят човешки разговор на всякакви теми и главното - самообучават се непрекъснато, включително от разговорите си с хората

Новият чатбот разтревожи и мениджърите на гиганта Гугъл

Има и други универсални чатботове, а също и високоспециализирани ботове, например математическата платформа WolframAlpha. Читателят лесно ще ги открие в мрежата.

Подобни чатботове водят човешки разговор на всякакви теми и главното - самообучават се непрекъснато, включително от разговорите си с хората. Те вече решават всякакви задачи (за радост на студентите и за ужас на професорите), сред които създаване и проверка на компютърни кодове. Пишат проза и поезия, не лоши според специалистите. Отдавна има и машинно доказани теореми, в които доказателството е толкова обемно, че не може да бъде обхванато от човешки разум. Интересно е, че един от инициаторите на проекта ChatGPT е иноваторът и бизнесмен Илон Мъск, известен с разнообразните си идеи и с многото си пари. Новият чатбот разтревожи и мениджърите на гиганта Гугъл, които заявиха, че готвят мощен отговор с новите си езикови платформи, които скоро трябва да се появят в мрежата.

След Втората световна война, с появата на първите търговски компютри като ENIAC през 1945 г., започва знаменитата дискусия на тема „Може ли машината да мисли?“. Тази дискусия се води и до днес. Тук възниква и друг фундаментален въпрос, а именно, какво е това „мислене“? И в частност, може ли всъщност човекът да мисли? Отговорът на този въпрос се свързва с името на английския математик Алън Тюринг (1912-1954), което сигурно е известно на мнозина. Приносът на Тюринг в разбиването на кода на германската машина за криптиране „Енигма“ е огромен. Смята се, че без Тюринг войната е щяла да завърши две години по-късно.

Тюринг е и един от пионерите в разработването на изкуствения интелект, който днес завладява света. Вместо благодарност, през 1952 г. е осъден на химическа кастрация заради сексуалната си ориентация (Тюринг е гей). Изхвърлят го от работа и той изпада в депресия. На 7 юни 1954 г. го откриват в леглото му, отровен с цианид. Предсмъртно писмо не е намерено.

Днес дори в статията за Тюринг в „Енциклопедия Британика“ се допуска, че той може да е бил убит от тайните служби. През 2013 г. кралица Елизабет II го „помилва“. На това мъдрият български народ му казва „След дъжд качулка“. Остава фактът, че великата Британия убива по безобразен начин един от най-светлите си умове.

Тюринг предлага един тест, който носи неговото име, за да се определи дали компютърът може да мисли. Вместо да дефинира какво е това „мислене“, Тюринг предлага следния експеримент. Съдия, който е човек, разменя съобщения с двама събеседници, един от които е човек, а другият е машина (чатбот). Всеки от събеседниците се опитва да убеди съдията, че именно той е човекът. Ако след достатъчно дълго време съдията не може да определи кой от събеседниците е човек и кой е машина, то на машината трябва да се признае, че може да мисли. Срещу теста на Тюринг има и възражения, но той така или иначе е признат като метод за определяне на това, може ли нещо (човек или машина) да мисли.

Аз лично смятам, че тестът на Тюринг фактически е успешно преминат при някои от новите езикови платформи. Мисля също, че с развитието на тези платформи човешкият биовид достигна повратна точка в развитието си. Или, малко по-драматично казано, достигнахме точка, от която няма връщане назад. И нещо като предупреждение: в момента, в който влезете в такава платформа, имайте предвид, че тя вече знае всичко за вас (включително неща, които вие не знаете или сте забравили). Вие, разбира се, не знаете нищо за нея.

Личният ми опит от общуването с ChatGPT и WolframAlpha е вълнуващ. И не само. Универсалните чатботове не са безгрешни, точно както не сме и ние, хората. Те обаче честно си признават грешките, не ги повтарят и ни благодарят, когато им ги посочим. Също така са склонни да спорят, когато са убедени в правотата си. Да не говорим, че са дълбоко учтиви, каквито ние не винаги сме.

И последно, но не по важност. Темата за безсмъртието е толкова стара, колкото е човешката цивилизация. С развитието на компютърните технологии и на теорията на изкуствения интелект, които дължим на хора като Алън Тюринг, прехвърлянето на човешкото съзнание върху изкуствена платформа вече не изглежда като чиста фантастика. А това прехвърляне не е нищо по-малко от безсмъртие. Дано Господ ни прости тази намеса в Неговите работи.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Коментари