Под 10% на матура по китайски и корейски

И тази година зрелостниците предпочитат да отметнат по линията на най-малкото съпротивление втората матура, затова масово избират да се явяват на английски език.

За пръв път зрелостни изпити по редки езици

Оценките са вход за СУ, но нямат стойност в чужбина, казват учители

Повечето избират английски, защото е лесен

Слаб интерес към матурите по редки езици сред гимназистите, отчитат столични училища. В двете гимназии в София, в които има паралелки по китайски, японски, корейски и арабски, към момента общо 11 ученици или под 10%, са заявили, че ще се явят на трети зрелостен изпит по желание. Това съобщиха за “Труд” от ръководствата на 18. СУ “Уилям Гладстон” и 138. СУЗИЕ “Проф. Васил Златарски”.

Тази година за пръв път зрелостниците могат да изберат да се явят на трета матура по желание, която да бъде по рядък език, ако са го изучавали като профилиращ предмет в училище. Към чуждите езици като английски, немски и други, по които и досега имаше държавни зрелостни изпити, се добавят японски, китайски, корейски, иврит и др, уточниха от просветното министерство. Крайният срок за записване изтича в петък, 18 февруари.

В най-голямото училище в страната - 18 СУ., където се изучават източни езици, общо шестима ученици смятат да се явяват на трета матура по редкия език, който са изучавали като профилиращ, обясни зам.-директорът Десислава Николова. “В момента имаме 5 деца за корейски и едно за арабски, за китайски и японски няма да има желаещи”, обясни тя и посочи, че в 18. СУ корейската паралелка е от 28 ученици, китайската - от 28, японската - от 32, а арабската - от 27.

По думите є вероятно тази година ще бъде отчетена като нулева за точно тези матури, тъй като оценките от тях не вършат много работа на учениците: “В Софийския университет няма достатъчно популярна кампания, защото такава матура върши работа за прием в японистика, китаистика, кореистика, арабистика.

Много деца обаче директно кандидатстват в Китай, Япония, скандинавските страни, за където оценката от матурата няма значение”. И тази година голям част от зрелостниците в училището избират традиционно английския за втората задължителна матура, а да се явят на трета е изключение.

Подобно е положението и в 138-о училище училище, където имат една профилирана китайска и една японска паралелка в гимназиален етап. Там от общо 40 ученици, едва петима ще ходят на матура по рядък език, или около 10%, казва директорът Иван Стоянов. “Към момента четирима ще се явяват на китайски и един на японски”, разказа пред “Труд” той.

Новости

Профилиращите предмети на преден план

Матурата по БЕЛ остава задължителна за всички и е по материала от общообразователната подготовка в 11. и 12. клас. За профилираните паралелки вторият задължителен ДЗИ ще е по профилиращ предмет по избор, с изключение на БЕЛ. За първи път има възможност това да бъде информатика, информационни технологии, предприемачество, музика, изобразително изкуство. За професионалните гимназии вторият ДЗИ ще е по професия, уточняват от МОН.

Ще е възможно да се държат и до 2 допълнителни матури. Именно тук при чуждите езици влизат японски, китайски, корейски и др.. Останалите предмети за тези матури са БЕЛ, математика, информационни технологии, физика, биология, химия, история, география, икономика и философия.

Матурата по БЕЛ е на 18 май, от 8,30 ч., а на 20 май от 8,30 ч - вторият ДЗИ. Датата и началният час за допълнителните матури ще се уточнява.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование