Позиция на ВМРО след заличаването на българските клубове: България да замрази приемането на РС Македония в ЕС (обзор)

Културният център в Битоля. През миналия юни той бе подпален, само два месеца след като официално бе открит.

Македонските българи в Северна Македония ще търсят правата си в Страсбург

Твърдения открито подменят исторически факти

За твърдост от страна на служебния кабинет след заличаването и на втори български културен център в рамките на десет дни в РС Македония поискаха от ВМРО. “Настояваме МС спешно да предизвика разговори с ЕК за пълното замразяване на процедурата по приемането на РС Македония в ЕС”, се посочва в позицията им по проблема.

“Играта на ноти и писма и безплодни “совалки” между София и Скопие очевидно не дава резултат”, смятат те, в отговор на поредния неприятелски акт от страна на официалните власти в Скопие. В четвъртък министърът на правосъдието на Северна Македония издаде заповед за заличаването на българския културен център “Цар Борис III” в Охрид. Преди десет дни със същите мотиви беше заличен и КЦ “Иван Михайлов” в Битоля и всичко това след палежи, стрелби, заплахи и побой над секретаря на охридския център, припомня ВМРО.

Официално последните действия на правосъдния министър на РС Македония са базирани върху приетите през ноември миналата година Закон за фондациите и сдруженията и Закона за партиите. Съгласно тези закони клубове и организации нямат право да се регистрират, ако имената им препращат към фашизма и националсоциализма и ако насаждат расова, верска и национална омраза и нетърпимост. Решението на министър Кренар Лога е основано върху становището на Комисията за употреба на имената, която преди четири дни даде отрицателно становище за клуба в Охрид със следните мотиви:

“Комисията за употреба на лични имена смята, че евентуалното назоваване на сдружението с такова име предизвиква напрежение и нетърпимост сред цялото македонско общество. В обяснението Комисията посочва, че той (Цар Борис III - б. ред.)е отговорен за престъпления, извършени по време на българската окупация на Македония през Втората световна война, по време на които са ликвидирани стотици граждани. Особено се подчертава мнението, че неговото сътрудничество и съюз с Третия райх и подчертаната антисемитска политика са най-пряко отговорни за депортирането и унищожаването на хиляди евреи от Македония в лагера на смъртта Треблинка”.

Сходни са мотивите и за заличаването на културния център в Битоля, който носи името на легендарния войвода Иван Михайлов. Това са скандални и агресивни твърдения, които открито подменят исторически факти, пишат от ВМРО.
Всъщност през 2022 г. България свали ветото си по отношение на Северна Македония по пътя є към ЕС под условия, което обаче не доведе до нормализиране на отношенията, а напротив - агресивните прояви край Вардар продължиха.

След закриването на клуба в Битоля председателят му Люпчо Георгиевски каза, че македонските българи ще търсят правата си в съда в Страсбург.

Миналата седмица председателят на сдружение “Иван Михайлов” Люпчо Георгиевски каза, че представителите на македонските българи в Северна Македония ще търсят правата си в Страсбург след закриването на клуба.

“Со това РСМ предава делото на ВМРО и защитата на македонците. Същия тоя народ, който някога се бореше и гинеше за идеалите на ВМРО”, заяви Георгиевски през профила си във фейсбук.

Във Външно силно обезпокоени

Сред 17 000 имена на сдружения, комисията закрива само българските

Според зам.-външният министър Костадин Коджабашев България е силно обезпокоена от “последователните действия на Северна Македония за ограничаване на правата”.

“Общо 17 000 имена на сдружения се разглеждат от комисията, която да се произнася по техните имена, на този етап това е единственото решение, което е взето”, посочи преди няколко дни Желязко Радуков от дирекция “Югоизточна Европа” към МВнР.

Зам.-външният министър Костадин Коджабашев от своя страна каза, че България е силно обезпокоена от “последователните действия на Северна Македония за ограничаване на правата за сдружаване и свободно изразяване на българската общност в страната”. По думите му институциите в Скопие не са представили реални аргументи за оспорването на регистрацията на български сдружения.

Според Коджабашев “институциите в страната са взели своето решение единствено чрез безпринципно, едностранно и тенденциозно поставяне на имената на сдруженията в изкривен исторически и идеологически контекст”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България