Подготвят за Путин секирата, с която бе посечен Милошевич

Международният наказателен съд в Хага.

Зад заповедта на Международния наказателен съд за арест на руския президент стои Великобритания

Решението цели да накара стопанина на Кремъл да седне на масата на преговорите

Заповедта на Международния наказателен съд за арест на руския президент Владимир Путин заради трафик на украински деца е само началото на замислената по-късна разправа на Запада срещу него. На този етап присъдата има предимно политическа стойност и е един от инструментите, които ще се използват за натиск върху стопанина на Кремъл да започне сериозни преговори за край на войната в Украйна.

Но реалната заплаха Путин да бъде изправен на истински съд ще произтече от мащабното разследване, което се води в момента и засяга всички тежки престъпления от началото на „специалната военна операция“. А веднъж сложил подписа си под някакъв мирен договор, с руския президент ще стане същото, което се случи на сръбския диктатор Слободан Милошевич след подписването от него на Дейтънското споразумение за прекратяване на стълкновенията в бивша Югославия. Ами беше арестуван, изпратен на съд в Хага за геноцид и престъпления срещу човечеството, започна се процес и един ден Милошевич бе намерен мъртъв в килията си, най-вероятно отровен.

Изредените мракобесни предсказания за бъдещото на Владимир Путин не са на загрижени за съдбата му фенки сред световните касандри, нито на лукави дезинформатори, а на пратеника в САЩ на влиятелния римски всекидневник „Република“ Паоло Мастролили. Който познава прекрасно политическия живот във Вашингтон и неговото задкулисие, пише, позовавайки се винаги на сигурни източници, като често е безкомпромисен в оценките и изводите си. А вчера подчерта дебело в поредната кореспонденция, че според негови информатори, пряко ангажирани с въпросното мащабно разследване, заповедта на Международния наказателен съд за арест на Путин е била издадена под силния натиск на Великобритания и би трябвало да послужи като разменна монета за преговорите.

Защото, според Мастролили, „западняците по същество разделят работата си по Украйна и Путин на три - американците доставят предимно военна техника, Европейският съюз най-вече парите за нея и за бъдещото възстановяване на Украйна, а англичаните, които нямат нито оръжията на американците, нито капиталите на целия ЕС - дооформят сметката със съпътстващи дейности“.

И в тях се вписва издигането в Международния наказателен съд на зависима от Лондон личност - набедилия Путин в трафик на деца прокурор Карим Хан, който е пряко подчинен на английското правителство и изпълнява неговите заповеди. А основната сред тях поне досега е била да се започне съдебна разправа с руския президент, при това съзнавайки много добре, че случаят с децата не е особено силна ракия в сравнение със сериозността на всички други престъпления на руснаците в Украйна. Но макар и дребен, този случай служи за предупреждение на Путин и неговите съюзници, че така или иначе няма да избягнат международната съдебна разправата с тях. Следователно руският президент е една от основните пионки, поставени от Запада на масата, която да благоприятства и подготви преговорите, а ако направи отстъпки с цел прекратяването на войната, противниците му могат да отложат съдебното дирене по вменяваното му засега престъпление.

Но истинското разследване, което ще прати Путин на подсъдимата скамейка, не е това за децата, а другото, голямото, което е в ход и ще приключи с искане за съд след сключването на евентуалния мирен договор, смята Мастролили.

Според кореспондента на „Република“ в САЩ интересна е декларацията от завчера на говорителката на външното министерство в Москва Мария Захарова, която заявява, че всяко споразумение с Украйна трябва да включва „отмяна на икономическите санкции и на всички дела срещу Русия в международните съдилища“. Като за Мастролили това е декларация, която върви точно в посока на размяна „мирни преговори срещу помилване“, дори и да е придружена от неприемливата преговорна претенция за „международно признаване на новите териториални реалности“. С други думи на одобряване на анексираните от Русия територии, които обаче можели скоро да бъдат променени с очакваното контранастъпление от страна на Киев.

Трябва да се отбележи, че текущото по-широко разследване все още не е правен казус в международните съдилища и следователно няма да бъде част от потенциалната в обозримото бъдеще размяна - посочва кореспондентът на „Република“. Вероятно след като „широкото разследване“ приключи, смята Мастролили, ще бъде създаден съд „ad hoc“, който щял да има по-широка легитимност от вече съществуващите международни съдилища. И там щели да лъснат натрупаните безброй доказателства за тежки престъпления, извършени в Украйна по нареждане на Кремъл, които за капак можели да бъдат видяни от всички в социалните мрежи. „За по-нататъшния развой на събитията е полезно да си спомним какво се случи на Милошевич, - обяснява пратеникът в САЩ на в. „Република“ и заключава: Първо имаше Дейтън и мирно споразумение; след това шест години по-късно процес в Хага и накрая смърт в килията“.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи